Ile oleju

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Awatar użytkownika
robcio1187
Po kostki w błocie
Posty: 136
Rejestracja: 07 kwie 2011, 13:54
Motocykl: YAMAHA XT 600 E 3TB
Lokalizacja: Biskupiec

Ile oleju

Post autor: robcio1187 »

Panowie mam do was pytanie , ile wochodzi oleju do 1 przedniej lagi i ile powinno go być ?właśnie się szykuję do wymiany oliwy i uszczelniaczy w XT600E 3TB 1995r czekam na wasze wypowiedzi 8-)
dzekson
Po kostki w błocie
Posty: 254
Rejestracja: 05 lut 2010, 20:36
Motocykl: XT600E '99 / XL650V '00
Lokalizacja: Rzrszów

Re: Ile oleju

Post autor: dzekson »

Przeglądnij wątek: viewtopic.php?f=17&t=85
Jakiej gęstości olej zamierzasz lać?

robcio1187 pisze:... ile wochodzi oleju do 1 przedniej lagi i ile powinno go być ? ...
no nie rozumiem??? "ile wchodzi" to chyba to samo co "ile powinno go być" przy logicznym podejściu do tematu...
Awatar użytkownika
robcio1187
Po kostki w błocie
Posty: 136
Rejestracja: 07 kwie 2011, 13:54
Motocykl: YAMAHA XT 600 E 3TB
Lokalizacja: Biskupiec

Re: Ile oleju

Post autor: robcio1187 »

dzekson pisze:Przeglądnij wątek: viewtopic.php?f=17&t=85
Jakiej gęstości olej zamierzasz lać?

robcio1187 pisze:... ile wochodzi oleju do 1 przedniej lagi i ile powinno go być ? ...
no nie rozumiem??? "ile wchodzi" to chyba to samo co "ile powinno go być" przy logicznym podejściu do tematu...

No tak tylko skad wiadomo ile go powinno być jeśli uszczelniacze puszczaja??? wnioskuje ze nie bedzie napewno takiej ilości jak powinno być!
dzekson
Po kostki w błocie
Posty: 254
Rejestracja: 05 lut 2010, 20:36
Motocykl: XT600E '99 / XL650V '00
Lokalizacja: Rzrszów

Re: Ile oleju

Post autor: dzekson »

robcio1187 pisze:No tak tylko skad wiadomo ile go powinno być jeśli uszczelniacze puszczaja??? wnioskuje ze nie bedzie napewno takiej ilości jak powinno być!
No ale nikt tu jasnowidzem nie jest :? aby odpowiedzieć ile masz teraz oleju w goleni gdy wycieka :!:
Na pewno będziesz go miał mniej niż nominalnie, ale to nic odkrywczego ;)
A oleju "przepisowo" POWINNO BYĆ 535 cm^3 w każdej goleni. Amen.
Robcio, no weź ogarnij się i pomyśl bo marnie ta dyskusja wygląda.
Poza tym przeczytaj podany wątek na początku i podziel się informacją jaką gęstość oleju będziesz lał?
Awatar użytkownika
robcio1187
Po kostki w błocie
Posty: 136
Rejestracja: 07 kwie 2011, 13:54
Motocykl: YAMAHA XT 600 E 3TB
Lokalizacja: Biskupiec

Re: Ile oleju

Post autor: robcio1187 »

Dzekson , ja nie gdybam ile mogę mieć oleju w jednej z lag a ile już ubyło bo to mnie najmniej interesuje :D zadałem proste pytanie ile przepisowo powinno go się znajdować jeśli wszystko jest ok z uszczelniaczami , nie mam manuala więc nie mam zielonego pojęcia ! mniemam że są tu bardziej doświadczeni koledzy którzy zapewne nie raz rozkrecali swoje moto do ostatniej srubki ;) i chyba taka czynność ktoś już przerabiał w swoim moto , a bede zalewał Motula 10W
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Ile oleju

Post autor: Gacek »

robcio1187 olej się wymienia a nie dolewa .Jest tez podawany w manualu drugi wariant pomiaru od górnej krawędzi - jednak przyznam się ze nigdy mi to nie współgrało z wariantem zalanej ilości a obcojezycznie napisanego manuala nie byłem przy swoim poziomie znajomości języka wyciągnąć więcej racjonalnych informacji :cry:.Jak zmieniasz uszczelniacze najlepiej rozkręcić kompletnie lagi zweryfikować stan tulejek wypłukać wyczyścić wszystko z autopsji wiem ze zlanie oliwy i zalanie nowej bez rozkręcania sporo syfu zostaje w środku który ciężko osunąć bez rozkręcenia (ale to moje zdanie) :| .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
robcio1187
Po kostki w błocie
Posty: 136
Rejestracja: 07 kwie 2011, 13:54
Motocykl: YAMAHA XT 600 E 3TB
Lokalizacja: Biskupiec

Re: Ile oleju

Post autor: robcio1187 »

Gacek , ja chcę wymienić oliwe na swierzynkę ;) no i zrobię tak jak radzisz rozbiorę kompletnie i wyczyszczę żeby pózniej nia było jakieś ale 8-) pozdrawiam!
dzekson
Po kostki w błocie
Posty: 254
Rejestracja: 05 lut 2010, 20:36
Motocykl: XT600E '99 / XL650V '00
Lokalizacja: Rzrszów

Re: Ile oleju

Post autor: dzekson »

Gacek pisze:... Jest tez podawany w manualu drugi wariant pomiaru od górnej krawędzi - jednak przyznam się ze nigdy mi to nie współgrało z wariantem zalanej ilości ...
Z tym, że ten drugi wariant jest najdokładniejszy! A to dlatego, że zawsze będzie tego oleju tyle ile powinno, to jest już pomiar zalanego oleju w ladze, a nie niezalanej ilości oleju w butelce. Bez wyjęcia lag i ich solidnego przepłukania i wysuszenia nie można byc pewnym, że lagi są w środku całkowicie czyste (lagi najlepiej podgrzać aby olej stał się rzadszy to lepiej spłynie - polecam na kaloryfer godzinkę) Inaczej coś tam zawsze oleju pozostanie, np. ten 1cm3 ale gdy zalejesz nowego oleju - przepisowo 538cm3 to w sumie będzie go już wewnątrz 539cm! :idea:
Tylko więc gdy jesteśmy na 100% pewni, że lagi są suche i czyste możemy lać jak w manualu wg pojemności.
A dokładnie oleju musi być w ladze 155 mm poniżej górnej krawędzi tuby wewnętrznej, Tuba ma być całkowicie wciśnięta w tubę zewnętrzną i BEZ włożonej sprężyny :!:
Robiłem wg serwisówki i w moim przypadku oba wariany zalewnia lag były zgodne co do mm i cm3.
Powodzenia Robcio :)
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Ile oleju

Post autor: Gacek »

Ciekawie to dla mnie brzmi to co napisałeś kolego dzekson ponieważ w swoim czasie miałem z tym spory problem.
Nie wiem gdzie wtedy mogłem popełnić gafę ale do odmierzania używałem pojemnika kuchennego do dozowania i zalałem odp ilość nawet pasowało logicznie po butelkach w których miałem oliwę, jednak nie pokrywało się to z wymiarem wysokości . Pamiętam jak dzisiaj ze aby uzyskać ten drugi wymiar musiałem dolać jeszcze oliwy .Niestety zawias stał się jak dla mnie zbyt twardy .
Nie wiem co i jak ale moto kupiłem używane wiec nie wiem czy ktos tam coś nie nakopał i parę spraw nie pokrywa mi się z manualem. Skok realnie jaki zmierzyłem to ok 205 mm a po przeanalizowaniu budowy dostępny mam w okolicy 245mm .Mam gdzieś zdjęcia z z wymiarami poszczególnych elementów i jak porównywałem z długościami części dostępnych na alegro to np długość rury mam jakby inną.Jak katologowo próbowałem dobrać uszczelniacze to tez wynikały jakieś problemy z wysokością olejowych tyle ze nie wiem czy katalog w którym kupowałem nie miał błędów.Prosiłem parę razy ludzi o podanie wymiarów ale w efekcie dałem sobie spokój z tym tematem .Przy kolejnej wymianie spojrzę jeszcze raz na ten temat pod tym kątem gen oliwę zmieniam co sezon wiec nie widzę większych problemów aby to ponownie zweryfikowac ;) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
dzekson
Po kostki w błocie
Posty: 254
Rejestracja: 05 lut 2010, 20:36
Motocykl: XT600E '99 / XL650V '00
Lokalizacja: Rzrszów

Re: Ile oleju

Post autor: dzekson »

Gacek pisze:... do odmierzania używałem pojemnika kuchennego do dozowania i zalałem odp ilość nawet pasowało logicznie po butelkach w których miałem oliwę, jednak nie pokrywało się to z wymiarem wysokości . Pamiętam jak dzisiaj ze aby uzyskać ten drugi wymiar musiałem dolać jeszcze oliwy ...
Gacek, czyli wlałeś oleju wg pojemności jak mówi manual około 538cm3 ? OK, ale dziwne, że aby uzyskać wysokość w tubie musiałbyś jeszcze dolewać,,, czyli teoretycznie było go za mało w ladze jeżeli brać pod uwagę kryterium wysokości.
Bo gdybyś przez przypadek zalewał ze sprężyną, miałbyś poziom jeszcze wyższy i raczej pisałbyś o nadmiarze wlewanego oleju. Nie umiem tego wytłumaczyć :roll:
Znowu gdybyś miał z jakis powodów lagi ze starszych roczników (do '86) w które wlewa się mniej oleju (369 lub 483 cm3)
to też prędzej przelałbyś rurę tymi 538cm3, a gdyby nawet nie, to różnica w poziomach rzędu 4...6 cm byłaby zauważalna.
Wg moich szybkich wyliczeń jest tak że 1 cm3 wlanego oleju podnosi jego poziom w rurze o mniej więcej 0.8mm
Odchyłka te kilka cm3 czyli kilka mm na słupie to nic groźnego tak myślę nie powinno się stać
(niestety serwisówki nie podają tolerancji tej wartości - czy to w cm3 czy w mm) Ciekawe dlaczego???
Dla porównania - łyżeczka ma 5 cm3 pojemności :?
Gdy będziesz robił wymianę to faktycznie poeksperymentuj, że może zamiast pomiarów na gęstym oleju zrób
to na wlanej do płukania np. benzynie ekstrakcyjnej. Będzie łatwiej i czyściej ;)
Jestem ciekaw wyników.
ODPOWIEDZ