Jaki olej?

Wszystko o tym motocyklu.
ODPOWIEDZ
fryzjer

Re: Jaki olej?

Post autor: fryzjer »

Witam. Jako,że zbliża mi się coroczna wymiana oleju ,to jak zwykle mam dylematy ;) . Pytanie. Czy jeśli motocykl jeździł praktycznie od początku mojego posiadania na oleju klasy API SG, to można zalać silnik olejem o wyższej klasie, czyli np.SM,SN,SL :?: . Tych olejów o klasie SG jest chyba coraz mniej na rynku ,przynajmniej takie odnoszę wrażenie.A już olej o klasie SG ,jest praktycznie nie osiągalny w sklepach w mojej okolicy.Więc zostaje tylko internet. Drugie pytanie.Ktoś z forumowiczów upala sprzęta w terenie na oliwie 10W40. :?: Prawda czy mit,że w silniku chłodzonym powietrzem,przy tej lepkości istnieje możliwość zerwania filmu olejowego//zatarcia silnika :niewiem:
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Jaki olej?

Post autor: Gacek »

fryzjer - zapytam co byś wlał do swojego moto 30 lat w stecz :) .
10/40 nie testowałem ale uzywałem 20/40 castrola czerwony mocno polecanyą oliwe do xt i nie polecam sam mam dylemat z motulem 15 /50 niby pólsyntetyk w stosunku do 20/50 mineralnego swietnie wypada pod katem nazwijmy to zywotnosci ale jak ogladałem weryfikowałem skrzynie po dwóch interwałach to masakra :facepalm: .
More ktoś rzeknie ci coś konkretniej w temaacie sam jestem ciekawy - ja z własnego poziomu uzywania wymiekłem nigdy nie testowałem jazdy na 10 /40 wiec sie zapewne nie znam :roll: .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
fryzjer

Re: Jaki olej?

Post autor: fryzjer »

Gacek.Co bym wlał 30 lat temu :?: Pewnie nie miałbym takich dylematów,bo i nie było w czym wybierać ;)Pewnie byłby to jakiś selektol czy coś w tym stylu ;) .A właśnie ,ciekawe na jakich olejach jeździły kiedyś motocykle w Polsce za czasów komunistycznych :niewiem: Pytanie o ten 10w40,to z tego powodu ,że jest łatwiej osiągalny,praktycznie na każdym CPN,czy sklepie z chemią samochodową.To tylko z tego powodu zadałem takie pytanie .Ten 15W50 czy 20W50,to już tylko wysyłkowo. 20W50 jest OK.do naszych silników .Kilka lat jeździłem na tej oliwie ,a na 15W50 przeszedłem, ponieważ,motocykl eksploatuje nawet przy temperaturach bliskich 0 stopni,nawet delikatnie minusowych.Więc ten 15W50 będzie lepszy . Z drugiej strony nie czuje potrzeby wymiany oliwy dwa razy w roku.Na czas letni i zimowy. Tak sobie myślę.że ideałem byłą by jedna zmiana oleju na lato/upały na 20W50. Drugi raz na okres zimowy na 10W40.Ja jednak aż takiej potrzeby nie czuję wiec wybrałem 15W50 ,wydaje mi się taki trochę kompromis między 10W40 a 20W50. Zastanawiałem się wcześniej nad oliwą 10W50.To już byłyby bajki jeśli chodzi o uniwersalność SAE.Jednak ten olej to już pełen syntetyk.Więc byłoby to mocno ryzykowne dla tego silnika,przynajmniej mojego nie młodego silnika. To jak można mieszać ze sobą oleje klasy SG z olejami klasy SM,SN,.... :?: Gacek Czy to co zobaczyłeś przy weryfikacji skrzyni po przejściu na półsyntetyk z 20W50 na 15W50 , było spowodowane mniejszą ilością wiskoz w tym 15W50 :?: Jeszcze pytanie.Czy jeśli przeglądam charakterystykę danego oleju to na co zwrócić uwagę ,porównując dwa różne oleje i czym się kierować przy wyborze oleju do silnika chłodzonego powietrzem i tak leciwego jak ten w moim 2KF :?: . Aktualnie motocykl mam zalany olejem Gulf 15w50,takim jak w załączniku.W załączniku zapodaję kartę charakterystyki.Jak myślicie to dobry olej do XT, wystarczający ,czy raczej badziewie
fryzjer

Re: Jaki olej?

Post autor: fryzjer »

Panowie.Pewnie zaprzeczę tym postem swoje wcześniejsze posty ;) ,ale co mi tam :D .Pytanie teoretyczne,może mnie publicznie nie zlinczujecie :lol: .Czy taki full syntetyk byłby dobry do takiego leciwego XT,który wcześniej śmigał na mineralnym :?: Konkretnie chodzi mi o oliwę 10W50.Zdała by ona egzamin w powietrzaku jakim jest XT :?: Czy jest możliwe przejście z minerala na pełen syntetyk :?: Czy raczej zakończy się to zgonem silnika
Piotr
Lubiący błoto
Posty: 93
Rejestracja: 08 mar 2015, 14:19
Motocykl: GSXR1300

Re: Jaki olej?

Post autor: Piotr »

Od kiedy kupiłem tzn od 3 lat latam na syntetyku 10W40 Shell-a i tak naprawdę bez uwag.
Latam zazwyczaj po szutrach, więc raczej cieżko jakoś mocno nie ma, jeśli chodzi o przegrzania... Temperatura oleju zazwyczaj utrzymuje się w granicach 80-90st. Jak wskoczę czasami na pobliski tor to max 110st:
https://www.youtube.com/watch?v=nwdaXsiPtSU
Więcej nigdy nie miałem, więc nie wiem jak tam z nim na przegrzania
Zużycia oleju nie zaobserwowałem, a silniczek dalej chodzi tak jak powinien, choć nie wiem kto i kiedy wcześniej przy nim majstrował. Co było lane wcześniej też nie wiem :)

Także jak piec zdrowy to byle był wymieniany na czas - bo ta konstrukcja wymagająco olejowo raczej nie jest :goodjob:
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Jaki olej?

Post autor: ArturS »

Wg speców syntetyk dla powietrzaka jest najlepszym co można zalać. Niema znaczenia co wcześniej było lane.
fryzjer

Re: Jaki olej?

Post autor: fryzjer »

Dzięki za odpowiedź. Piotr jak śmigasz na syntetyku 10w40 ,to tym bardziej 10w50 byłby lepszy w upały w błocie, a w zimę np.podczas kopania się w śniegu.Jak Ci pracuje skrzynia biegów ,przy tym oleju w upały :?: Olej wymieniasz raz w roku czy co drugi rok :?: Mógłbyś napisać coś więcej////////////////////////////////////////////////////////////////// ArturS mam pytanie.Pomijając SAE, to taki syntetyk będzie zdrowszy dla skrzyni biegów ,niż półsyntetyk lub mineralny :?: Jak niedawno sprawdzałem mój roczny przebieg to wyszło,że nakręciłem aż 800km :lol: ,więc tak sobie pomyślałem, że w moim przypadku ten ful syntetyk byłby lepszy niż mineralny i półsyntetyczny. Moto mam zalane mineralnym,rok przeleciał ,wiec czas go wymienić. .Przeglądając ceny olejów, to między olejem mineralnym/półsyntetycznym /syntetycznym, nie ma aż tak dużej różnicy cenowej :shock: . Wydumałem :idea: ,że przy moich przebiegach minimalnych zalałbym moto takim ful syntetykiem i następną wymianę oleju przeprowadził za dwa lata,a nie jak przy mineralnym po roku. To dobry kierunek myślenia,czy właśnie walnąłem jakąś mega głupotę.ArturS , jeśli bym chciał zalać moto tym syntetykiem po mineralnym,to co byś doradził. Jakieś płukanie silnika. :?: Czy raczej stopniowe przechodzenie.Tzn.Po tym mineralnym zalać półsyntetyk i dopiero przy następnej wymianie zastosować syntetyk :niewiem: Czy po prostu zmienić filtr,zalać syntetykiem i cieszyć się z jazdy :mrgreen:
Piotr
Lubiący błoto
Posty: 93
Rejestracja: 08 mar 2015, 14:19
Motocykl: GSXR1300

Re: Jaki olej?

Post autor: Piotr »

Innego oleju nie miałem, więc porównania żadnego nie mam.
Ale, moim zdaniem skrzynia, sprzęgło i cała reszta pracuje książkowo. Nie dymi, nie stuka, nie puka, nie pije.

Wymieniłem po 2,5 roku po przebiegu 2tyś km.
Teraz założyłem sobie licznik motogodzin made in aliiexpress :) bo w terenie to te km to ni jak się mają do jazdy po czarnym...

Jak silnik zdrowy to można bez problemu przechodzić z minerału na full syntetyk.
Robiłem to nie raz i nigdy problemu nie było.

Ja będę dalej lał 10W40 syntetyka, bo skoro jej służy to po co kombinować :happy:
fryzjer

Re: Jaki olej?

Post autor: fryzjer »

Dzięki Piotr za podzielenie się spostrzeżeniami. :browar: Spróbuję na próbę zalać go tym syntetykiem,ale 10W50.Będzie bezpieczniej w wyższych temperaturach.Piszesz,że kilka razy przechodziłeś z minerała na syntetyk. Płukałeś czymś silnik przed zalaniem syntetykiem :?:
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Jaki olej?

Post autor: ArturS »

Nie trzeba płukać silnika, bo tam właściwie niema czego wypłukiwać :niewiem: Wymieniasz i tyle.
Z syntetykami jest temat wnikliwego wczytania się czy mamy przed sobą PAO, czy HC. O dziwo tani Valvoline SynPower to maja bazę polialfaolefinową (IV grupa olejów bazowych), czyli to faktycznie full syntetyk PAO, a nie żadna ściema marketingowa.
ODPOWIEDZ