[XT600]Pomoc przy remoncie

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
Krynin
Lubiący błoto
Posty: 29
Rejestracja: 09 mar 2017, 21:50
Motocykl: XT 600 3TB 1991
Lokalizacja: Warszawa

[XT600]Pomoc przy remoncie

Post autor: Krynin »

Witajcie
Moje XT zaczeło kopcić jak głupie po ostrym katowaniu w upale i chyba bez remontu się nie obędzie
https://youtu.be/xXdHPk4opJc
Mam co do remontu kilka pytań bo poprostu się nie znam na tym piecu(do tej pory 2suwy)
1.Czy to jest tłok wosnera? i czy to 2-gi szlif? [FOTO 1-5]
2.Jeśli to wossner to gdzie mogę zakupić do niego pierścionki?obejdzie się bez szlifu bo nie mam akurat gotówki aby kupić nowy
3.Czy taki luz na korbie to katastrofa czy norma? https://youtu.be/cmAZWw5ClRE
4.Ile potrzebuję uszczelniaczy zaworowych? 4?
5.Czy to normalne że po roku jazdy tłok jest taki czysty?(nie myłem go) [FOTO 2-3]
6.Skoro skończyły mi się tylko pierścienie to czy muszę robić szlif? Cylinder wygląda ładnie i nie ma rys
7.Czy kopcenie może być spowodowane uszkodzonymi uszczelkami? Przy zdejmowaniu zauważyłem że są mokre od oleju a chyba nie powinny być.[FOTO 6-9]

Link do galeri FOTO http://imgur.com/a/9T7kF
Wiem że nie jesteście wyroczniami ale po prostu nie mam pojęcia czy tylko niepotrzebnie ładuje się w koszty bo może to być jakaś głupota. Generalnie na tłoku i na świecy był olej więc skądś leci. Poprzedni właściciel twierdził w momencie zakupu że jest świeżo po remoncie i był zalany olejem 5w-15 jeśli się nie mylę.

Jako ciekawostka ostatnie fotki pokazują jak można wycisnąć jeszcze parę Km z rozrządu(zrobił to mój poprzednik) normalnie geniusz :P
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: [XT600]Pomoc przy remoncie

Post autor: ArturS »

Na tłoku brak teflonu :niewiem: Wygląda na to, że ktoś wrzucił drogie tłoczysko, a poskąpił na uszczelkach - widzę po kolorach, że to chinka na dzien dobry przycinająca uszczelniacz kanału olejowego. Wystarczyłaby korekta pilnikiem i by trzymało (pomijając parciejące gumowe uszczelnienia z takich kompletów). Może być, że właśnie z kanału olejowego kopcenie i duży pobór oleju, widać wyraźnie, że uszczelka puściła, nie zwalałbym tego od razu na tłok.
WTF z tym napinaczem rozrządu? :niewiem: Łańcuch się wymienia, a nie wydłuża napinacz :? Jutro do ok 14:40 będę pod telefonem, potem dopiero po 18, zadzwoń to pogadamy, bo za dużo pisania. W weekend będę w Warszawie, ale (nie)stety od razu znikam na weselicho znajomych kilka km za wawę, więc nie bardzo będzie się jak spotkać, a chętnie bym to wszystko zobaczył z bliska. Póki co zmierz przerwę na zamkach pierścieni, będzie wiadomo czy się do czegoś nadają.
Krynin
Lubiący błoto
Posty: 29
Rejestracja: 09 mar 2017, 21:50
Motocykl: XT 600 3TB 1991
Lokalizacja: Warszawa

Re: [XT600]Pomoc przy remoncie

Post autor: Krynin »

Od góry
Pierwszy pierścień(wąski) 3.5mm
Drugi(Szeroki) 2.4mm

Nie mogę zidentyfikować tłoka a jedyne co udało mi się odczytać to 850x100 i 12600-38
X to znak/i nieczytelne
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: [XT600]Pomoc przy remoncie

Post autor: ArturS »

To wossner 8501D100, czyli +1.00mm do YFM600 :niewiem:
Krynin
Lubiący błoto
Posty: 29
Rejestracja: 09 mar 2017, 21:50
Motocykl: XT 600 3TB 1991
Lokalizacja: Warszawa

Re: [XT600]Pomoc przy remoncie

Post autor: Krynin »

1mm to już chyba koniec cylindra o ile się nie mylę?
Zabieram się za szukanie pierścieni do tego
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: [XT600]Pomoc przy remoncie

Post autor: Gacek »

Witam
zaczął bym na twoim miejscu od pomiaru ustalenia luzu- pasowania tłok cylinder ,zanim się wbijesz w jakiekolwiek koszta ;) .
Pierścienie do wossner to jakieś 2 stówy na okretkę pisząc jak doliczysz jeszcze całą resztę to moze warto odłozyć piec na pólkę i dozbierać trochę grosza i zrobić to konkretnie :) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Krynin
Lubiący błoto
Posty: 29
Rejestracja: 09 mar 2017, 21:50
Motocykl: XT 600 3TB 1991
Lokalizacja: Warszawa

Re: [XT600]Pomoc przy remoncie

Post autor: Krynin »

W poniedziałek zawiozę cylek i tłok na pomiar
Póki co uzbierałem już 1000zł na remont więc już trochę można zrobić.

Z tego co już widzę to muszę kupić 4 uszczelniacze zaworowe, łańcuch rozrządu, pierścienie,komplet uszczelek,ślizgi do rozrządu,
Awatar użytkownika
hondzior
Po kostki w błocie
Posty: 110
Rejestracja: 07 sie 2015, 19:16
Motocykl: yamaha xt600 2KF
Lokalizacja: Mordor

Re: [XT600]Pomoc przy remoncie

Post autor: hondzior »

No to dobrze gadaj z naszym forumowym kolegą Arturem, na pewno Ci załatwi dobre ceny na części. Rozrząd kup sobie w serwisie yamahy oryginalny. Cena jaka zapłaciłem w serwisie to 145zł po rabacie który serwiserwis daje ile lat ma twoja yamaha tyle procent zniżki. A z racji że moja jest z 1988r. To miałem 28% taniej.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: [XT600]Pomoc przy remoncie

Post autor: Gacek »

Hondzior nakreśl coś głąbiej jeżeli można prosić o opinie na temat rozrządu - pytam z ciekawości ile na tym oryginale kkm zrobiłeś :roll: ze tak polecasz ? jakbyś jeszcze jakiś punkt odniesienia zapodał było by zajebiście 8-) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Krynin
Lubiący błoto
Posty: 29
Rejestracja: 09 mar 2017, 21:50
Motocykl: XT 600 3TB 1991
Lokalizacja: Warszawa

Re: [XT600]Pomoc przy remoncie

Post autor: Krynin »

Czy ja dobrze widzę że w zestawie uszczelek są uszczelniacze zaworowe?
ODPOWIEDZ