XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: Gacek »

Czegoś nie rozumiem z tej dyskusji :niewiem:
Mowa o łożyskach wahacza czy na kości która przenosi ruchy wahacza na amortyzator ?
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: ArturS »

W DR-Z 400 ludziska kombinują jak zrobić lepiej wstawiając zamiast łożysk igiełkowych tuleję z brązu, a tu kombinacje, jak się jej pozbyć? :lol: :niewiem:
szpadyzor45
Po kostki w błocie
Posty: 302
Rejestracja: 19 maja 2012, 06:45
Motocykl: XT600 2KF
Lokalizacja: Oleśnica

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: szpadyzor45 »

Mowa o łożyskach wachacza. W Oryginale również jest igiełkowe nie wiem do czego to porównanie. Ja tego już nie przetestuje gdyż zakupiłem wachacz za 30 zł w dobrym stanie, rozkręciłem, przeczyściłem, nasmarowałem i jest git.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: ArturS »

Z łożyskami wahacza w XT600 jest najmniejszy problem - komplet naprawczy zawiera łożyska, tuleję i uszczelniacze.Ich wymiana, to spokój na kolejne kilka lat ;) Problem jest jedynie z nieszczęsną kiwaczką, czy kością, jak to bardziej trafnie nazwał Gacek.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: Gacek »

Łożyska wachacza ? :? zanim coś zakupisz to pomyśl nad taką sprawa - na tulei łożyska ustala się luz dla wahacza odp za shim i osiowość motocykla
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Tecza
Po kostki w błocie
Posty: 226
Rejestracja: 18 paź 2013, 08:36
Motocykl: XT 43f
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: Tecza »

Panowie odgrzebuje temat: występuje u was luz pionowy na końcu wahacza ? jeśli tak to jaki ? u mnie jest 7 mm na końcu wahacz,dodam ze nie cisnąłem jeszcze smaru . Rozmawiałem z kilkoma osobami i wyszło że to normalne i się nie przejmować, wiec zapytam z ciekawosci jak jest w waszych moto.
fryzjer

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: fryzjer »

Witam.Mam pytanie do praktyków.Jak wymontować te dwie tulejki oraz dwa łożyska i uszczelniacz z wahacza :niewiem:
Chciałem doprowadzić do porządku tylne zawieszenie.O ile te łożyska wydają się OK.To między tymi tulejkami a osią wahacza mam wyczuwalny luz.
Chcąc wymontować te tulejki,delikatnie stuknąłem śrubokrętem w tę tulejką od wewnątrz.W efekcie delikatnie się wykruszyła.
Z czego to jest zrobione :niewiem: .Chyba z jakiegoś za przeproszenie gównolitu :P .
Mógłby Ktoś z forumowiczów pomóc :idea:
Od razu przyszłościowo.Z jakiego materiału,najlepiej wykonać te tulejki??
Tecza pisze:Panowie odgrzebuje temat: występuje u was luz pionowy na końcu wahacza ? jeśli tak to jaki ? u mnie jest 7 mm na końcu wahacz,dodam ze nie cisnąłem jeszcze smaru . Rozmawiałem z kilkoma osobami i wyszło że to normalne i się nie przejmować, wiec zapytam z ciekawosci jak jest w waszych moto.

Tęcza. U mnie w 2KF, też występuje luz pionowy wahacza.Jak mierzyłem przed rozbiórką,to wnosił około 10mm.,o ile pamiętam.W sumie to dosyć długo tak jeździłem,bo kilka lat.Ale jakoś cały czas mnie to podświadomie wkurzało.Ładowałem co jakiś czas smar i do przodu. :lol:
Tylko,że u mnie tak duży luz jest składową wszystkich mikro luzów na wszystkich ruchomych elementach tylnego zawiasu.
U Ciebie najpewniej sprawa będzie wyglądała tak samo.
kempes
Lubiący błoto
Posty: 34
Rejestracja: 16 paź 2016, 15:10
Motocykl: sv 650

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: kempes »

Dopuszczalną wartość luzu sumarycznego wahacza znajdziesz w książce serwisowej.
Tuleja stanowi bieżnię wewnętrzną dla łożyska igielkowego więc musi być utwardzana (około 65 HRC). Nie dorobisz tego w łatwy sposób. Możesz rozejrzeć się w ofercie sworzni tłokowych do maszyn rolniczych. Może uda się dobrać coś o odpowiedniej średnicy i ewentualnie skrócić.
Powinna ona wyjść bez większych oporów. Same łożysko najlepiej wyciągnąć używając ściągacza lub jeśli go nie masz to pręt gwintowany (najlepiej klasy min. 10.8) i zestaw odpowiednich podkładek i tulejek.
fryzjer

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: fryzjer »

Kempes.Mi chodziło o wymontowanie tulejek tych od strony silnika.W części wahacza,przez który przechodzi śruba łącząca wahacz z silnikiem i ramą.Czyli co.Zostaje tylko ściągacz.??,Najpierw łożyska przy pomocy ściągacza.Następnie tulejki,poprzez gwint z różnymi podkładkami??
kempes
Lubiący błoto
Posty: 34
Rejestracja: 16 paź 2016, 15:10
Motocykl: sv 650

Re: XT 600 Jak odremontować wywalony wachacz..

Post autor: kempes »

Spójrz w instrukcję na przekrój... Łożyska są osadzone w wahaczu, a tulejki stanowią bieżnię wewnętrzną dla tych łożysk. Po wyjęciu wahacza z ramy najpierw wyciągasz tulejki i po nich łożyska. Jeśli tuleje u Ciebie są zapieczone to znaczy, że od bardzo dawna nikt ich nie smarował, a po uszczelniaczach wiele nie zostało.
Może spróbuj wybić tuleje ostrożnie uderzając w nie młotkiem przez wałek z miękkiego materiału (np. aluminiowy lub coś podobnego co masz pod ręką) o odpowiedniej średnicy.

U mnie te tulejki wyszły stosunkowo lekko. Wystarczyła siła w palcach. :P
ODPOWIEDZ