Akumulator AGM, żelowy czy litowo-jonowy???

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
filippe

Re: Akumulator AGM, żelowy czy litowo-jonowy???

Post autor: filippe »

Ten Exide to do zalania był. Po godzinie już dawał moc i odpaliłem moto :)
Nie kupuj już zalanych bo jak piszesz, nie wiadomo jak długo leżą i się samorozładowują, starzeją
a wątpię aby w sklepie ktoś się zajmował regularnie ich podładowywaniem.
Li-Io nie są do końca sprawdzone i osobiście nie pchałbym się w ten wynalezek.

Wac pisze: Co do tego exide to kupiłeś go już gotowego czy sam zalewaleś?
Co lepsze? Kupić gotowy czy do zalania? Te drugie przynajmniej nie stoją w sklepie i się nie starzeją, chyba.
Co do litowo-jonowego aku w jakimś temacie ArturS pisał, że taki założył. Może ma już jakieś przemyślenia na jego temat i się nimi podzieli.
Tank
Lubiący błoto
Posty: 61
Rejestracja: 24 sty 2016, 04:51
Motocykl: R1200GS Adv
XT600Z 3AJ
Suzuki GS110X
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Re: Akumulator AGM, żelowy czy litowo-jonowy???

Post autor: Tank »

AGMa ani zelowki suchej raczej nie kupisz...:)

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka
Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko…
Wac
Czyścioch
Posty: 9
Rejestracja: 04 sie 2016, 20:39
Motocykl: Yamaha XT600 4PT 2000r.

Re: Akumulator AGM, żelowy czy litowo-jonowy???

Post autor: Wac »

filippe, tak właśnie kupiłem ostatnie aku w listopadzie 2016. Gdy doszedł do mnie okazało się, że ma datę produkcji z września 2015, więc leżał gdzieś około 14 miesięcy i nie sądzę żeby ktoś dbał o stan jego naładowania. Miałem z nim problemy od samego początku, nie dawał rady odpalić moto a napięcie pokazywał 12,9V.
Teraz kupię suchy aku i sam go zaleję, tak jak mówisz. Chyba zdecyduję się na Yuasa bo to chyba bardzo dobra marka.

Tank, na polskiej stronie Yuasa i w ogłoszeniach sprzedaży jest napisane, że ten suchy aku do zalania jest w technice AGM. Jeśli to taka sama ściema jak z tymi żelowymi to mnie popraw.
http://yuasa.com.pl/maintenance-free--agm-

Chyba dobre oferty:
Yuasa
http://allegro.pl/yuasa-ytx9-bs-12v-8-4 ... 51181.html
Varta
http://allegro.pl/varta-ytx9-bs-ytx9-4- ... 52760.html
Awatar użytkownika
glina
Po ośki w błocie
Posty: 629
Rejestracja: 07 lut 2014, 12:10
Motocykl: była : TT600E 1998
jest : DRZ400E 2002
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Akumulator AGM, żelowy czy litowo-jonowy???

Post autor: glina »

Mam Yuasa i jest ok. Kolega w BMW 650 GS tak samo
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Akumulator AGM, żelowy czy litowo-jonowy???

Post autor: Gacek »

12,9 V - to spoko wynik jak na napięcie w aku które znajduje się w stanie "spoczynku" 8-) .
Wg niektórych producentów ten ułamek za gł wartością powyżej 12 jest traktowany jako stan naładowania czyli ,9 - to 90 % pojemności itd.]
I na ile posługiwałem się tą metodą interpretacji to na nowym aku to dobry wynik.
Osobiście nie rozumiem pojęcia żelowki w przypadku xt .Pewni ludzie handlujacy ,okreslają tak akumulatory w których istnieje wypełnienie i elektrolit po prostu nie chlapie w środku tylko zalega w włókninie wypełniajacej przestrzenie miedzy płytami można by to porównać do pianki "wypełnienia w zbiorniku paliwa ".
Jak pojawiają się problemy z aku to zweryfikował bym instalację pod katem sprawności a reszta to już w dużej mierze sprawa dbania i miedzy markami raczej niczego rewelacyjnego nie odkryjesz .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Wac
Czyścioch
Posty: 9
Rejestracja: 04 sie 2016, 20:39
Motocykl: Yamaha XT600 4PT 2000r.

Re: Akumulator AGM, żelowy czy litowo-jonowy???

Post autor: Wac »

Dzięki Gacek za opis tych pseudożelowych aku, już zdążyłem też co nieco o nich poczytać w google :)
Co do pozostałych elementów motora to mam absolutną pewność, że są sprawne, mam na myśli rozrusznik, przekaźnik rozrusznika, alternator i regulator napięcia. Wszystko już rozebrałem, wyczyściłem i przesmarowałem co się dało a potem pomierzyłem miernikiem. Upływ prądu w spoczynku mam na poziomie 0,04 - 0,016 miliampera, czyli NIC. Ładowanie podczas pracy 14,48-14,50V, a ze światłami spada na chwilę do 13,20-13,50V i po chwili rośnie do około 14,20-14,30V. Zwarcia w instalacji też raczej nie zaobserwowałem. Sprawdziłem wszystko bo nie mogłem uwierzyć, że to może być winna bateria, skoro nowa, a jednak. Po prostu uszkodzony aku. Pomimo, że pokazuje 12,9V to nie ma mocy żeby uciągnąć rozrusznik. Podczas odpalania napięcie spadało do 8, potem do 5 a nawet do 3V. Jak podpiąłem moto kablami do aku auta (wyłączonego) to motor od razu zapalił. Najprostszy test a zrobiłem go na samym końcu. Niemniej jednak coś nowego się nauczyłem i lubię grzebać przy moto. :bananaevil:
Czekam na ostateczną odpowiedź ze sklepu czy zwrócą kasę jak powiedzieli przez telefon, bo aku już powinien dzisiaj do nich dotrzeć. Chcę kupić tą yuasę do zalania, no chyba że się w sklepie rozmyślą i dają mi nowy aku. To też będzie dobrze o ile będzie sprawny.
Moim zdaniem powinien być obowiązek podawania daty produkcji aku w ofertach sprzedaży. Niektórzy sprzedawcy podają, ale bardzo niewielu.
Tank
Lubiący błoto
Posty: 61
Rejestracja: 24 sty 2016, 04:51
Motocykl: R1200GS Adv
XT600Z 3AJ
Suzuki GS110X
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Re: Akumulator AGM, żelowy czy litowo-jonowy???

Post autor: Tank »

Ten wg gacka "pseudozelowy" akumulator z matami jakoby "zapobiegajacymi chlupaniu" to jest wlasnie akumulator AGM (Absorbed Glass Mat). Obrazek :)

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka
Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko…
Wac
Czyścioch
Posty: 9
Rejestracja: 04 sie 2016, 20:39
Motocykl: Yamaha XT600 4PT 2000r.

Re: Akumulator AGM, żelowy czy litowo-jonowy???

Post autor: Wac »

Witam ponownie :happy:
Kasa za reklamowany aku wróciła na konto. (Tu mogę nieskromnie polecić sklep Gmoto bo mają naprawdę świetne podejście do klienta. Tak trzymać).
Kupiłem aku Yuasa suchy z elektrolitem do zalania. Zrobiłem wszystko jak trzeba i aku się właśnie skończyło doładowywać prostownikiem automatycznym. Po zalaniu i odczekaniu około godziny miał 12,65V. Teraz po ładowaniu przez 5 godzin ma 13,42V i ładowarka pokazuje full już od godziny. Odłączyłem ładowarkę i wsadziłem go do moto żeby odpoczął.
Jutro debiut w moto :panika:
Wac
Czyścioch
Posty: 9
Rejestracja: 04 sie 2016, 20:39
Motocykl: Yamaha XT600 4PT 2000r.

Re: Akumulator AGM, żelowy czy litowo-jonowy???

Post autor: Wac »

Akumulator spisuje się rewelacyjnie. Motor odpala codziennie za pierwszym razem. Wszystkie problemy zniknęły.
Dzięki wszystkim za pomoc w wyborze baterii. Jestem zadowolony z wyboru. :biggrin:
ODPOWIEDZ