Rozmyślania początkującego (xt600) - Prośba o wasze opinie

Wszystko o tym motocyklu.
Awatar użytkownika
Barth
Lubiący błoto
Posty: 20
Rejestracja: 07 lis 2015, 08:24
Motocykl: Etap poszukiwań

Rozmyślania początkującego (xt600) - Prośba o wasze opinie

Post autor: Barth »

Witam przetocze tutaj kilka rozmyśleń które snują mi się w glowie na temat selekcji pierwszego motocyklu dla mej skromnej osoby

Temat stary jak świat no ale zacznijmy

1) O mnie :
Wiek 29 lat , wzrost 172 cm i 85 kg żywej wagi - umiejetności motocyklowe nikłe (kurs bedzie w przyszłym tygodniu)
Rozsądek dość duży , umiejetności naprawcze niskie ,

2) Przeznaczenie motocykla
Bedzie to pierwsze moto wiec troche na nim chce się nauczyć , jazda uniwersalna lekki teren plus troche jazdy w miescie , chciałbym również mieć możliwosc w miare konfortowego przejechania okolo 150 km oraz załadowania 20-35 kg bagażu turystycznego

3) Fundusze i inne kryteria
Jako iż bedzie to pierwszy motocykl nie zamierzam wydawać na niego zbyt dużo ani nie oczekuje jakiś super dodatków
kwota która przeznacze to max 8000 zł na motocykl (realnie wole wydać koło 6000 zł i reszte dodać do porządniejszych akcesori typu kask , ubranie itp)

Motocykl ma być sprawdzony i popularny - żadne egzotyki
Solidna i prosta konstrukcja - umożliwiająca drobne naprawy we własnym zakresie
Łatwo dostęmpne czesci
Łatwosc w ogarnieciu jazdy "on i off-road"
Starter elektryczny


4) modele które rozważam

BMW f650gs - Fajne ale troche cieżkie w teren to średnio (ewentualnie jakieś lekki polne drogi realnie) przy bagażu może być problem w podniesieniem besti z ziemi np w błocie itp - naprawy w zakresie własnym chyba nie tak łatwo bo bardziej nowoczesna konstrukcja , plus ze ABS czasem można dostać (choć słyszałem że lepiej uczyc sie bez) do 8000 zl można znalesc ale raczej starsze

Yamaha DL 125 - fajne do ogarniecia i nauki ale nie sądze ze ogarnie dobre kwestie bagaży i średniej trasy (jako do nauki supper jako do codziennego użytkowania REALNEGO to nie wiem ale nie sądze) pozatym moc nie wiem na ile wystarczy

Yamaha XT 250 - To jest model do którego najwiecej logicznego zainteresowania miałem - prosta konstrukcja - cenowo w budżecie , niskie siodło , minus to że jest ich mało na sprzedaż (może się myle)

Yamaha XT 600 - To jest mocno interesujacy model - dość dużo uzywanych na sprzedaż (interesują mnie roczniki 1996 do 2003) myśle ze realnie można znalesc motocykl w dobrym stanie , prosta konstrukcja i solidne wykonanie , radzi sobie w lekkim terenie i na ulicy dość dobrze , nie wiem czy ogarnę moc tego motocykla jeśli bedzie to mój pierwszy moto (jestę rozsądną osobą wiec nie nastawiam sie na szaleństwo tylko krok-po-kroku poznawanie moto) , waga nie za lekka ale też myśle ze do ogarniecia

Suzuki DR 650 - Kolejny interesujacy - mało awaryjny , solidny i mocno polecany , niestety nie za dużo w polsce


Ok napisałem troche o sobie i o motocyklach nad którymi rozmyślam - poprosze was drodzy forumowicze o rzetelną i obiektywną (na tyle ile to możliwe na forum XT :) ) ocene i sugestie odnoscnie :

a) czy spokojnie można wziość xt600 przy moich wymiarach na pierwsze moto

b) jakie 2 inne modele wg waszej opini powinienem rozważyć


Dziekuje uprzejmie za pomoc - to dużo dla mnie znaczy

Pozdrawiam
WK
slobodan
Lubiący błoto
Posty: 44
Rejestracja: 18 sie 2013, 18:57
Motocykl: XT 600E 3TB 99r

Re: Rozmyślania początkującego (xt600) - Proźba o wasze opin

Post autor: slobodan »

Wiek 29 lat , wzrost 172 cm i 85 kg żywej wagi - umiejetności motocyklowe nikłe (kurs bedzie w przyszłym tygodniu)
Rozsądek dość duży , umiejetności naprawcze niskie ,
Dobrze widzieć przyszłego motocyklistę podchodzącego z taką uwagą i pokorą w doborze motocykla. Przy twoim wzroście wysokość siedzenia w XT 600 3TB i nowszych powinna być jak najbardziej komfortowa. Przy moim wzroście 185cm, motocykl jest dla mnie delikatnie za niski.
Bedzie to pierwsze moto wiec troche na nim chce się nauczyć , jazda uniwersalna lekki teren plus troche jazdy w miescie , chciałbym również mieć możliwosc w miare konfortowego przejechania okolo 150 km oraz załadowania 20-35 kg bagażu turystycznego
Modele począwszy od pierwszych XT 600 3tb (z rozrusznikiem) do tych najnowszych sprawdzą się w 100% w tego typu użytkowaniu. Rozważyłbym również XT600Z TENERE. Pod tym linkiem znjadziesz opisy i zdjęcia poszczególnych wersji XT. Pomoże to Ci przy wyborze konkretnego modelu.
J3) Fundusze i inne kryteria
Jako iż bedzie to pierwszy motocykl nie zamierzam wydawać na niego zbyt dużo ani nie oczekuje jakiś super dodatków
kwota która przeznacze to max 8000 zł na motocykl (realnie wole wydać koło 6000 zł i reszte dodać do porządniejszych akcesori typu kask , ubranie itp)

Motocykl ma być sprawdzony i popularny - żadne egzotyki
Solidna i prosta konstrukcja - umożliwiająca drobne naprawy we własnym zakresie
Łatwo dostęmpne czesci
Łatwosc w ogarnieciu jazdy "on i off-road"
Starter elektryczny
Za 6000zł ( max +1000) jest już w czym przebierać, patrząc na modele XT 600. XT spełnia wszystkie wymienione kryteria.
Yamaha XT 600 - To jest mocno interesujacy model - dość dużo uzywanych na sprzedaż (interesują mnie roczniki 1996 do 2003) myśle ze realnie można znalesc motocykl w dobrym stanie , prosta konstrukcja i solidne wykonanie , radzi sobie w lekkim terenie i na ulicy dość dobrze , nie wiem czy ogarnę moc tego motocykla jeśli bedzie to mój pierwszy moto (jestę rozsądną osobą wiec nie nastawiam sie na szaleństwo tylko krok-po-kroku poznawanie moto) , waga nie za lekka ale też myśle ze do ogarniecia

Moc motocykla powinieneś ogarnąć bez problemu. Z tego co kojarzę to w szkołach nauki jazdy na kategorię A2 też jeździ się sześćsetkami i to mocniejszymi niż XT. Silnik w XT oddaje moc równo i łagodnie w całym zakresie obrotów - coś jak traktor rolniczy :biker: Z masą motocykla możesz mieć problem jeżeli zagalopujesz się w trudny ( bardzo grząski, górzysty) teren. W codziennym użytkowaniu będzie jak najbardziej ok.
Ok napisałem troche o sobie i o motocyklach nad którymi rozmyślam - poprosze was drodzy forumowicze o rzetelną i obiektywną (na tyle ile to możliwe na forum XT :) ) ocene i sugestie odnoscnie :

a) czy spokojnie można wziość xt600 przy moich wymiarach na pierwsze moto

b) jakie 2 inne modele wg waszej opini powinienem rozważyć
Odp a) Tak
Odp b) Suzuki DR 650 ale TYLKO w wersji SE, Kawasaki KLR650?
qpa
Po ośki w błocie
Posty: 888
Rejestracja: 12 lis 2010, 18:31

Re: Rozmyślania początkującego (xt600) - Proźba o wasze opin

Post autor: qpa »

Popatrz jeszcze na honde dominator :)
Awatar użytkownika
Barth
Lubiący błoto
Posty: 20
Rejestracja: 07 lis 2015, 08:24
Motocykl: Etap poszukiwań

Re: Rozmyślania początkującego (xt600) - Proźba o wasze opin

Post autor: Barth »

Slobodan - Dziekuje za szybką i solidną odpowiedź

Jeszcze sporo czasu zostało do daty zakupu (bedzie to 12.01.2016 plus minus 2 dni) ale już teraz trzeba się szkolić

Twoja odpowiedź była precyzyjna i chyba dobrze kombinuje zeby dostac XT600 - przyznam ze ten wzrost to tylko taka wieksza sprawa a plan z motocyklem jest taki zeby krok po kroku przygotowywac sie w "adventure" jazde na mały i średni dystans

Myślałem własnie nad dr650 w USA bardzo chwalą ten motocykl jednak na oxl.pl nie ma go zadużo jednak myśle tak wybiore 2 najbardziej mi pasujące ( pewnie XT600 i DR650) i bliżej stycznia przycisne przegladanie ogłoszeń

PS. Slobodan czy orientujesz się kto na forum jest mocno ogarnienty technicznie o XT600 zeby pomuc przy ogledzinach ?

Pozdrawiam
WK
slobodan
Lubiący błoto
Posty: 44
Rejestracja: 18 sie 2013, 18:57
Motocykl: XT 600E 3TB 99r

Re: Rozmyślania początkującego (xt600) - Proźba o wasze opin

Post autor: slobodan »

PS. Slobodan czy orientujesz się kto na forum jest mocno ogarnienty technicznie o XT600 zeby pomuc przy ogledzinach ?
Tutaj Jest cała rzesza osób znających się na XT. Jeżeli znajdziesz interesujące ogłoszenie to napisz post na forum w dziale RYNEK. Każdy będzie mógł pobieżnie ocenić czy motocykl jest warty swojej ceny. Jeżeli ogłoszenie będzie z bliskich okolic któregoś z nas to myślę, że jest szansa na oględziny na żywo.
Awatar użytkownika
Barth
Lubiący błoto
Posty: 20
Rejestracja: 07 lis 2015, 08:24
Motocykl: Etap poszukiwań

Re: Rozmyślania początkującego (xt600) - Proźba o wasze opin

Post autor: Barth »

slobodan pisze:
PS. Slobodan czy orientujesz się kto na forum jest mocno ogarnienty technicznie o XT600 zeby pomuc przy ogledzinach ?
Tutaj Jest cała rzesza osób znających się na XT. Jeżeli znajdziesz interesujące ogłoszenie to napisz post na forum w dziale RYNEK. Każdy będzie mógł pobieżnie ocenić czy motocykl jest warty swojej ceny. Jeżeli ogłoszenie będzie z bliskich okolic któregoś z nas to myślę, że jest szansa na oględziny na żywo.
Tak też uczynie - pod koniec grudnia i poczatek stycznia wyśle konkretne zapytania a do tego czasu bedzie edukacja techniczno-teoretyczno-praktyczna :)
galakty
Czyścioch
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2015, 21:03

Re: Rozmyślania początkującego (xt600) - Prośba o wasze opin

Post autor: galakty »

Witam,
nie będę zakładał kolejnego tematu bo zapewne jest ich z 50 i każdy pyta o to samo .. Więc dopiszę się tutaj.

W przyszłym roku planuję zakup motocykla. Z zainteresowań jakoś Enduro było i zostało (na wstępie zapodam, że żadne zawody, wdrapywanie się na 100 metrowe górki, tylko normalna jazda szutrami, lasami itp reakreacyjnie). Przeglądając serwisy aukcyjne natknąłem się na XT 600. Motocykl stary, tani, wizualnie jak na tamtą epokę. Jedyny problem, to niski budżet .. Mam auto, do tego z pracą wiadomo nie wesoło i chcę motocykl, który będę w stanie utrzymać, nie zrujnuje budżetu i będzie dawał frajdę. No i tu jest problem, przeznaczyć bym mógł około 3000zł na zakup. Wiem, mało .. Widziałem aukcje w takich kwotach, więc kupić się da. Tylko czy jest sens? Nie wspominam o starterze, bo nie liczę że moto z tego rocznika będzie miało.

Na "elce" jeździłem Yamaszką co ważyła 130kg, więc raczej XT 150kg nie będzie dużo "gorsza" pod tym względem. Bym zapomniał do czego chcę motocykla. Głównie wygodnego, żeby pojeździć po bocznych drogach, czasem szutry, polne drogi, wypad do lasu itp. ALE żeby nadawał się na jezdnię i te 110-130 wyciągał. Spalanie z tego co wyczytałem jest niskie.

I nie, nie chcę żadnego 2T. Taka charakterystyka mi nie odpowiada, męczy mnie. Nie orientuję się, czy z innych marek są jakieś 4T dobre (350-400 chyba za słabe będzie). Na pewno DR odpada, nie wiem czym się rajcują wszyscy ale z tego co czytałem to szybko padają..

Co o tym sądzicie?
Krzsiek
Po ośki w błocie
Posty: 522
Rejestracja: 16 kwie 2010, 09:46
Motocykl: TT600R 5CH
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozmyślania początkującego (xt600) - Prośba o wasze opin

Post autor: Krzsiek »

Jak chcesz wyciągać 110-130 to zapomnij o xt. Może i się da, ale tym się nie da.
mazi
Administrator
Posty: 1006
Rejestracja: 24 gru 2009, 11:58
Lokalizacja: LU

Re: Rozmyślania początkującego (xt600) - Prośba o wasze opin

Post autor: mazi »

Za 3k to głównie agonia. Kup coś co będzie rokowało, że pojeździ te 2-3 sezony. Inaczej bez sensu, bo solidny remont silnika to 2500 i robi się prawie 6kPLN.
---
Pozdrawiam
mazi
galakty
Czyścioch
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2015, 21:03

Re: Rozmyślania początkującego (xt600) - Prośba o wasze opin

Post autor: galakty »

Rozumiem, tego się obawiałem. Więc trzeba będzie dozbierać.
ODPOWIEDZ