Yamaha xt 500 tenere

Wszystko o tym motocyklu.
Rmip82
Czyścioch
Posty: 12
Rejestracja: 07 kwie 2019, 06:02
Motocykl: Yamaha xt 500 tenere

Yamaha xt 500 tenere

Post autor: Rmip82 »

Yamaha xt 500 tenere z r 1989 , znacie taki motocykl? Ja taki osiadam z wyglądu jak tenerka 600 na podwójnych okrągłych lampach
Odiro
Lubiący błoto
Posty: 32
Rejestracja: 31 maja 2014, 20:40
Motocykl: TT600RE zawias Paioli/Ohlins
Lokalizacja: Mazury

Re: Yamaha xt 500 tenere

Post autor: Odiro »

Pierwsze słyszę, chętnie zobaczę, zaprezentuj w odpowiednim dziale. :gleba:
mallory
Lubiący błoto
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2019, 09:02
Motocykl: Tenere 600

Re: Yamaha xt 500 tenere

Post autor: mallory »

Rmip82 pisze:Yamaha xt 500 tenere z r 1989 , znacie taki motocykl? Ja taki osiadam z wyglądu jak tenerka 600 na podwójnych okrągłych lampach

Znany, znamy i mamy...
Mój brat ma tenere 500 w stanie top ... i silnik (niedotykany od czasu wyjazdu z fabryki) i reszta.
Tę ma z owiewką akcesoryjną rajdową, ale oryginalną - takie z fabryki wychodziły także (choć były wersję jeszcze bardziej "agresywne" czachy i też oryginały fabryczne).

Obrazek

Obrazek

PS1. Ta Twoja to też fajna sztuka.
PS2. Na forum jest nawet jedna tenera 2000 w jednym garnku:::))) - przynajmniej wg. jej właściciela i w specyficznych sytuacjach....
Rmip82
Czyścioch
Posty: 12
Rejestracja: 07 kwie 2019, 06:02
Motocykl: Yamaha xt 500 tenere

Re: Yamaha xt 500 tenere

Post autor: Rmip82 »

Rozumiem to jednak wychodziły takie egzemplarze tenerek, a jak z częściami to tego motocykla od niedawna jestem posiadaczem i chciałbym co nieco się dowiedzieć
Rmip82
Czyścioch
Posty: 12
Rejestracja: 07 kwie 2019, 06:02
Motocykl: Yamaha xt 500 tenere

Re: Yamaha xt 500 tenere

Post autor: Rmip82 »

Jeszcze takie pytanie dotyczące silnika, czy są awaryjne czy nie? Na co trzeba zwracać większą uwagę nie mówiąc o wymianie olejów i filta bo to podstawa
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Yamaha xt 500 tenere

Post autor: ArturS »

XT500 ma sporo innych części silnika, choć konstrukcja jest bliźniacza. W przypadku remontu góry prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie zakup silnika z XT600.
fryzjer

Re: Yamaha xt 500 tenere

Post autor: fryzjer »

ArturS pisze:XT500 ma sporo innych części silnika, choć konstrukcja jest bliźniacza. W przypadku remontu góry prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie zakup silnika z XT600.
Artur.A 500>tka nie różni się tylko innym,mniejszym cylindrem od standardowej 600<tki.
Ewentualnie różnice byłyby dodatkowo w dyszach gaźnika,króćcach dolotowych :?:
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Yamaha xt 500 tenere

Post autor: ArturS »

Tak zawsze myślałem, ale kiedyś zadzwonił do mnie bardzo ogarnięty w tematach XT/TT człowiek, który przechodził batalię przy remoncie XT500 myśląc właśnie, że wszystko jest total podobne poza cylindrem, ew. głowicą (tutaj nie pamiętam różnic). Niestety różnią się również połówki silnika. jakby nie patrzeć, uszczelnienie cylinder-blok to nie tylko uszczelka pod cylinder, ale też oring na tulei. Przez to musieli zrobić kartery z otworem o mniejszej średnicy pod mniejszą tuleję. Można to oczywiście "rozwiercić" na obrabiarce, tylko nie wiem czy to nie więcej roboty i kasy niż kupno używki z XT600. Nie pamiętam jak sprawa się ma z rozstawem szpilek mocowania cylindra :niewiem: Tłok pod tą 500-tkę też nie do dostania - jest inny niż w starych 500tkach, do których zdaje się jest np. wossner. W każdym razie, za co się tam nie zabrać, to ma człowiek pod górę, więc jak już trzeba remont robić, to lepiej kupić silnik z XT600 i ten ewentualnie remontować, a z oryginału zostają nam graty typu skrzynia, kosz sprzęgła itd.
fryzjer

Re: Yamaha xt 500 tenere

Post autor: fryzjer »

A to mi niespodzianka.Jak sobie przypomnę,to jak kupowałem swojego 2KF lata temu,to wcześniej oglądałem XT500 ,coś podobnego do tego motocykla kolegi z wątku.Pewnie bym go kupił,ale był on przywieziony z zagranicy,a mi się nie chciało załatwiać tych wszystkich spraw papierkowych,związanych z opłacaniem pojazdu z zagranicy.Więc kupiłem 2KF,który był już zarejestrowany w PL.Pamiętam,że to XT500 ,trochę dymiło. Sprzedający zapewniał,że to ten sam silnik co w zwykłych 600,wiec nie będzie żadnego problemu z dostaniem części.Czyli z tego co Piszesz Artur,to dobrze że go w tedy nie kupiłem :happy:
Rmip82
Czyścioch
Posty: 12
Rejestracja: 07 kwie 2019, 06:02
Motocykl: Yamaha xt 500 tenere

Re: Yamaha xt 500 tenere

Post autor: Rmip82 »

Witam ponownie i z góry sorki ze męczę temat. Chciałbym wiedziwdz czy dostępny jest korbowód do tego cholernego silnika to 1sprawa a 2 czy dostępne są pierścienie do tego tłoka?
ODPOWIEDZ