Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Awatar użytkownika
mlody
Po kostki w błocie
Posty: 351
Rejestracja: 10 paź 2013, 11:13
Motocykl: XT600K 3TB '91
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: mlody »

Awatar użytkownika
Maro
Lubiący błoto
Posty: 59
Rejestracja: 20 lut 2012, 22:57
Motocykl: Yamaha XT600 2KF
Lokalizacja: Goleniów

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: Maro »

Według mnie masz wszystko.
U siebie w 2 KF mam te same elementy.
Składając wrzucasz najpierw długą sprężynę, "talerzyk", krótką sprężynę, drugi "talerzyk" na końcu tuleja.
Yamaha XT600 2KF
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: Gacek »

A mnie się wydaje (nie wiem jak to w 2kf wyglada to oryginalnie )ze masz dziwnie długą tulejkę napinającą sprężyny :roll: .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
fryzjer

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: fryzjer »

Dziękuję za pomoc.Jak tylko dokupię uszczelniacze i olej to będę wszystko składał w tej kolejności jak poradził kolega Maro..W między czasie,dobiorę się jeszcze do drugiej lagi.Na razie nic nie cieknie,ale wiadomo jak puścił uszczelniacz w jednej,to jest i na wykończeniu w drugiej.Mam jeszcze pytanko.Czy do lag będzie pasował,każdy olej do amortyzatorów, o lepkości 10W.Firm jest sporo.Który byście polecili.
Gacek, co do tej tulejki to nie mam pojęcia czy powinna być taka długa.A jeśli byłaby krótsza to zawieszenie byłoby wyższe czy niższe?.Nie wiem czy dobrze kombinuję.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: ArturS »

fryzjer pisze:Czy do lag będzie pasował,każdy olej do amortyzatorów, o lepkości 10W.
To prosty zawias, nie trzeba lać drogich motulów, wystarczy tani AGIP, czy REPSOL ;)
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: Gacek »

fryzjer pisze: Gacek, co do tej tulejki to nie mam pojęcia czy powinna być taka długa.A jeśli byłaby krótsza to zawieszenie byłoby wyższe czy niższe?.Nie wiem czy dobrze kombinuję.
sam używam w swoim 3 tb sprężyn z starszych xt na dłuższej rurze z 3tb jak bym wsadził taką tulejkę (oceniając optycznie ) to wyszedł by super beton :) . Długość tulejki ma wpływ na napięcie wstępne w tym przypadku sprężyn . Co do oliwy :? najlepiej spojrzeć na jakość przez kartę producenta jezeli taką podaje bo gęstość podawana na opakowaniu zmienia sie często diametralnie pod wpływem temp.
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
fryzjer

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: fryzjer »

Panowie.Czy ta sprężyna ze zdjęcia powinna tak luźno przesuwać się po tym elemencie? Czy powinna mieć jakieś zabezpieczenie aby się nie przesuwała?
Drugie pytanie.Jak dobrać uszczelniacze pyłowe.W moim moto w ogóle nie były zamontowane.Były tylko olejowe.Podaję cechę uszczelniaczy olejowych:
KYB 41-53.7-5
fryzjer

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: fryzjer »

Hej.Ponawiam pytanko.Jak z tą sprężyną z poprzedniego postu.Czy powinna tak luźno się przesuwać?.Bo jeśli tak,to nie mam pojęcia jakie by spełniała zadanie.W drugiej ladze(jeszcze nie rozkręconej),słychać jakby przesuwała się luźno.Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: ArturS »

W tym zawiasie są trzy sprężyny. Dwie, które masz na zdjęciu idą w kolejności:
Korek-tulejka-mała_sprężnyna-podkładka-duża_sprężyna
choć wg schematu tej małej w 2KF niema - jest w 3AJ, ale tam znowu niema metalowej tulejki.

Obrazek
W momencie jak wyjmiesz te dwie i ściśniesz zawias, to trzecia będzie latała luźno, bo ma za zadanie amortyzować odbicie w momencie "lotu" przedniego koła. Bez niej byłoby jebnięcie o siebie metalowych elementów i ich szybka destrukcja.
fryzjer

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: fryzjer »

Dzięki Arus.Czyli rozumiem,że ma ona tam być,i tak luźno latać.Jak by jej nie było,to w chwili uderzenia koła o asfalt,coś by się uszkodziło w lagach.
ODPOWIEDZ