Komputer pokładowy na bazie Atmega8

Forum poświęcone modyfikacjom XT.
dzekson
Po kostki w błocie
Posty: 254
Rejestracja: 05 lut 2010, 20:36
Motocykl: XT600E '99 / XL650V '00
Lokalizacja: Rzrszów

Re: Komputer pokładowy na bazie Atmega8

Post autor: dzekson »

Czekam z niecierpliwością na efekty,,, mam nadzieję, że sesja już za Tobą z pozytywnym efektem,,,

Także przymierzam się wkrótce do stworzenia swojego projektu, bardziej jednak uniwersalnego aby można go było łatwo zaadoptować do wielu motocykli.
Chętnie podzielę się z Tobą doświadczeniami. Mnie na etapie wstępnego projektu (prototypu) interesuje sprawa czujników
pomiarowych. Na pewno zajmę się wskazaniami:
- temperatury oleju i otoczenia
- prędkości średnia/maksymalna
- dystans dzienny/całkowity
- ilość paliwa i wskaźnik rezerwy
- czas i data to tak już dla ozdoby

W XT600 będą problemy z pomiarem temperatury oleju. Poziom paliwa w baku to też nie będzie posta sprawa.
Ale w ogólnym wykonaniu będą te funkcje.
Do temperatur będą termistory, do prędkości i dystansów kontaktron+magnes. Do ilości paliwa musi być czujnik w baku,
ja dostosuję okład do tych 100 omowych (mam charakterystykę). Nie planuje montować go jednak do XTka.
Na przetwornik A/D mam zamiar użyć ADC0831.

Jak masz zamiar mierzyć temperatury oleju i silnika (w jakich miejscach, jakie sposoby?) Czy nie wystarczyłaby sama temperatura oleju? Po co silnika, co to ma pokazać? Czy planujesz coś z sondą paliwa w baku? To wydaje mi się trudny temat, ale może masz jakieś odkrywcze pomysły,,,
Napisz jaki przetwornik analog/cyfra używasz? Jaki display masz użyty?

I nie obraź się - widać że nie studiujesz polonistyki, mimo to byki które sadzisz są trudne do akceptacji dla człowieka inteligentnego, za jakiego Ciebie uważam,,, Poza tym źle się coś takiego czyta i nasuwają się dodatkowe wątpliwości,,,


bangbang pisze:Komputer pokładowy Atmega8
mały układ scalony jeśli tak to można nazwać ;) do złożenia i do zaprogramowania ,narazie nie daje fotek jak to wygląda
bo niemam jeszcze obudowy zrobionej do tego cuda,wszystkie informacje wyśfietlane są na LCD narzie na małym bo na wiekszy kasy nie straczyło ;/

funkcje Atmega8 :
(programowałem pod XT 600 i narazie mam takie funkcje)

temperatura otoczenia
temperatura silnika
temperatura oleju
v-max
średni v-max
ilość paliwa (sonda w zbiorniku)

plnuje dodac jeszcze :
przebieg dzienny (mieżone za pomocą sondy montowanej na lagach )
zużycie paliwa ( i tu mam pewien problem bo niemoge znaleśc sondy przepływowej ,monotwało to by się na wężyk paliwowy idacy z baku do gaźnika...)
Awatar użytkownika
Magic
Po kostki w błocie
Posty: 496
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:24
Motocykl: XT 600 E 1998
Lokalizacja: Poznań/Turek

Re: Komputer pokładowy na bazie Atmega8

Post autor: Magic »

istnieje zależność między impulsami kontaktrona a prędkością obrotówa koła. To pewnie wiesz, więc dlaczego stosować przetwórnik A/C skoro sygnał jest już do przetworzenia? myślałem kiedys aby zastosować, a w zasadzie rozbudować kranik. Tzn. W baku na stale przylutowany został przetwórnik poziomu (rezystancyjny), a przez kranik puścić do niego 2 przewody. Przetwórnik należy jako jeden z rezystorow mostka Winstone'a. Popularne rozwiązanie w Kawasaki. Sprawdza się bezawaryjnie.
dzekson
Po kostki w błocie
Posty: 254
Rejestracja: 05 lut 2010, 20:36
Motocykl: XT600E '99 / XL650V '00
Lokalizacja: Rzrszów

Re: Komputer pokładowy na bazie Atmega8

Post autor: dzekson »

Tak, zgadza się - impulsy z kontaktrona po wyfiltrowaniu nadają się już bezpośrednio do podania na kontroler (obroty koła to częstotliwość impulsów, a tego nie trzeba traktować przetwornikiem). W sumie to nie pisałem, że właśnie do tego celu potrzebuję układu A/D, nadmieniłem tak ogólnie że taki właśnie przetwornik zastosuję dla informacji forumowiczów. Dla jasności: przetwornik A/D będzie w użyciu dla pomiaru temperatur, ilości i rezerwy paliwa. Chyba teraz już jasno się wyraziłem,,,

Masz może jakiś schemat tego mostka Wheatstone'a stosowanego przez Kawasaki? Co jest tam wskaźnikiem, jakiś specjalny wskazówkowy miernik czy woltomierz LCD/LED ? I tak się zastanawiam po co mostek Wheatstone'a w dobie dokładnych i tanich układów scalonych,,,

PS. dlaczego piszesz "przetwÓrnik" ???
Magic pisze:istnieje zależność między impulsami kontaktrona a prędkością obrotówa koła. To pewnie wiesz, więc dlaczego stosować przetwórnik A/C skoro sygnał jest już do przetworzenia? myślałem kiedys aby zastosować, a w zasadzie rozbudować kranik. Tzn. W baku na stale przylutowany został przetwórnik poziomu (rezystancyjny), a przez kranik puścić do niego 2 przewody. Przetwórnik należy jako jeden z rezystorow mostka Winstone'a. Popularne rozwiązanie w Kawasaki. Sprawdza się bezawaryjnie.
Awatar użytkownika
Magic
Po kostki w błocie
Posty: 496
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:24
Motocykl: XT 600 E 1998
Lokalizacja: Poznań/Turek

Re: Komputer pokładowy na bazie Atmega8

Post autor: Magic »

wybacz za niektóre błędy, ale pisze wprost z mobile phone. Schematu do tej instalacji nie mam, ale jest niepotrzebny, bo to jest zwyczajny mostek bez jakich kolwiek przeróbek (schemat całej instalacji znajdziesz w manualu Kawasaki ER-5) Jak będe na komputerze narysuje schemat do tego układu. Narazie mogę powiedzieć jak działa, potencjometr w baku wytraca mostek z równowagi, a igła woltomierza magnetoelektrycznego wskazuje wychyl z ustawienia równowagi.
bangbang

Re: Komputer pokładowy na bazie Atmega8

Post autor: bangbang »

Atmega skończona ;) wprowadzilem pare zmian i co nie co dodałem

zmieniłem cały układ na lepszy

całe dane (wszystkie pomiary itp) zapisywać się będą na karcie micro sd i będą do wglądu na PC

dodałem zaegarek cyfrowy

i lokalizator GPS nie wiem jak dla innych ale dla mnie bardzo przydatyny jest podtrzymywany przez akumulatrek ladowany mini panelem solarnym (wziołem to z lampek ogrodowych) więc może działac niezależnie nawet jak moto nie pracuje i padl akumulator (troche taka skrajność no alee ;) ;)

teraz zostaje tylko połazić po elektronicznych i poszukać jakiegoś opakownia ;) jutro podeśle fotki
dzekson
Po kostki w błocie
Posty: 254
Rejestracja: 05 lut 2010, 20:36
Motocykl: XT600E '99 / XL650V '00
Lokalizacja: Rzrszów

Re: Komputer pokładowy na bazie Atmega8

Post autor: dzekson »

bangbang pisze:Atmega skończona ;) [...] jutro podeśle fotki
No i co?
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: Komputer pokładowy na bazie Atmega8

Post autor: terenowiecc »

Pozwoliłem sobie posprzątać temat, wydzielając naszą dyskusję do nowego tematu w odpowiednim dziale:
viewtopic.php?f=42&t=1937

Pozdrawiam
Mateusz
ODPOWIEDZ