Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Awatar użytkownika
borys125
Lubiący błoto
Posty: 89
Rejestracja: 02 sie 2010, 15:57
Motocykl: XT 600E 3tb '91
Lokalizacja: Sandomierz

Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: borys125 »

Witam!
Mam zamiar wymienić uszczelniacze przedniego zawieszenia w xt 600 3tb z 91r
Po 1 które uszczelniacze kupić; na allegro dopatrzyłem sie 3 rozmiarów:
41-53-8/9,5
41-53-10,5
41-54-11
Po 2 nie miałem jeszcze do czynienia z wymianą uszczelniaczy, jak je wymienić?
Znalazłem temat na forum ale dotyczył TT.
Z góry dzieki za pomoc,
Pzdr.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: Gacek »

Witam
kiedyś przerabiałem temat i sprawa nie jest taka prosta - ponieważ będziesz musiał się uzbroić w specjalny klucz ew końcówkę aby rozkrecić amortyzator do tej czynności ( ja osobiscie musiałem jeszcze użyć hydraulicznego klucza udarowego )bo dosyć mocno trzymało .Na końcówkę klucza udało mi się zadoptować śrubę 6 - kątną wystepuje tam 12 katna gwiazdka fi juŻ nie pamiĘtam ( do tego odpowiednio długa przedłużka ) .Co do grubości uszczelniaczy radził bym ci po zdemontowaniu pomierzyć bo sam się przejechałem kupując wczesniej i okazały się niewłaściwej grubości mimo ze niby były dedykowane do mojego modelu :? .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
art20
Lubiący błoto
Posty: 26
Rejestracja: 07 sty 2010, 17:54

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: art20 »

Jak ja wymieniałem uszczelniacze to dopasowałem sobie nakrętkę(może być tez śruba)chyba 18 i dospawałem sobie do tego rurkę i uchwyt żeby od środka można było zablokować ten wkład co jest skręcony śruba 6 od dołu. zrozumiałeś coś :) ?
Awatar użytkownika
borys125
Lubiący błoto
Posty: 89
Rejestracja: 02 sie 2010, 15:57
Motocykl: XT 600E 3tb '91
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: borys125 »

akurat nie miałem jeszcze do czynienia z przednim zawieszeniem ale na mechanice cos tam sie znam
Myśle że jak to rozkręce i sie przyjże to bede wiedział o co chodzi.
Dobra to dzieki chłopaki, uszczelniacze swoje stare zmierze a dopiero w tedy bede sie brał za kupowanie, jezeli jeszcze nie bede czegoś wiedział to najwyżej napisze ;)
pzdr
Awatar użytkownika
Kula
Po ośki w błocie
Posty: 623
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:11
Motocykl: XR 400R
Lokalizacja: Sadłuki

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: Kula »

czyli aby rozebrać lagę trzeba włożyć jakiś specjalny klucz do środka aby zablokować "tą" śrubę na imbus na dole lag?
dobrze zrozumiałem?
Motorynka -> Simson S51 -> Suzuki Dr 125 SE -> Honda Varadero 125 -> Pełnoletnia Yamaha XT 600 -> XR 400R
Awatar użytkownika
borys125
Lubiący błoto
Posty: 89
Rejestracja: 02 sie 2010, 15:57
Motocykl: XT 600E 3tb '91
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: borys125 »

Rozbiore to ci powiem ;)
Awatar użytkownika
Kula
Po ośki w błocie
Posty: 623
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:11
Motocykl: XR 400R
Lokalizacja: Sadłuki

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: Kula »

ok czekam ;)
Motorynka -> Simson S51 -> Suzuki Dr 125 SE -> Honda Varadero 125 -> Pełnoletnia Yamaha XT 600 -> XR 400R
dmb
Czyścioch
Posty: 1
Rejestracja: 03 mar 2011, 21:42

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: dmb »

ja u siebie wymieniłem bez dorabiania specjalnych kluczy, po włożeniu lagi w goleń, przed złozenie górnego pierscienia i uszczelniacza, przekrzywiłem lagę, tj. docisałem do wew. brzegu goleni, co zblokowało w srodku srube, wtedy od dołu wkreciłem imbusa,i wstępnie zkręciłem, poz złozeniu całości przed wlaniem oleju ostatecznie dokreciłem srube imbusową. wszystko poszło szybko i sprawnie.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: Gacek »

dmb pisze:ja u siebie wymieniłem bez dorabiania specjalnych kluczy, po włożeniu lagi w goleń, przed złozenie górnego pierscienia i uszczelniacza, przekrzywiłem lagę, tj. docisałem do wew. brzegu goleni, co zblokowało w srodku srube, wtedy od dołu wkreciłem imbusa,i wstępnie zkręciłem, poz złozeniu całości przed wlaniem oleju ostatecznie dokreciłem srube imbusową. wszystko poszło szybko i sprawnie.
- kolego dmb nie bardzo to rozumiem (twój sposób ) :mrgreen: ale tak w nawiasie zapraszamy do witalni ;) .
Odnośnie tematu natknąłem się w manualu na pewną informację min ilość oleju zalana do lag w xt wynosi 468 cm 3 max 538 cm 3 (niestety w szkole mnie rosyjskiego uczono z angielskim jestem na bakier ) jednakze dało mi to do myślenia skoro nie ma w xt mechanicznej regulacji przepływu oleju w wkładzie amortyzującym to może pracę dobicia odbicia amortyzatora reguluję się ilością użytej oliwy :mrgreen: - może ktoś posiada wiedzę doświadczenie którym mógł by się tu podzielić ?

edytowałem : aby poprawić bład jaki zamieściłem

a jednak nie :cry: już się łudziłem ze 468 to min oliwy - a jednak ten wymiar dotyczy min długości sprężyny :oops: .
panowie przepraszam jak ktoś odczytał wcześniej.
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
art20
Lubiący błoto
Posty: 26
Rejestracja: 07 sty 2010, 17:54

Re: Wymiana uszczelniaczy przedniego zawieszenia XT 600

Post autor: art20 »

Kula dobrze zrozumiałeś:)tak jest najszybciej i najłatwiej. Pierwszy raz jak ja rozbierałem to wziąłem kawałek płaskownika wsadziłem żeby to zablokować,a potem jak olej w lagach zmieniałem to się wycwaniłem i dorobiłem sobie ten klucz.
ODPOWIEDZ