sprezyny progresywne?

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Awatar użytkownika
yadam
Po kostki w błocie
Posty: 219
Rejestracja: 02 kwie 2010, 08:12

Re: sprezyny progresywne?

Post autor: yadam »

dalej nie wiem czy 2cm czy 3cm
chyba trzeba bedzie poeksperymentowac
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: sprezyny progresywne?

Post autor: Gacek »

Gacek pisze:Pytanie ?
panowie jak wam sie uklada zwis przy tej tulejce ? pod masą motocykla ,i z pełnym obciążeniem ? bo tez jestem uzytkownikiem takiej tulejki tyle że szczerze mówiąc nie jestem z tego do końca zadowolony :? . U mnie wychodzi 2 cm pod masą motocykla jak siąde opada jeszcze 1 cm czyli 3 .Przedłuzkę mam w granicach 15 20 mm . Natomiast nieadekwatnie siedzi mi tył bo to 100 mm pod całkowitym obciązeniem a bez 55 i dokrecanie sprezyny nie wiele zmienia bo w granicy 10-15 mm .
- Zastanawiam się dla czego nikt nie podchodzi do tego tematu od tej strony ? kurrr czy ja jestem jakis zwalony czy co ?
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Kula
Po ośki w błocie
Posty: 623
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:11
Motocykl: XR 400R
Lokalizacja: Sadłuki

Re: sprezyny progresywne?

Post autor: Kula »

yadam napisałem między 2 a 3 cm bo znajomy miał mi dorobić tą tulejkę o długości 2cm ale wydaje mi się, ze jest ona dłuższa, dlatego tak napisałem.
Gacek jeżeli chodzi o przód to jest ok, ciężko teraz mi stwierdzić przy tych kołach jaka jest odległość itp.
jeżeli chodzi o tył to dosyć on siada (choć i tak wydaje mi się, że jest dość sztywny :roll: ), ale o ile to nie jestem w stanie powiedzieć bo tego nie mierzyłem. możliwe, że u mnie tylni amor jest na wykończeniu bo jak jadę w dwie osoby to na wybojach słychać jak łańcuch się naciąga.
Motorynka -> Simson S51 -> Suzuki Dr 125 SE -> Honda Varadero 125 -> Pełnoletnia Yamaha XT 600 -> XR 400R
mazi
Administrator
Posty: 1006
Rejestracja: 24 gru 2009, 11:58
Lokalizacja: LU

Re: sprezyny progresywne?

Post autor: mazi »

yadam pisze:dalej nie wiem czy 2cm czy 3cm
chyba trzeba bedzie poeksperymentowac
Daj 3cm, jak nie będzie Ci odpowiadać skrócisz.

W terenowcca XT tulejki są chyba nawet dłuższe.
Efekt jest taki, że napompowany przód pod ciężarem motocykla w ogóle nie siada.

W swojej 1VJ nie mam żadnych tulejek a i tak przód pracuje zdecydowanie lepiej niż u terenowcca z tulejkami.

W Twojej yadam przód chyba nie jest pompowany więc efekt końcowy może delikatnie różnić się.
---
Pozdrawiam
mazi
Awatar użytkownika
yadam
Po kostki w błocie
Posty: 219
Rejestracja: 02 kwie 2010, 08:12

Re: sprezyny progresywne?

Post autor: yadam »

endumazi pisze:
yadam pisze:dalej nie wiem czy 2cm czy 3cm
chyba trzeba bedzie poeksperymentowac
Daj 3cm, jak nie będzie Ci odpowiadać skrócisz.

W terenowcca XT tulejki są chyba nawet dłuższe.
Efekt jest taki, że napompowany przód pod ciężarem motocykla w ogóle nie siada.

W swojej 1VJ nie mam żadnych tulejek a i tak przód pracuje zdecydowanie lepiej niż u terenowcca z tulejkami.

W Twojej yadam przód chyba nie jest pompowany więc efekt końcowy może delikatnie różnić się.
witam,rozmawialem wczoraj z twoim bratem przez tel. bede wkladal roze tulejki i tym samym bede eksperymentowac co mi najbardziej pasuje. napewno na piasku chce miec twardszy przod niz w lesie albo na ubitych lub szutrowych duktach.
generalnie to chwila roboty wiec nawet w trasie mozna podczas postoju zmienic tulejki ;)
...zapomnialem dodac ze dobicia zawiechy u mnie nie ma i te eksperymenty tylko z powodu piachu
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: sprezyny progresywne?

Post autor: Gacek »

Kula wielkośc kół ma sie nijak do skoku zawiasu skoki mierzę miedzy oznaczonym punktem na ladze a np pułką .A z tyłu os koła do oznaczonego miejsca na błotniku .Wszyscy jak widzę brną w tulejki ale mnie takie traktowanie sprawy już nie zadowala bo chciał bym aby to miało jakieś parametry z ogulnie panującymi standartami dla regulacji zawieszeń czyli zwis negatywny( masa motocykla i kierowcy )1/3 wartosci skoku zawieszenia.
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: sprezyny progresywne?

Post autor: Gacek »

yadam - najlepiej przemierz sobie to wszystko 3tb ma obciety zawias ,o ile dobrze pamietam to kazdy wstawiony element bedzie działał w pewnym stopniu kolizyjnie . Ja wstawiłem 15 mm i na tyle obciołem margines działania dolnej sprezyny dobicia potem poleci na korek lagi uderzenie ( tyle że to chyba duze ekstremum jezeli chodzi o uzywanie tego sprzeta )wiec wsadziłem z pełną swiadomoscią tego co czynię :roll: a czas i eksploatacja w pewnych warunkach dały mi na własnej skórze odczuć efekty uboczne nieautoryzowanych przeróbek . Długość sprężyny oczywiście miesci mi się w granicy tolerancji .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
yadam
Po kostki w błocie
Posty: 219
Rejestracja: 02 kwie 2010, 08:12

Re: sprezyny progresywne?

Post autor: yadam »

jeszcze raz powiem ze u mnie dobic nie ma.chce tylko na piasku poprawic twardosc sprezyny...przez wstepne napiecie sprezyny "domowym sposobem".
Gacek,nie wiem o czy piszesz.mozesz to lopatologicznie przedstawic?
Kula,tez nie rozumiem o jakich negatywnych skutkach nieautoryzowanych przerobek piszesz:(
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: sprezyny progresywne?

Post autor: Gacek »

Mając na myśli pomiary mówiłem o tym -
sprezyna - zamknieta to ok 210 mm
tulejka to 150 mm
podkładka na sprezynę - 3mm
gwint korka to ok 20 mm
nie podaje jescze dwóch wymiarów bo to zbytek eliminują się wzajemnie.
suma 383 mm
pracuje w przestrzeni 400 mm dokładasz tulejkę 30 mm masz matematyczny zonk

mierzyłem niestety taśmą wiec może być pewna odchyłka .Co do konsekwencji jest sporo w sieci info na ten temat wiec nie bedę innych cytował o swoich nie mam ochoty pisać.
pozdro powodzenia.
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
yadam
Po kostki w błocie
Posty: 219
Rejestracja: 02 kwie 2010, 08:12

Re: sprezyny progresywne?

Post autor: yadam »

Gacek pisze:Mając na myśli pomiary mówiłem o tym -
sprezyna - zamknieta to ok 210 mm
tulejka to 150 mm
podkładka na sprezynę - 3mm
gwint korka to ok 20 mm
nie podaje jescze dwóch wymiarów bo to zbytek eliminują się wzajemnie.
suma 383 mm
pracuje w przestrzeni 400 mm dokładasz tulejkę 30 mm masz matematyczny zonk

mierzyłem niestety taśmą wiec może być pewna odchyłka .Co do konsekwencji jest sporo w sieci info na ten temat wiec nie bedę innych cytował o swoich nie mam ochoty pisać.
pozdro powodzenia.
a to szkoda ze nie masz ochoty pisac,bo byc moze twoje przykre doswiadczenia mogly by byc przestrogo dla innych.moze jednak napiszesz?

ja to mysle tak ze poprzez tulejki bede robic cos co mozna porownac do "regulacji wstepnego napiecia sprezyny" ktorej w tym motorze brak.
mam tulejki pociete 5mm 10mm 15mm 20mm 25mm
zaczne wkladac od 5mm i jak bede zadowolony to nie bede pchac grubszych.
robie to tylko na piasek...w kadym innym terenie jestem zadowolony dobic nie mam.

p.s.
jeszcze chcialem sie odniesc do twoich wyliczen jesli suma to okolo 383mm to a pracuje to w przestrzeni 400mm to by oznaczalo ze skok jest 17mm ...to chyba nie mozliwe wiec pewnie znowu czegos nie rozumiem.

jesli Tobie Gacek oraz szanownym kolegom-forumowiczom starcza cierpliwosci to prosze o wyjasnienie
i prosze tez o opis ew. negatywnych konsekwencji.
pzdr.
ODPOWIEDZ