chłodnica oleju

Forum poświęcone modyfikacjom XT.
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: chłodnica oleju

Post autor: Pawlo »

Gacek, napisałem o tym dwa posty wyżej.
Obrazek
Awatar użytkownika
Magic
Po kostki w błocie
Posty: 496
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:24
Motocykl: XT 600 E 1998
Lokalizacja: Poznań/Turek

Re: chłodnica oleju

Post autor: Magic »

Jakoś nie wierze w to że zbiornik schowany za główką ramy, przykryty owiewką może oddawać skutecznie ciepło nawet z radiatorem. Temat kontrowersyjny i do zbadania. Jestem na etapie konstruowania termometru(elektronicznego jak zwykle 8-) ) to może wtedy się wypowiem czy taka chłodnica jest faktycznie potrzebna. Ale z tego co piszą koledzy i co widzi się na innych forach dużo ludzi do mojego modelu zakłada własnie oddzielne chłodnice zapożyczone od starszych XT
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: chłodnica oleju

Post autor: Gacek »

Magic pisze:Jakoś nie wierze w to że zbiornik schowany za główką ramy, przykryty owiewką może oddawać skutecznie ciepło nawet z radiatorem. Temat kontrowersyjny i do zbadania.
- Ale moim zdaniem to najprostszy sposób ludzie posiadający zbiorniki pod siedzeniem są w dużo gorszej sytuacji :| .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Magic
Po kostki w błocie
Posty: 496
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:24
Motocykl: XT 600 E 1998
Lokalizacja: Poznań/Turek

Re: chłodnica oleju

Post autor: Magic »

Oczywiście Gacek, masz racje. Pytanie czy warto bawić się w półśrodki, jak montaż takiej chłodnicy nie wiąże się z dużymi kosztami.
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: chłodnica oleju

Post autor: terenowiecc »

Magic możesz opisać swój patent na termometr oleju? Bo ja się zastanawiam w jaki sposób go zrobić i w sumie nie wiem co by było najlepsze :niewiem:
Awatar użytkownika
Magic
Po kostki w błocie
Posty: 496
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:24
Motocykl: XT 600 E 1998
Lokalizacja: Poznań/Turek

Re: chłodnica oleju

Post autor: Magic »

Zamierzam zrobić wskaźnik temperatury wykorzystując linijkę diodową, umieszczoną w obrotomierzu. Jest tam puste miejsce pod szkłem. Wyfrezowałem już otwór 56x5[mm] tak by weszło tam 28 diód 5x2[mm]. Całość opierać się będzie o 3 układy LM3914 (sterownik linijki) dostępne za średnio 6zł. Dużo zastanawiałem się nad przetwornikiem T/U. Sonda PT-100 odpada, bo droga i dokładna, a mój termometr będzie mierzył ze skokiem 4*C. Zastanawiam się również nad kupnem LM135 bo wytrzymuje 150*C i daje sygnał napięciowy, lub użyć zwykłą diodę krzemową. Mam gotowy już obraz PCB, pasujący do wnętrza licznika, jak chcesz to udostępnie.

Myśle że jest to zdrowa alternatywa dla wskaźników zamiast bagnetu. Linijka będzie ładnie wkomponowana w licznik a zastosowanie 3 kolorów LED zapewni spostrzegawczość podczas jazdy i ustrzeże przed przegrzaniem silnika.

Pytania? ;)
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: chłodnica oleju

Post autor: terenowiecc »

No patent spoko ale raz, że ja z elektroniki totalnie lewy jestem a dwa, że chce kable ograniczyć do minimum.
Bez dorobienia nowego bagnetu chyba nic nie wymyślę. Może jakiś trójnik na przewodzie doprowadzającym olej do zbiornika albo czujnik wkręcany w miejsce śruby spustu oleju ze zbiornika albo z silnika, nie wiem jeszcze co wykminić.
Awatar użytkownika
Magic
Po kostki w błocie
Posty: 496
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:24
Motocykl: XT 600 E 1998
Lokalizacja: Poznań/Turek

Re: chłodnica oleju

Post autor: Magic »

Miejsce umiejscowienia czujnika oleju jest dowolne. Najważniejsze żeby kąpał się w cieczy, wtedy wskazanie będzie najbardziej wiarygodne. Z zegara trzeba wyprowadzić 3 przewody, w zależności od przetwornika. Najbliżej jest do bagnetu. Spust oleju też jest w porządku, ale trzeba by wytoczyć odpowiednią śrubę.
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: chłodnica oleju

Post autor: Pawlo »

terenowiecc pisze:Magic możesz opisać swój patent na termometr oleju? Bo ja się zastanawiam w jaki sposób go zrobić i w sumie nie wiem co by było najlepsze :niewiem:
Jakbyś reflektował, mam do sprzedania sam wskaźnik firmy Autogauge, model Indiglo - taki sam jak mam u siebie, trzeba tylko dokupić czujnik za bodajże 17zeta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: chłodnica oleju

Post autor: Pawlo »

Końcówki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ