Termometr oleju

Forum poświęcone modyfikacjom XT.
sadek
Po kostki w błocie
Posty: 113
Rejestracja: 24 lut 2010, 08:23
Motocykl: TT 600S
Lokalizacja: lks

Re: termoetr oleju

Post autor: sadek »

tommy_s pisze: Ta - temp. powietrza, Te - temp. silnika (oleju) ;)
Termometr jest mojej produkcji, prototyp, który przeszedł chrzest bojowy - nie rozpadł się od wibracji :lol:
Koszt nie licząc mojej pracy, samych części to około 30-40zł.
Tommy czy mógł byś opisać mały poradnik z wykazem części do wykonania takiego czujnika ?
Awatar użytkownika
Tomiacho
Po kostki w błocie
Posty: 330
Rejestracja: 31 mar 2010, 22:04
Motocykl: XT 600 43f
Lokalizacja: Piła

Re: termoetr oleju

Post autor: Tomiacho »

Też chyba uzbroję się w termometr. Kiedyś zdarzyło mi się że silnik zgasł z przegrzania. Jak odpoczął było wszystko ok. Mimo iż mam chłodnice oleju i zawsze odpowiedni stan oleju to jednak ciężki upał w grząskim piasku w lesie odbił się trochę na silniku. Zaczęła mi się pocić uszczelka pod głowią. Dobrze było by wiedzieć jaka jest temp.
Cold and Ugly

Ręce w błocie, chuj w tawocie to crossowiec przy robocie
sadek
Po kostki w błocie
Posty: 113
Rejestracja: 24 lut 2010, 08:23
Motocykl: TT 600S
Lokalizacja: lks

Re: termoetr oleju

Post autor: sadek »

Panowie co sądzicie o takim rozwiązaniu aukcja Można by było czujkę puścić przez bagnet, tylko ciekawe czy to przeżyje teren, gleby wodę itp.
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: termoetr oleju

Post autor: Pawlo »

sadek pisze:tylko ciekawe czy to przeżyje teren, gleby wodę itp.
Bardziej bym się martwił jak i gdzie zamontować tą sondę, żeby olej nie ciekł.
Obrazek
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: termoetr oleju

Post autor: terenowiecc »

Pawlo pisze:Bardziej bym się martwił jak i gdzie zamontować tą sondę, żeby olej nie ciekł.
No właśnie, fajny bajer, ale czujnik lipa. Trzeba by poszukać czegoś innego. Jakiś czujnik z gwintem by się przydał i zrobić do niego mocowanie w zbiorniku oleju - dziurka, gwint i to by miało ręce i nogi imo, a tak to trochę nie bardzo z montażem tego.
+ taki, że cena do przeżycia, nie to co termometr w bagnecie z larssona za 80zł :(
sadek
Po kostki w błocie
Posty: 113
Rejestracja: 24 lut 2010, 08:23
Motocykl: TT 600S
Lokalizacja: lks

Re: termoetr oleju

Post autor: sadek »

Pawlo pisze:Bardziej bym się martwił jak i gdzie zamontować tą sondę, żeby olej nie ciekł.
Myślę aby przymocować sondę do bagnetu. Przez korek można wywiercić otwór na przewód a samą sondę nawet opaską do bagnetu. Sam przewód to nie duża średnica także otwór nie będzie duży. Myślę że mogło by to zadziałać ;)
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: termoetr oleju

Post autor: Pawlo »

Takie coś i nie ma problemu z wierceniem itp. :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: termoetr oleju

Post autor: Pawlo »

sadek pisze: a samą sondę nawet opaską do bagnetu
Opaską metalową? Bo plastikowa opaska chyba by się stopiła? No i czy sam przewód od tego termometru wytrzyma temp.? Cały czas myślę co tu by wykombinować, żeby to się nie rozpadło, bo jakby się rozpadło to silniczek zatarty :? Myślałem, żeby kupić korek metalowy (oryginalny zostawić na zapas) w sklepie ze śrubami itp. przewiercić dziurkę na przewód i przyspawać małego pręta na długość oryginalnego bagnetu, żeby było do czego przyczepić tą sondę. Przewód by trzeba było uszczelnić w korku, np. silikonem, bo tam jednak jakieś ciśnienie jest. No i chyba potrzeba by przeciąć przewód od sondy, żeby to jakoś przełożyć przez korek. Ma ktoś jeszcze jakieś koncepcje i co o tym myślicie? ;)
Obrazek
sadek
Po kostki w błocie
Posty: 113
Rejestracja: 24 lut 2010, 08:23
Motocykl: TT 600S
Lokalizacja: lks

Re: termoetr oleju

Post autor: sadek »

Opaska może być i metalowa, chociaż plastikowa też by wytrzymała (chyba :) ) w końcu korek i bagnet to też jakiś tam plastik. Sondę można zatopić w korku tak aby przewód nie był narażony na działanie wysokiej temp, z tym że w takim przypadku większa średnica wierconego otworu.
Czy się to rozpadnie nie wiem, może ale nie musi ;)
Innym rozwiązaniem jest korek spustowy z miski może pod to się podpiąć ?
(wszelkie spostrzeżenia i wnioski na podstawie xt 43 f )
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: termoetr oleju

Post autor: terenowiecc »

A może lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie czujnika i wskaźnika samochodowego? Widziałem kiedyś coś takiego w XTZ.
ODPOWIEDZ