Czy to oryginalna sprężyna do 3AJ?

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Tank
Lubiący błoto
Posty: 61
Rejestracja: 24 sty 2016, 04:51
Motocykl: R1200GS Adv
XT600Z 3AJ
Suzuki GS110X
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Czy to oryginalna sprężyna do 3AJ?

Post autor: Tank »

Poogladalem sobie katalog części do mojej Tenerki i wg niego oryg. sprężyna jest czarna. U mnie jest taka jak na fotce. Numer na niej tez cokolwiek inny niż OEM. Moze wiecie czy to zamiennik, czy takie tez wystepowaly w oryginale? Obrazek

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka
Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko…
Tank
Lubiący błoto
Posty: 61
Rejestracja: 24 sty 2016, 04:51
Motocykl: R1200GS Adv
XT600Z 3AJ
Suzuki GS110X
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Re: Czy to oryginalna sprężyna do 3AJ?

Post autor: Tank »

To może inaczej. Znacie średnicę i ilosc zwojów oryg. sprezyny do 3AJ?
PS. A jakby jeszcze ktos znal parametry przodu, to juz calkiem bym się cieszyl. Cos mi się zdaje, ze dłubnięte to zawieszenie w moim XTeku bylo.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka
Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko…
fryzjer

Re: Czy to oryginalna sprężyna do 3AJ?

Post autor: fryzjer »

Jak oglądałem różne sprężyny oryginalne od XT,to raczej takiego (w ogóle) numeru nie widziałem.W XT to raczej we wszystkich modelach były czarne..No ale kolor to nie wykładnik,bo mogła zostać pomalowana.Ja np.sprężynę pomalowałem na żółty kolor.
Ja mam 2KF i moja sprężyna ma więcej zwojów i te zwoje są gęściej nakręcone w porównaniu do 3AJ.
Jest jakby miększa,w porównaniu do oryginalnej sprężyny z 3AJ.
Według mnie sądząc po zdjęciu,(szkoda ,że tylko fragment tej sprężyny) zamieszczonym przez Ciebie nie jest to Oryginał z 3AJ.Raczej jakiś swap z akcesoryjną,od innego modelu,lub innego moto.Jest jakoś gęściej nawinięta,w porównaniu do oryginału z 3AJ.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Czy to oryginalna sprężyna do 3AJ?

Post autor: Gacek »

W sumie to mogę zerknąć - w graty w garazu bo korzystam z tych amortyzatorów jednak sprężyny do upalania na tyle stosuję z 3tb :D na przodzie natomiast wolę taką z 3 aj bo jest miększa 8-) . Zapewne te cyferki coś oznaczają :roll: najprościej to pomierzyć to co masz załozone wejść w jakiś kalkulator sprężyn i odnieść się np z treści manuale do oryginału .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Czy to oryginalna sprężyna do 3AJ?

Post autor: ArturS »

To sprężyna do amora WP - 260mm, ciężar kierowcy 115kg. Ale czy to lepsze czy gorsze od oryginału nie wiem, bo to do motocykli z PDSem, do tego dochodzi inna odległość mocowania od osi wahacza i osi koła, itd. Najłatwiej byłoby ją skonfrontować z oryginałem pod kątem ugięcia pod tym samym ciężarem. W standardzie 3AJ ma sprężynę miękką jak guma z majtek. Do siebie wrzuciłem sprężynę z 3TM (dłuższa i mocniejsza), można też wrzucić z XTZ750 Super Tenere - jest jeszcze odrobinę mocniejsza.
Oryginał 3AJ - 225mm
Oryginał 3TB - 245mm
Oryginał Ohlins z TT600S - ok 245mm, ale mniejsza średnica drutu i więcej zwojów (za miękka do XT)
Może coś jeszcze wyszperasz https://get.google.com/albumarchive/103 ... bYXWQBRsAV
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Czy to oryginalna sprężyna do 3AJ?

Post autor: Gacek »

Sprężyna którą mierzyłem - pochodząca z jednego z amortyzatorów 3AJ którego używam to wymiary dł 245 mm śr (drutu ) 12.2 mm ujął bym po dziesiątce na powlokę która zabezpiecza drut , liczba zwoi 8.5 .
w 3TB jest 250 mm skoku średnica adekwatna do 3AJ liczba zwojów adekwatna , jedyna róznica równy skok 3 AJ ma nazywając parę zwojów ciaśniej na skoku ;) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Czy to oryginalna sprężyna do 3AJ?

Post autor: ArturS »

No to zdrowo uklepaną miałem sprężynę :mrgreen:


edit
choć patrzę teraz w serwisówkę i :
Standard: 235mm
Minimum: 224,5mm
Maximum: 240,5mm
Czyli być może mieściła się w limicie ;) Być może, bo pomiar marketową przechodzoną metrówką obarczony jest sporym błędem ;)
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Czy to oryginalna sprężyna do 3AJ?

Post autor: Gacek »

Zmień moim zdaniem serwisów kę - lub naucz się ją poprawnie traktować (czytać) :P .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Czy to oryginalna sprężyna do 3AJ?

Post autor: ArturS »

Tak tak, nie szprecham po niemiecku. Preload, bardziej zrozumiałe byłoby, gdyby była serwisówka po Angielsku.

Gacek nie potrafisz normalnie rozmawiać z ludźmi? Czytam Twoje odpowiedzi po wątkach, to mam wrażenie, że tylko czekasz żeby komuś dopierdolić i dać do zrozumienia jaki to z niego debil. Sam powiedz, w tym przypadku nie lepiej byłoby napisać "fenderblebeleblecośtam" to nie długość sprężyny? Jaki wątek będzie przyjemniej czytać?

Tank, długo masz tą 3AJ? Bo jeśli świeży temat to coś mi świta w głowie, pewny wątek sprzed lat z zupełnie innego forum.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Czy to oryginalna sprężyna do 3AJ?

Post autor: Gacek »

ArturS - najmocniej przepraszam ciebie i wszystkich o ile kogoś uraziłem swoją wypowiedzią :cry: .Wierzcie mi lub nie mam delikatnie dosyć aluzji pod moim adresem - zamknę ryj na kłódkę po prostu :P .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
ODPOWIEDZ