XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Pawlicho
Czyścioch
Posty: 18
Rejestracja: 31 gru 2012, 10:48
Motocykl: r 1100 gs & xt 600 z 3aj

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: Pawlicho »

cieslarmarek pisze:Witam , mam pytanie, na czym przymocowany jest tylni wachacz bo u siebie mam na wachaczu podczas niskich obrotów straszne wibracje ponieważ on ma luzy i niewiem jak to usztywnić, co wymienić itd :D Mógłby ktoś wyjaśnić ?;d
On wręcz na niskich obrotach przy duzych predkosciach sie rusza lekko na boki i do produ i do tyłu... ;dz

Wykręć wahacz i kiwaczke oddaj dobremu tokarzowi i bedzie po kłopocie.
Ja tak zrobiłem mam wszystko nowe prócz trzech łożysk igiełkowych ( były ok), wymienił mi też te tulejki z tworzywa w wahaczu, zapłaciłem 200 zł.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: Gacek »

Dobra rada ;) tylko czy samo dotoczenie bez powierzchniowej obróbki ( mam na mysli jakieś powierzchniowe utwardzenie ) pomoże ? ew może podasz jakie pasowania na tych elementach jakie miałeś zastosowane -użyte ?
ja robiłem pomiar suwmiarką (dellikatnie w 4 litery włozyć mozna taki pomiar ) ale wyszło mi ze mam około 0.1 luzu miedzy śrubą a sworzniem - tragedii żądnej nie odczuwam po za tym ze na końcówce wahacza mam ponad milimetr :roll: .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
szpadyzor45
Po kostki w błocie
Posty: 302
Rejestracja: 19 maja 2012, 06:45
Motocykl: XT600 2KF
Lokalizacja: Oleśnica

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: szpadyzor45 »

Dzisiaj postanowiłem zobaczyć jak u mnie wygląda sprawa wachacza i kiwaczki - krótko mówiąc załamałem się. Z łożysk igiełkowych wysypały mi się jedynie szczątki połamanych igiełek, wżery na tulejkach, wszystko w rdzy i pozapiekane. Zastanawiam się czy nie lepiej poszukać w miare żyjącej używki. Ewentualnie tak jak piszecie, na tulejkach zrobić u tokarza. Tylko czy wszędzie się nadają te tulejki, czy tylko w kiwaczce?
szpadyzor45
Po kostki w błocie
Posty: 302
Rejestracja: 19 maja 2012, 06:45
Motocykl: XT600 2KF
Lokalizacja: Oleśnica

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: szpadyzor45 »

Z ciekawości zapytam, czy nikt z Was nie próbował po prostu wstawić tam łożysk igiełkowych/kulkowych? Otwór w wachaczu 28mm, ośka 15mm bez problemu idzie kupić takie łożyska jak i uszczelniacze. Kiwaczki jeszcze nie mierzyłem, ale myśle, że też nie powinno być problemu.
gwardia
Po kostki w błocie
Posty: 244
Rejestracja: 01 wrz 2011, 14:44
Motocykl: nie mam motocykla...
Lokalizacja: Murowana Goślina

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: gwardia »

Kiedyś był problem z doborem łożysk do kiwaczki w TTR, ale może na rynku łożysk się coś zmieniło? Musisz sprawdzić.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: Gacek »

Nie wiem :niewiem: śruba ma fi 14 u mnie i oryginalnie jest ocynkowana - z mojej wiedzy to słaba powłoka .
Ogólnie krew mnie zalewa za każdym razem jak wracam do tego tematu :evil: .
Jak dla mnie ten ocynk na śrubie nie wyrabia ,pokryty chromem sworzeń 2 tulejki z brązu żyją luz wyskakuje mi miedzy sworzniem a śrubą :cry: .Nawet jak zakupiłem w ASO pasowanie wzbudzało moje wątpliwości :roll: .
Wersja xt którą posiadam wyposażona przez fabrykę została z tego na ile przerobiłem manuale w najtwardsze sprężyny - może tym motocyklem nie należy jeździć po dziurach tylko asfalcie i tu tkwi problem :P .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
XfarmerX
Lubiący błoto
Posty: 48
Rejestracja: 26 cze 2012, 11:33
Motocykl: Yamaha XT 600 r 84
Lokalizacja: Śląsk/Powiat Pszczyna

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: XfarmerX »

szpadyzor45 pisze:Z ciekawości zapytam, czy nikt z Was nie próbował po prostu wstawić tam łożysk igiełkowych/kulkowych? Otwór w wachaczu 28mm, ośka 15mm bez problemu idzie kupić takie łożyska jak i uszczelniacze. Kiwaczki jeszcze nie mierzyłem, ale myśle, że też nie powinno być problemu.
Siema tez juz myślałem nad tym byłem w hurtowni łożysk za łożysko igiełkowe do kiwaiki gościu krzykną 120zł bez tulei która musiała by być mniejsza ponieważ otwór w łożysko trochę sie różnił,dlatego spróbował bym zwykłe małe dwa łożyska kulkowe za 30zł zastąpić zamiast tego jednego igiełkowego w sumie warto spróbować co wy na takie rozwiązanie
szpadyzor45
Po kostki w błocie
Posty: 302
Rejestracja: 19 maja 2012, 06:45
Motocykl: XT600 2KF
Lokalizacja: Oleśnica

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: szpadyzor45 »

W takim razie jeszcze raz będę musiał sprawdzić fi śruby. Jeśli moje pierwsze wymiary się potwierdzą to kupuje 4 łożyska http://allegro.pl/na-4902-lozysko-igiel ... 68468.html Do tego dwa uszczelniacze oraz dorobie z czegoś tulejke dystansową aby trzymała łożyska na miejscu. To póki co tylko plany i gdybanie jak się za to wezmę to dam znać czy wypaliło. Gdyby ktoś miar wymiary elementów kiwaczki to byłbym wdzięczny.
gwardia
Po kostki w błocie
Posty: 244
Rejestracja: 01 wrz 2011, 14:44
Motocykl: nie mam motocykla...
Lokalizacja: Murowana Goślina

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: gwardia »

Ze względu na koszty pomysł godny rozważenia, ja tylko ze względu na odstępstwo od oryginału skontrolowałbym to po np: 100, 500, 2000 km.
XfarmerX
Lubiący błoto
Posty: 48
Rejestracja: 26 cze 2012, 11:33
Motocykl: Yamaha XT 600 r 84
Lokalizacja: Śląsk/Powiat Pszczyna

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: XfarmerX »

Na pewno dużo tańsze rozwiązanie ale czy to się sprawdzi to się się okaże też tak niebawem zrobię na podwójnym łożysku o ile będzie w takim wymiarze
ODPOWIEDZ