Przekaźnik

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
ODPOWIEDZ
Boryc97
Lubiący błoto
Posty: 29
Rejestracja: 14 maja 2016, 09:32
Motocykl: Yamaha xt 600

Przekaźnik

Post autor: Boryc97 »

Siema! Mam pytanie, jaki przekaźnik od innego moto by pasował do xt-ka 3tb ponieważ mój zeżarł już drugi, obydwa sie skleiły, oryginał naprawiłem już dwa razy po czym kupiłem zamiennik z allegro który wytrzymał może 20 odpaleń i też skleił, czy jest jakiś motocykl z z którego by podpasował i wytrzymał przynajmniej do końca sezonu? :P
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Przekaźnik

Post autor: Gacek »

Witam
a nie wpadłeś na pomysł aby przed zakupem wtórnego obadać co jest przyczyną ze pada przekaźnik ?
Z bele jakiego chinczyka 250 powinien ci łazić tyle ze jest niekompatybilny do zamocowania ;) .
Ostatecznie jak nie masz ochoty wnikać w szczególy na krótko zrób sobie zapłon zwierając styki :lol:oszczedzisz kasę i czas na dłubanie wnikanie w temat :P .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Boryc97
Lubiący błoto
Posty: 29
Rejestracja: 14 maja 2016, 09:32
Motocykl: Yamaha xt 600

Re: Przekaźnik

Post autor: Boryc97 »

A co może byc przyczyną? Jakoś nie mam pomysłu
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Przekaźnik

Post autor: ArturS »

Zepsuty rozrusznik - tak w skrócie ;)

Choć niekoniecznie. Pod małą pokrywką z lewej strony są zębatki rozrusznika. Jeśli dekiel alternatora i ta pokrywka zostały złożone na silokon, to stracił się dystats w sumie 1mm, a to wystarczy żeby jedna z zębatek była ściśnięta pomiędzy blokiem silnika, a pokrywką. Spotkałem się z tym 2 lub 3 razy. Rozrusznik wtedy leeeedwo co kręci, bo opory do pokonania ma ogromne.

A dwa, to j/w - rozrusznik do przejrzenia. Podłączenie jest bezpośrednio do akumulatora (przez przekaźnik) bez żadnego bezpiecznika. Jeśli np. z jakiegoś powodu uzwojenie zwarło do masy, to... dzieje się tam zdrowo. Poza tym masz jeszcze elementy łożyskujące, szczotki i ew. cuda wprowadzone przez poprzedniego właściciela/mechanika.

Tak czy inaczej przekaźnik jest niemal wieczny. W większości przypadków wytrzymuje całe życie motocykla.
Boryc97
Lubiący błoto
Posty: 29
Rejestracja: 14 maja 2016, 09:32
Motocykl: Yamaha xt 600

Re: Przekaźnik

Post autor: Boryc97 »

Ok, dzięki. Na dniach wezme sie za to i posprawdzam rozrusznik
Boryc97
Lubiący błoto
Posty: 29
Rejestracja: 14 maja 2016, 09:32
Motocykl: Yamaha xt 600

Re: Przekaźnik

Post autor: Boryc97 »

wyciągnąłem rozrusznik, rozkręciłem na części pierwsze i co najlepsze wszystko wygląda jak nówka, szczotki 1mm krótsze od stanu fabrycznego, więc tylko wyczyściłem poskładałem i założyłem, co jeszcze może być nie tak? Oczywiście rozrusznik poskładany był na uszczelki nie na silikon i wszystko wyglądało jak nigdy nie rozbierane, juz nie wiem gdzie dalej szukać problemu :(
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Przekaźnik

Post autor: Gacek »

Boryc97 pisze:wyciągnąłem rozrusznik, rozkręciłem na części pierwsze i co najlepsze wszystko wygląda jak nówka, szczotki 1mm krótsze od stanu fabrycznego, więc tylko wyczyściłem poskładałem i założyłem, co jeszcze może być nie tak? Oczywiście rozrusznik poskładany był na uszczelki nie na silikon i wszystko wyglądało jak nigdy nie rozbierane, juz nie wiem gdzie dalej szukać problemu :(
Skoro go rozkreciłeś to dlaczego nie pomierzyłeś rezystancji uzwojeń ? - mogłes go podłaczyc tez bez obciazenia i sprawdzić czy się np: podczas pracy nadmiernie nie grzeje .Elektryka to delikanie nazywając " upierdliwy klimat "nalezy postepować konsekwentnie z "podparciem" w postaci pomiarów a nie na oko ;) .
Gdzieś jest przyczyna ze przez przekaxnik układ ciagnie ci za duze prady i się uszkadza :| .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
ODPOWIEDZ