Jaki olej?

Wszystko o tym motocyklu.
ODPOWIEDZ
gwardia
Po kostki w błocie
Posty: 244
Rejestracja: 01 wrz 2011, 14:44
Motocykl: nie mam motocykla...
Lokalizacja: Murowana Goślina

Re: Jaki olej?

Post autor: gwardia »

Brevis, nie wiem czy to pytanie retoryczne? Ale nie słyszałem, żeby można było silnikowi zaszkodzić lepszym olejem, co najwyżej gorszym, a na pewno sysntetyk o odpowiednich parametrach jest lepszym olejem od mineralnego odpowiednika. Podkreślam, odpowiednika, tzn olej o odpowiednich parametrach.
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki olej?

Post autor: Pawlo »

Ja bym na siłę nie "czyścił" silnika - wydaje mi się, że nagar sporo uszczelnia :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Jaki olej?

Post autor: Gacek »

Jeżeli syntetyk rozpuści cząstki nagaru które zalegały w silniku to działać będzie to jak pasta ścierna z nowym olejem.Co prawda są trzy filtry olejowe ale dwa ew nie wyeliminują tych elementów z olejowego obiegu XT .Proszę zwrócić uwagę na fakt ze nowy zalany olej potrafi zmienić barwę po 500 km. Z pewnością syntetyk jest lepszym wydajniejszym rozwiązaniem dla smarowania odprowadzania temp ale skłaniał bym się do zastosowania go po ew generalce silnika ( chociaż jak patrze na wałek rozrządu to wątpię delikatnie w skuteczność usunięcia tego wszystkiego z silnika)
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Brevis
Czyścioch
Posty: 15
Rejestracja: 19 kwie 2011, 08:08
Motocykl: xt600 43F 84r
Lokalizacja: Gliwice,Lubliniec,Kłobuck

Re: Jaki olej?

Post autor: Brevis »

Czas pokaże ... jak na razie żadnych negatywnych objawów .. za niedługo wymiana ...
dzięki serdeczne za odpowiedzi ...
gwardia
Po kostki w błocie
Posty: 244
Rejestracja: 01 wrz 2011, 14:44
Motocykl: nie mam motocykla...
Lokalizacja: Murowana Goślina

Re: Jaki olej?

Post autor: gwardia »

Ja do mojej TTRki wlałem pełen syntetyk, osobiście nie wierzę w rozpuszczanie nagaru i wypłukiwanie przez olej. Zobaczymy co będzie jak pojeżdżę. To że olej się robi ciemny po 500 km to normalne. W silniku zawsze zostanie trochę starego oleju i to wystarczy żeby zabarwić świeży olej.
Awatar użytkownika
Kowal
Lubiący błoto
Posty: 43
Rejestracja: 28 mar 2012, 20:40
Motocykl: XT 600 43F 1986
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Jaki olej?

Post autor: Kowal »

A powiedzcie mi czy to faktycznie tak jest ze jak moto było zalane mineralnym olejem a teraz zaleje półsyntetykiem to może mi się coś rozszczelnić? W sensie przeciekać po wymianie na uszczelkach.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Jaki olej?

Post autor: Gacek »

Jest tak ze dodatki stosowane do oleju mają rożny wpływ na krótko mówiąc (gumy ) z jednymi sztywnieją z drugimi stają się bardziej miękkie ) co prawda oleje nie są tak agresywne i proces jest powolniejszy w przebiegu jak np w płynach hamulcowych albo wspomagania gdzie często elastyczne części nie przezywają eksperymentów z nieautoryzowanymi płynami .
Silnik z pewnością nie da natychmiastowo bezpośrednio oznak , nie raz ludzie pisali nawet ze lepiej chodzi po takiej zmianie jest jednak jedno ale - Sugestia .
Na mutulu wyraźnie pisze ze można te oleje mieszać syntetyk z pól i mineralnym jak ktoś ma czas na zabawe zawsze mozna mineralny uzupełniać pól albo syntetykiem .
Starzy fachmani dodatkowo stosowali stosują zasadę jazdy na oleju jednej firmy a nie przesiadaniu się z marki na markę .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
stary
Lubiący błoto
Posty: 38
Rejestracja: 25 sty 2010, 09:09
Motocykl: yamaha xt 3tb
Lokalizacja: żywiec
Kontakt:

Re: Jaki olej?

Post autor: stary »

witam sz Kolegów mam pytanko bo jest wiele filtrów oleju do xt ,proszę poradźcie jaki filtr oleju by kupić ,może ktoś zna jakieś filtry godne polecenia ??a może polski filtrom :) takowe produkuje ??
stary gg-11364481
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Jaki olej?

Post autor: ArturS »

Ja ostatnio MIWa brałem http://www.larsson.pl/index.php?c=r&no= ... bid=111794

Pytanie olejowe. Już po ptokach, ale się w razie czego nie zmarnuje, bo Twina też mam w swojej kolekcji. Oleum JMC 20W50 4T TWIN - w końcu syntetyczny czy półsyntetyczny? :niewiem: Tanie to, więc dopchałem na szybko do zamówienia (nie sugerować się ceną detal) celem zalania XT - pisze na stronie, że połówka. Jednak dopiero teraz czytam etykietę, zresztą widać to też na powiększonym zdjęciu, że to niby full syntetyk :wtf: W dodatku w opisie, że do twinów i fałek chłodzonych powietrzem. A co niby 1-cyl. ma nie tak, że nie wymieniono? W razie czego nie zmarnuje się, bo zaleję tym KLE 500.
Awatar użytkownika
Maro
Lubiący błoto
Posty: 59
Rejestracja: 20 lut 2012, 22:57
Motocykl: Yamaha XT600 2KF
Lokalizacja: Goleniów

Re: Jaki olej?

Post autor: Maro »

A do 2KF z '87 co dobrego można wlać?
Motul 3000 4T 20W50 4L Mineral, może być? Nie wiem co jest teraz wlane, a chcę wymienić bo nie wiem od kiedy już smaruje...
Yamaha XT600 2KF
ODPOWIEDZ