Jaki olej?

Wszystko o tym motocyklu.
ODPOWIEDZ
fryzjer

Re: Jaki olej?

Post autor: fryzjer »

Dzięki Panowie za uwagi :browar: .
Kupując moto w 2008 roku zalany był Motulem półsyntetycznym 10W40.
Jako,że moja wiedza w sprawach mechaniki była nikła,nie byłem jeszcze członkiem tego forum,więc nie miałem skąd czerpać wiedzy.Wiec poczytałem w necie i wyszło,że do tak starego silnika z dużym przebiegiem,tylko olej mineralny. :oops:
Więc,krótko po kupnie moto,wymieniłem olej na Motul mineralny 20W50.Efekt,wiadomo.Cicha, miękka praca skrzyni biegów,oraz silnika.Słowem byłem oczarowany :lol:
Przy następnej wymianie w 2013roku ,trochę gorzej było u mnie z funduszami,wiec kupiłem Volveline 20W50,mineralny.
Więc od ostatniej wymiany minęło około 4lat :oops: W tym czasie z różnych przyczyn,motocyklem zrobiłem nie całe
200 kilometrów,więc tyle co nic.W sumie to motocykl więcej stał jak jeździł.
Teraz ,chcę zmienić olej,bo ten co jest w silniku,po tylu latach pewnie stracił już swoje ""parametry"" smarno-chłodzące.
Ogólnie to w sklepach w mojej okolicy znalazłem tylko takie oleje jak podałem we wcześniejszym poście czyli Gulf,Carlube,i Mannol.Wszystkie półsyntetyczne 10W40.Oraz jakiś Castrol motocyklowy na CPN.
O tym Castrolu,tak jak pisaliście.Ja w necie,czytałem o nim też nie pochlebne opinie..
W sklepie widziałem też Motula 10W40 półsyntetyczny za 38zł za litr.Ale w sumie wolałbym coś tańszego.
******************
Jedna rzecz mnie tylko zastanawia.Jak przeglądałem dzisiaj Allegro,to zauważyłem coś czego jakoś nie potrafię logicznie wyjaśnić.Olej półsyntetyczne kosztują mniej więcej tyle co mineralne.Zdarza się,że taki półsyntetyczny jest nawet tańszy od mineralnego.Więc nie :niewiem: ,o co chodzi.Chyba powinno być odwrotnie
Jak chodziłem po sklepach,to w każdym z nich sprzedawcy ""wieszali psy"",na olejach mineralnych.
Jeden z nich,stwierdził,nawet że to ""największe ścierwo"".Tylko do silnika w ""agonalnym "' stanie.No i na siłę każdy z nich,próbował mi wcisnąć Półsyntetyczny 10W40.
Tak się zastanawiam. Manual zaleca olej SAE 10W30,lub 20W40.Nie podaje czy to ma być mineral,połówka,czy pełen syntetyk.Do tego klasa oleju to minimum SE.No i olej musi mieć to JASO dla mokrych sprzęgieł.Jak przeglądałem Allegro,to te oleje które mają Jaso,mają kilka klas powyżej SE.
Wiec chyba każdy będzie dobry.Nawet współczesny mineral przewyższa parametrami oleje z czasów kiedy powstawał silnik XT.
Więc co polecacie Panowie.Jakiś tani sprawdzony olej.Może być mineralny,czy szukać raczej półsyntetyka??
We wcześniejszych postach,ktoś radził mineralny ze względu na panewki wału korbowego.Prawda,czy mit??
Gacek,już wcześniej czytałem,że po przejściu na półsyntetyk,wystąpił w skrzyni pitting zębów.Czyli co,mineralny,ma lepszy wpływ na skrzynie niż taki półsyntetyk.
Z tego co pamiętam.to pisałeś,że na zębach pojawił się pitting,ale któryś element silnika,mniej się wyeksploatował po przejściu na połówkę.Nie pamiętam .Wałek rozrządu?? Czy zrobiłeś większy przebieg na jednym tłoku??
Damianos1
Lubiący błoto
Posty: 52
Rejestracja: 31 maja 2016, 20:13
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jaki olej?

Post autor: Damianos1 »

Ja bym się kierował w stronę 15W50 półsyntetyk. A z allegro to bym nie zamawiał, w większości to podróby, co nawet obok oryginału nie stały.
fryzjer

Re: Jaki olej?

Post autor: fryzjer »

Odnośnie tych podróbek z allegro.To miałeś jakieś doświadczenia,czy raczej mówisz o tej aferze z podrabianym Motulem z allegro,która ""wybuchła"" kilka lat temu.
Co do oleju,to Dlaczego uważasz,że ten 15W/50,będzie lepszy niż
10W40
20W50
Bo rozumiem,że wybór olejów w przypadku XT ogranicza się do tych trzech klas SAE
Przynajmniej z tego co zauważyłem to XT-eki forumowe najczęściej są zalewane tymi trzema klasami SAE.
Ciekawy jestem ,czy jest na forum jakiś XT-ek ,zalany olejem ""SAE"" innym, niż te które wymieniłem ;)
Damianos1
Lubiący błoto
Posty: 52
Rejestracja: 31 maja 2016, 20:13
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jaki olej?

Post autor: Damianos1 »

Swoich doświadczeń nie miałem bo zawsze kupuję w sprawdzonym sklepie motoryzacyjnym. Na allegro ludzie kantują jak mogą, jest wiele przykładów na necie wystarczy poszukać. Co do motula to też nie byłbym pewny tego oleju bo podobno dalej jest podrabiany a nie jest też jakiś super.

Przykład z YT:
https://www.youtube.com/watch?v=ffxtK6n105Y

15W50 będzie lepszy niż 10w40 bo będzie lepiej trzymał właściwości przy wysokiej temperaturze, co w silniku chłodzonym powietrzem jest ważne bo pracuje w wyższej temperaturze niż te chłodzone cieczą. 15W50 będzie lepszy od 20W50 ponieważ w niższych temperaturach będzie rzadszy co lepiej wpłynie na smarowanie silnika podczas rozruchu.

Od siebie mogę ci polecić Shella Advance AX7 15W-50. Jestem z niego zadowolony :)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Jaki olej?

Post autor: Gacek »

Fryzjer ja piszę tylko o tym co miałem okazję zauważyć na przełomie czasu :roll: .
Nie jestem w stanie konkretnie stwierdzić czy pitting to wina oleju czy jakiś inny powód :? .
Dla mnie osobiście mineralny olej jest droższym olejem od półsyntetyku do tej pory nie miałem po prostu sumienia zrobić więcej jak 5 kkm przebiegu na takiej oliwie .Półsyntetyk mnie od jakiegoś czasu po prostu mniej stresuje zachowuje wizualnie lepszą kondycję przy takim samym przebiegu.Sam mam dylemat czym się kierować ogólnie panującymi trendami czy własnymi spostrzeżeniami :roll:.Na eksperymentowanie nie mam zbyt wielkiej ochoty a przyznam się ze meczy mnie spróbować full syntetyka (ale to po grubszym remoncie ) jak kolejna skrzynka nie padnie :lol: .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Damianos1
Lubiący błoto
Posty: 52
Rejestracja: 31 maja 2016, 20:13
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jaki olej?

Post autor: Damianos1 »

To że skrzynia lepiej pracuje na oleju mineralnym 20W50 to nic dziwnego, bo jest po prostu gęsty i skrzynia ma sie lepiej. Mówię najlepiej lać półsyntetyka 15W50 i po problemie :)
fryzjer

Re: Jaki olej?

Post autor: fryzjer »

Damianos.Logicznie to wyjaśniłeś.Dzięki :browar: .Za Twoją radą,zaleję go półsyntetykiem 15W50.
Co do tego shella,to wcześniej go oglądałem na allegro.Ale wydawał mi się za ""nowoczesny"'do silnika XT. :oops: .Klasa SM,oraz dużo dodatków czyszczących silnik.Ale jeśli Piszesz,że jesteś z niego zadowolony,to chyba się na niego skuszę.
A tak z ciekawości.Co ile wymieniasz ten olej.Raz w roku,nie uwzględniając przebiegu.
Czy raczej sugerujesz się tylko przebiegiem,nie patrząc na okres w jakim go eksploatujesz
**************
Gacek,no właśnie.Przy półsyntetyku,można przedłużyć okresy wymiany.Ja trochę przeholowałem i olej mineralny wymieniłem ostatni raz ok 4lat temu :oops: . Trudno,wyszło jak wyszło,Motocykl był praktycznie nie eksploatowany .
Moje spostrzeżenia.
Motocykl zalany 4 lata temu mineralnym Volvalinem 20W50.Przebieg ok.200 kilometrów.Po spuszczeniu w tym roku oleju ze zbiornika oleju(((zbiornik zdemontowany do malowania))),olej koloru ciemno-brązowego.Zapach ma nawet ładny jak na olej ;) W dotyku tłusty,be śladów opiłków,znaczy takiego brokatu.
Znalazłem jeszcze bańkę tego oleju,która mi została z wymiany.W bańce zostało ok.0,4 litra nie używanego oleju.Bańka przestała 4 lata.Olej jest jasny,słomkowy ale za to strasznie śmierdzi. :lol:
Damianos1
Lubiący błoto
Posty: 52
Rejestracja: 31 maja 2016, 20:13
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jaki olej?

Post autor: Damianos1 »

Ja zmieniam olej dwa razy w roku, bo jeżdżę często i w dość ciężkim terenie. XTkowi te dodatki na pewno nie zaszkodzą. Co to tego 4 letniego oleju to silnikowi nic nie powinno się stać bo jak sam napisałeś zrobiłeś tylko 200 km. Lej tego shella 15W50 i ciesz się jazdą :)
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Jaki olej?

Post autor: Gacek »

Osobiście jetem ciekawy jak by wyglądała eksploatacja na duble ester 15/50 - 60 ? Ja na xt robię ostatnio niszowe przebiegi wypad na jakąś oślą łączkę 15 -30 minut się intensywniej pokręcę i mam dosyć :lol: .Wiec raz na sezon zafundować piecowi dobrą oliwe za 200 -250 zeta nie było by tragedią pod warunkiem ze zaprocentowało by to w postaci lepszej ochrony i zużycia podzespołów podczas pracy.Może ktoś stosował taki olej i ma punkt odniesienia poprzez wgląd w bebechy ?.
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Damianos1
Lubiący błoto
Posty: 52
Rejestracja: 31 maja 2016, 20:13
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jaki olej?

Post autor: Damianos1 »

Oleje na estrach bardzo szybko traci swoje właściwości i trzeba go zmieniać dość często.
ODPOWIEDZ