Elektroniczny Termometr Oleju

Forum poświęcone modyfikacjom XT.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Elektroniczny Termometr Oleju

Post autor: ArturS »

Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2494
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Elektroniczny Termometr Oleju

Post autor: Pawlo »

batagur pisze:A co myślicie o np takim gotowcu?

http://allegro.pl/show_item.php?item=2726601762
Mam bardzo podobny - z Autogauge, model indiglo. Temperaturę pokazuje bardzo dobrze, sprawdzałem we wrzątku :D
Obrazek
batagur
Lubiący błoto
Posty: 64
Rejestracja: 29 cze 2011, 09:04
Motocykl: YAMAHA XT 600
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Elektroniczny Termometr Oleju

Post autor: batagur »

Ja tam jakoś wolę i mam wieksze zaufanie do wskazówkowych :) gdzie go najlepiej zamocować w Tenerce? Myślałem nad wkręceniem go w śrubę spustową oleju ze zbiorniczka pod tyłkiem, tylko się zastanawiałem czy nie będzie to kolejny element z którego może ciec łolej...
Awatar użytkownika
Brroda
Lubiący błoto
Posty: 58
Rejestracja: 21 lip 2012, 19:30
Motocykl: XR400
Lokalizacja: TKA

Re: Elektroniczny Termometr Oleju

Post autor: Brroda »

Witam! moze ktos wrzucic linka do jakiegos termometru do 3tb, najlepiej takiego zeby go wkrecic w bagnet sprawdzania oleju i montaż trwal 5 min :-) . istnieja takie ? bo mam smak na taki gadzet na mikolaja :-)
batagur
Lubiący błoto
Posty: 64
Rejestracja: 29 cze 2011, 09:04
Motocykl: YAMAHA XT 600
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Elektroniczny Termometr Oleju

Post autor: batagur »

Ja ostatnio dałem się namówić w sklepie na taki czujnik temperatury http://allegro.pl/elektroniczny-wskazni ... 42440.html coprawda chciałem wskazówkowy na kierownicę ale z drugiej strony skusiła mnie cena i prostota podłączenia. Jako że ma swoje baterie to nie trzeba wpinać się w instalację i wystarczy podłączyć sondę do miejsca w którym chcemy badać temperaturę. W moim przypadku będzie to zbiornik z olejem, dam znać jak zamontuję ;)
batagur
Lubiący błoto
Posty: 64
Rejestracja: 29 cze 2011, 09:04
Motocykl: YAMAHA XT 600
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Elektroniczny Termometr Oleju

Post autor: batagur »

Niestety termometr do 110 stopni później pokazuje tylko HIGH... Ale są na allegro takie same tyle że do 270 co powinno wystarczyć w zupełności ;P

Mam natomiast pytanie którą śrubą najbezpieczniej zamontować czujnik na głowicy? Z początku zamocowałem go na blokadzie dekompresatora ale to był zły pomysł... ;)
Awatar użytkownika
Magic
Po kostki w błocie
Posty: 496
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:24
Motocykl: XT 600 E 1998
Lokalizacja: Poznań/Turek

Re: Elektroniczny Termometr Oleju

Post autor: Magic »

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=cWo16HoetHU[/youtube]

Aktualizuje swoją propozycje na czujnik oleju do XT 600. Czujnik zrobiony w trochę innej konwencji niż poprzedni, wykorzystując mikrokontroler i sondę PT100. Trzeba jeszcze dorobić szybkę z plexi i będzie elegancko. W razie gdyby ktoś chciał taki wykonać załączę schemat i wsad do procka. BartekXT widział dzisiaj go na żywo, na rozpoczęciu sezonu z HAMC Poznań to może się wypowiedzieć :)
Awatar użytkownika
Dom3l
Lubiący błoto
Posty: 21
Rejestracja: 09 mar 2014, 12:34
Motocykl: Yamaha XT 600

Re: Elektroniczny Termometr Oleju

Post autor: Dom3l »

Fajnie to wygląda. Powiedz mi czy mógłbyś coś takiego zrobić dla mnie i ile by to ksztowało?
Niestety ale nie mam pojęcia o elektronice. Jedyne co mogę zrobić to polutowć to do kupy i podłączyć do moto.

Pozdro!
dzekson
Po kostki w błocie
Posty: 254
Rejestracja: 05 lut 2010, 20:36
Motocykl: XT600E '99 / XL650V '00
Lokalizacja: Rzrszów

Re: Elektroniczny Termometr Oleju

Post autor: dzekson »

Magic, no ten projekt jest całkiem ok tak na pierwszy rzut oka. Ładnie wyglądająca linijka led wkomponowana w obrotomierz nie sprawia wrażenia
przypadkowo przyklejonego kolejnego "dzyngla". Profesjonalnie to się prezentuje.

Jak jednak wygląda sprawa z tym czujnikiem PT100, tzn. gdzie jest on umiejscowiony? jak uszczelniony?
Awatar użytkownika
Magic
Po kostki w błocie
Posty: 496
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:24
Motocykl: XT 600 E 1998
Lokalizacja: Poznań/Turek

Re: Elektroniczny Termometr Oleju

Post autor: Magic »

Dom3l pisze:owiedz mi czy mógłbyś coś takiego zrobić dla mnie i ile by to ksztowało?
Nie wiem jakie są koszty tego termometru gdyż wszystko składałem przez x czasu, musiałbym zrobić dokładny kosztorys. Najdroższe elementy to pewnie PT-100 ok. 15zł oraz diody led smd sztuk 16 ok. 1.5zł za sztukę.
dzekson pisze:Jak jednak wygląda sprawa z tym czujnikiem PT100, tzn. gdzie jest on umiejscowiony? jak uszczelniony?
Czujnik temperatury umiejscowiłem w korku spustu oleju. Nawiercony został otwór na wylot, w który została wspawana rurka ze stali nierdzewnej metodą TIG. W rurce umiejscowiony jest czujnik PT-100.

Kalibracja termometru odbywa się na płytce PCB. Wskazy termometru JMT w zbiorniku oleju a tego przy spuście różniły się o ok. 20 stopni Celsiusza, mimo że wg. charakterystyki rezydencyjnej termometr wskazywał poprawną temperature, dlatego dołożyłem szeregowo potencjometr precyzyjny do synchronizacji z termometrem analogowym.

Należy pamiętać że przyrost temperatury na linijce led wynosi aż 6 stopni, dlatego należy traktować go raczej jako wskaźnik niż przyrząd pomiarowy.

Gdy temperatura jest poniżej 50*C wtedy niebieska dioda pulsuje. Jeżeli sonda PT 100 jest odłączona, wtedy pulsują diody czerwone.
ODPOWIEDZ