Yamaha XT 125 a prawo jazdy kat. B

Wszystko o tym motocyklu.
ODPOWIEDZ
MMS
Lubiący błoto
Posty: 25
Rejestracja: 12 gru 2015, 20:10
Motocykl: Yamaha XT 125

Yamaha XT 125 a prawo jazdy kat. B

Post autor: MMS »

Witam,

jest to mój pierwszy po powitalnym post na tym forum. Mam możliwość kupienia od znajomego Yamahy XT 125 która stoi w ciepłym garażu nieodpalana od 2 lat. Pozostawiona w stanie dobrym jeżdżącym. Mam dwa pytania:

1) na co szykować się (w temacie prac koniecznych do wykonania) by przywrócić temu motocyklowi życie?
wiadomo filtry oleje, płyn hamulcowy, uszczelniacze w lagach, napęd itp. ale co po za tym może wymagać troski?

2) czy ta maszyna nadaje się na prawo jazdy kat. B. Z tego co udało mi sie znaleźć motocykl musi mieć mniej niż 125ccm i Yamaszka tyle ma dokładnie 124. Po za tym musi mieć mniej niz 15 KM ma bodajże 11 więc też ok i stosunek mocy do masy musi byc mniejszy niż 0,1 KW/kg ma bodajże koło 0,0923KW czyli też by się zgadzało. Wychodzi że pasuje. Chyba że się mylę?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc :D
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2494
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Yamaha XT 125 a prawo jazdy kat. B

Post autor: Pawlo »

1) Loteria. Zależy od egzemplarza. Jak korozja nie zaczęła chrupać sprzęta, to możliwe, że tylko to co wymieniłeś będzie do zrobienia, ew. jakieś łożyska. Najlepiej przejedź się i zobacz czy moto nie zostawia chmury dymu za sobą :)
2) Możesz latać.
Obrazek
MMS
Lubiący błoto
Posty: 25
Rejestracja: 12 gru 2015, 20:10
Motocykl: Yamaha XT 125

Re: Yamaha XT 125 a prawo jazdy kat. B

Post autor: MMS »

1) wydaje mi się, że moze nie będzie aż tak zle bo kolega kupił go 4 lata temu i przez 2 lata jezdzil bez żadnych problemów. W święta odbieram prezent i w styczniu przywracam yamaszce nowe życie wiec będę na bieżąco informował robi jak. Jezeli ktos ma jakies uwagi na co powinienem jeszcze zwrócić uwagę to będę bardzo wdzięczny :)
2) dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2494
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Yamaha XT 125 a prawo jazdy kat. B

Post autor: Pawlo »

Jeszcze odnośnie drugiego punktu zobacz co jest w dowodzie rejestracyjnym, bo czasami są różne cuda, a w tym przypadku głównie to jest podstawą czy moto się nadaje na kat. B. Często waga jest zawyżona, a moc zaniżona, ale akurat wtedy będzie to tylko z korzyścią dla ciebie, gorzej jakby było w drugą stronę ;)
Obrazek
khargh
Czyścioch
Posty: 9
Rejestracja: 29 mar 2015, 11:21

Re: Yamaha XT 125 a prawo jazdy kat. B

Post autor: khargh »

Na wiosnę kupiłem właśnie xt125. Żona jest prze szczęśliwa. Moto trochę stało w garażu. Rok 2007 a przebieg :-) to udokumentowane 1200 km naprawdę. To co musiałem zrobić to zmienić olej, uwaga tu nie ma filtru oleju ale trzeba go zmieniać co 6000. Ponieważ trochę stał nieużywany więc konieczna była regulacja gaźnika - gasł na niskich obrotach np na światłach. Poza tym drobiazgi jak uszkodzony korek wlewu paliwa. Niestety często można spotkać się z uszkodzonym licznikiem a to już spory wydatek ok 1000 PLN. Na to koniecznie zwróć uwagę.
Mam komplet instrukcji w formie elektronicznej. Jak chcesz to daj znać na priv.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
MMS
Lubiący błoto
Posty: 25
Rejestracja: 12 gru 2015, 20:10
Motocykl: Yamaha XT 125

Re: Yamaha XT 125 a prawo jazdy kat. B

Post autor: MMS »

Jutro odbieram sprzęt. Mam już dane z dowodu i widnieje tam 112 kg masy oraz 7,30kW. Rubrykę poniżej jest także stosunek mocy do masy 0,0652 kW/kg czyli rozumiem, że spełnia to wymogi nowych przepisów bo ma mniej niż 11kW oraz mniej niż 0,1kW/kg :) no i oczywiście 124ccm. Założe temat jak rozpocznę remoncik tej maszynki w sumie na początek zmienię olej i spróbuję ją zapalić po 2 letnim postoju mam nadzieję że się odezwie :D pozdrawiam
MMS
Lubiący błoto
Posty: 25
Rejestracja: 12 gru 2015, 20:10
Motocykl: Yamaha XT 125

Re: Yamaha XT 125 a prawo jazdy kat. B

Post autor: MMS »

Przygotowuje Yamaszke do odpalenia. Poradźcie jaki olej najlepiej zalać do tego moto ? Szczerze powiedziawszy to moje pierwsze moto 4t i nie mam jeszcze żadnego doświadczenia jeżeli chodzi o oleje. Ma ktoś coś sprawdzonego ?
ODPOWIEDZ