airbox, zbiornik oleju, odchudzenie 3AJ

Forum poświęcone modyfikacjom XT.
bery
Czyścioch
Posty: 6
Rejestracja: 04 paź 2013, 22:24
Motocykl: XTZ 600 Tenere 3AJ
XJ 600 Diversion

airbox, zbiornik oleju, odchudzenie 3AJ

Post autor: bery »

Nie daje mi spokoju pomysł przebudowania tenery na coś w stylu scrambler/trial klasyczny (oczywiście z przymrużeniem oka, bo tylnego zawieszenia, ani rozrusznika na klasyczne zmieniać nie chcę).
Chciałbym założyć jakiś mniejszy kroplowaty zbiornik paliwa, odchudzić tak do ok 150-160kg, optycznie wszytko ładnie dograć. Mniejszy zbiornik paliwa żeby było nieco lżej z przodu, jak i chłodzenie cylindra poprawić. Niesie to jednak sporo rzeźby za sobą i tu moje pytanie - jeśli wrzucę airboxa od 3tb/2kf to problemem pozostaje zbiornik oleju i czy mogę go sobie dowolnie przerobić ? Oczywiście zachowując pojemność, ale czy kształt i umiejscowienie ma jakoś znaczenie? I czy można zrezygnować z tej wielkiej chłodnicy oleju?
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: airbox, zbiornik oleju, odchudzenie 3AJ

Post autor: ArturS »

Zbiornik oleju możesz dowolnie modelować - oleum po prostu się tam przelewa, pompa jest w silniku. Do wagi ok 150kg całkiem łatwo odchudzić, bo w 3AJ dużo daje np zmiana wydechu )oryginał ciężki jak nieszczęście), zmiana akumulatora na Li-Ion dedykowany do 3TB(ok 3.3kg mniej), chłodnica oleju nie jest w ogóle potrzebna (3TB nie posiada), oryginalny zbiornik też jest ciężki jak cholera, wrzucisz alu-kierownicę, do tego jak na klasyka, to się pozbędziesz przedniej czaszy ze stelażem. Dalej to już większa rzeźba. Ale skoro BIGa można odchudzić do 170kg, to te 20kg z 3AJ spokojnie zejdziesz (w oryginale będzie ok 165-168kg bez paliwa).
bery
Czyścioch
Posty: 6
Rejestracja: 04 paź 2013, 22:24
Motocykl: XTZ 600 Tenere 3AJ
XJ 600 Diversion

Re: airbox, zbiornik oleju, odchudzenie 3AJ

Post autor: bery »

Większa rzeźba nie potrzebna - to co podpowiedziałeś całkowicie rozwiązuje temat :browar:
Czacha już ściągnięta i na pewno nie wróci, podobnie jak zbiornik paliwa, bo gdy zatankowany pieruńsko ciężki.
Czyli sezon jeździecki można uznać za zakończony, pora zacząć zimowe dłubanie :D
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: airbox, zbiornik oleju, odchudzenie 3AJ

Post autor: ArturS »

Dzisiaj byłem na szkoleniu Larsson Polska, prezentowali nowości i akurat na biurku stała atrapa akumulatora Li-Ion. Znaczy myślałem, że to atrapa :lol: Ważył dosłownie tyle, co plastikowe pudełko :D Przytrzymam jeszcze do wiosny, powinny jeszcze stanieć ;)
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: airbox, zbiornik oleju, odchudzenie 3AJ

Post autor: Gacek »

W odchudzaniu xt widzę pewien mankament , generalnie usuniecie w mojej wersji ori tłumika zamiana innych el na lzejsze powoduje ze motocykl staje sie nieadekwatnie z tyłu lzejszy niż z przodu .Jak ktoś lubi przy tym jazdę off w trudniejszych warunkach to moim zdaniem szybko to odczuje .Niestety mam jedną sztukę i chciał bym zachować możliwość utrzymanie jej ramy w oryginalności bez rzeźby . Natomiast moje refleksje po upalaniu xt nasuwają mi na myśl eksperymenty typu aby wyciąć tylny stelaż osadzić w jego miejscu i airboxa zboirnik paliwa i przy tym upchać tam aku .Jeżdżąc po asfaltach twardych szytrach cięzki przód zachowuje się dla mnie rewelacyjnie jednak na off jest zbyt ciężki .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: airbox, zbiornik oleju, odchudzenie 3AJ

Post autor: ArturS »

Inne motocykle mają tył jeszcze lżejszy - alu koła, alu zębatka na sztywno kręcona do piasty, alu wahacz, brak setów itd. Wszystko siedzi w okolicy silnika. Jest kilka wyjątków, np pomarańczowa 690-tka, czy kilka BMek, ale poza tym XTek nie jest tu odosobnionym przypadkiem :niewiem: Ważyłeś może jak się rozkłada masa?
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: airbox, zbiornik oleju, odchudzenie 3AJ

Post autor: Gacek »

Nie mam drugiej wagi w domu :lol: wg danych internetowych moja wersja na sucho 55% przód 45 tył :|
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: airbox, zbiornik oleju, odchudzenie 3AJ

Post autor: Gacek »

Gacek pisze:Nie mam drugiej wagi w domu :lol: wg danych internetowych moja wersja na sucho 55% przód 45 tył :|
i wczoraj zrobiłem rybkę :shock: bo postawiłem moto kolejno przodem i tyłem na wagę łazienkową do adekwatnej wysokości ponosząc oś nie warzoną i przód wskazał 51 kg z kawałkiem a tył ok 99 kg wiec sam już nie wiem :oops: .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: airbox, zbiornik oleju, odchudzenie 3AJ

Post autor: ArturS »

Wezmę dzisiaj wagę i z ciekawości zbadam 3AJ. A skoro 3TB mam w kawałkach, to też każdą część będę ważył ;)
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: airbox, zbiornik oleju, odchudzenie 3AJ

Post autor: Gacek »

ArturS pisze:Wezmę dzisiaj wagę i z ciekawości zbadam 3AJ. A skoro 3TB mam w kawałkach, to też każdą część będę ważył ;)
i jak pomiary u ciebie wyszły bo mój powinien lżej wypaść do orgyginalu :roll: .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
ODPOWIEDZ