Xt600 tenere po 16 latach stania pod kocem, od czego zacząć

Wszystko o tym motocyklu.
ODPOWIEDZ
mariot
Czyścioch
Posty: 2
Rejestracja: 10 lip 2014, 18:22
Motocykl: xt600 34l, xl600v PD10

Xt600 tenere po 16 latach stania pod kocem, od czego zacząć

Post autor: mariot »

Witam

Ostatnio naszła mnie myśl , że chyba nadszedł ten czas aby w końcu wyciągnąć tenerke po trwającej 15 lat zimie. :D

Od czego mam zacząć bo tereska wprawdzie ma 37200km przebiegu i jest z 1983 roku , ale nie była odpalana od 2002 roku.

Proszę o poradę czy bawić się w doraźne środki i tylko wymienić olej i filtr czy może po 34 latach wymienić kompleksowo wszystkie fabryczne uszczelki gumki w silniku oraz układzie paliwowym ?

ps. kranik się tak zaspawał nie dałem rady go przekręcić z off na on , ale opony mimo że są z 1987r to trochę powietrza jeszcze w sobie zachowały.
Damianos1
Lubiący błoto
Posty: 52
Rejestracja: 31 maja 2016, 20:13
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Xt600 tenere po 16 latach stania pod kocem, od czego zac

Post autor: Damianos1 »

Na pewno bym go nie odpalał. Trzeba zmienić olej obowiązkowo. Pasowało by wypłukać czymś silnik przed wlaniem nowego oleju. Czyszczenie filtra, baku paliwa i gaźnika obowiązkowo. To bym zrobił na początku.
Tank
Lubiący błoto
Posty: 61
Rejestracja: 24 sty 2016, 04:51
Motocykl: R1200GS Adv
XT600Z 3AJ
Suzuki GS110X
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Re: Xt600 tenere po 16 latach stania pod kocem, od czego zac

Post autor: Tank »

Złamie benzyny, wyczyszczenie gaźnika i przed odpaleniem ( oczywiści po zalaniu świeżym olejem) "pokręcenie" silnikiem bez odpalania,

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka
Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko…
Piotr
Lubiący błoto
Posty: 93
Rejestracja: 08 mar 2015, 14:19
Motocykl: GSXR1300

Re: Xt600 tenere po 16 latach stania pod kocem, od czego zac

Post autor: Piotr »

Ja bym dokręcił też świece i chlupnął czegoś w cylinder, żeby go rozkleić od tłoka. Nie wiem, może nafty...
Damianos1
Lubiący błoto
Posty: 52
Rejestracja: 31 maja 2016, 20:13
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Xt600 tenere po 16 latach stania pod kocem, od czego zac

Post autor: Damianos1 »

Nafty lepiej nie bo jest sucha. Lepiej oleju napedowego. Silnik olejem napedowym tez mozna przeplukac.
Awatar użytkownika
fakir
Po kostki w błocie
Posty: 314
Rejestracja: 03 wrz 2014, 10:15
Motocykl: VFR750 & XT600 1VJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Xt600 tenere po 16 latach stania pod kocem, od czego zac

Post autor: fakir »

Damianos1 pisze:Silnik olejem napedowym tez mozna przeplukac.
A później zmienić tarcze sprzęgła...

Z silnika zlej olej, wymień filtr i nalej świeżego, wykręć świecę, zalej ok. 50ml oleju napędowego, przez okienko rewizyjne na środku dekla alternatora możesz zakręcić wałem (klucz nasadowy 17mm), jeśli nie będzie większych oporów, to zakręć rozrusznikiem - przyłóż szmatę do otworu świecy, bo może chlupać.

Zakręć świeczkę, rozgrzej piec zrób małą rundkę a następnie ponownie zmień olej, możesz się pokusić o zrobienie serwisu takiego jak robi się przed sezonem, tzn, świeca, filtry i ogólne przejrzenie motka i ciesz się z jazdy :D
aaa i pewnie warto założyć sprawny akumulator

Nie ma sensu rozbierać pieca, jeśli ujawnią się jakieś wycieki to wtedy dopiero będziesz się martwić.
PS. daj znać czy zagadała bez problemu ;)
i pochwal się fotką
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré
Damianos1
Lubiący błoto
Posty: 52
Rejestracja: 31 maja 2016, 20:13
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Xt600 tenere po 16 latach stania pod kocem, od czego zac

Post autor: Damianos1 »

fakir pisze: A później zmienić tarcze sprzęgła...
A robiłeś tak że się wypowiadasz, czy snujesz tylko przypuszczenia? Jak sprzęgło jest dobre to nic się nie stanie. Robiłem tak parę razy i każde moto i sprzęgło przeżyło więc proszę cie nie gadaj głupot.
ODPOWIEDZ