Jak usunąć szpilki z głowicy?

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
meter30
Lubiący błoto
Posty: 32
Rejestracja: 24 wrz 2016, 13:24
Motocykl: XT 350 1986r

Jak usunąć szpilki z głowicy?

Post autor: meter30 »

Pytanie proste, a zarazem trudne. Muszę splanowac głowice, ale jak się okazuje problemem nie do przejścia są wystające szpilki których ludzka moc nie jest w stanie ruszyć, a mój umysł nie jest w stanie ogarnąć jak można było coś takiego wymyślić. Szpilki moczyły się kilka dni w penetratorze, 4 szlifierzy z Kielc mnie odesłało jak to tylko zobaczyli. Jeden podjął się wyzwania wykręcenia szpilek, ale po 3 dniach oddał głowice twierdząc, że są nie do ruszenia (grzał palnikiem). Gdyby te szpilki były w ogóle do dostania to kupiłbym nowe, stare uciął, rozwiercił i wkręcił nowe, ale oczywiście nie ma ich nawet w serwisie, na dorobienie ciężka sprawa bo są nietypowe więc musiałbym mieć jedną nieuszkodzoną na wzór. Ręce opadają. Czy ktoś z Was mierzył się z tym problemem?
Obrazek
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Jak usunąć szpilki z głowicy?

Post autor: Gacek »

Witam
tak głupawo zapytam :? dlaczego musisz planowac głowicę ?
Normalnie u mnie dotarcie na papierze spokojnie załatwiało sprawę :| .
Szpilki faktycznie są ciezkie do ruszenia ale to nie znaczy ze sie nie da ;) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Jak usunąć szpilki z głowicy?

Post autor: ArturS »

1. Szpilki masz od ręki u mnie http://yamaha-xt600.riderparts.pl/produ ... 6-10378-00
Mam chyba też kilka wykręconych z głowic nadających się na śmietnik, są w stanie BDB w cenie sporo niższej
2. j/w - odkręcić się z reguły da ;) Tak statystycznie chyba tylko 1 na 10 jest dla mnie nie do ruszenia - za każdym razem była już kaleczona w przeszłości.
3. Jeśli dupa z okręcaniem, bo można uciąć, rozwiercić pod M8 i zamiast oryginału nać na przestrzał kawałek szpilki o większej twardości (10.9/12.9). Mam tak zrobione u siebie, bo zabrakło mi zapału przy odkręcaniu, a szlifierz powiedział to samo co Tobie.
xt600moto
Lubiący błoto
Posty: 30
Rejestracja: 28 lut 2018, 20:51
Motocykl: xt 600

Re: Jak usunąć szpilki z głowicy?

Post autor: xt600moto »

pytanie jest jak próbowaliście odkręcić skontrowałeś nakrętki na szpilkach ?? ja kiedyś tez nie mogłem wykręcić szpilki skontrowałem 4 nakrętki nasadką długą złapałem pukałem w klucz i wykręciłem ale zobaczyłem że tam są m8 to może się urwać i tak chcesz wymienić szpilki to próbuj tylko bym jeszcze jakąś tulejkę zastosował na szpilkę żeby się oparła o łeb bo jak będziesz próbował odkręcić to przegniesz szpilkę i na bank trzaśnie
meter30
Lubiący błoto
Posty: 32
Rejestracja: 24 wrz 2016, 13:24
Motocykl: XT 350 1986r

Re: Jak usunąć szpilki z głowicy?

Post autor: meter30 »

Dlaczego muszę planowac- po lewej stronie zdjęcia widzisz okopconą płaszczyznę? Tam uciekała kompresja, jest krzywizna około 0.10mm. Złożenie tego na nowej uszczelce w niedługim czasie spowoduje ponowienie usterki, trzeba wyrównać głowice.
Jak próbowałem? Szlifierz nagrzał boczna część głowicy palnikiem, popukal w nią, nałożył wykretak do szpilek, bok dalej grzał, a szpilkę chłodził sprayem, drugi próbował kręcić.

Jeśli do wtorku nic nie wymyślę to byłbym zainteresowany tymi używanymi szpilkami w stanie bdb. We wtorek będę w Katowicach i Chorzowie, jeśli jesteś z Zabrza to podjechałbym.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Jak usunąć szpilki z głowicy?

Post autor: ArturS »

kontrę trzeba robić nakrętkami przynajmniej klasy 8, bo standardowe miękkie "marketowe" się szybko poddają.
xt600moto
Lubiący błoto
Posty: 30
Rejestracja: 28 lut 2018, 20:51
Motocykl: xt 600

Re: Jak usunąć szpilki z głowicy?

Post autor: xt600moto »

no niby dobre metody z tym grzaniem ale zdziwiło mnie że szpilkę chłodził każdy chyba wie że robią się bardziej kruche wykretak do szpilek są lipne lepsze moim zdaniem dobra kontra
meter30
Lubiący błoto
Posty: 32
Rejestracja: 24 wrz 2016, 13:24
Motocykl: XT 350 1986r

Re: Jak usunąć szpilki z głowicy?

Post autor: meter30 »

A jaka to różnica? Robiłem kontrę na 4 śruby i nic. Poza tym przy takim sposobie moment skręcający działa na szpilkę tak samo co przy chwyceniu wykretakiem. Tylko wykretakiem chwytasz przy samym dole szpilki i tylko w tym miejscu może się urwać, a przy kontrze może się urwać w dowolnym miejscu. Decyzja wstępnie podjęta, szpilki są zapuszczone płynem hamulcowym. W poniedziałek próba na hama- jak się wykręca to pije piwo. Jak się pourywaja to też pije piwo, tylko przy okazji wiercenie i nowe gwinty pod nowe cywilizowane szpilki.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Jak usunąć szpilki z głowicy?

Post autor: Gacek »

Ja bym tych szpilek wstepnie nie wykrecał -zweryfikował bym to łopatologicznie najprosciej biała gładka płyta stolarska dwa owory z powiekszeniem na rozstaw szpilek aby mozna było wykonywać ruchy drobny papier adekwatnymi otworami wstepnie papier wodny 400 woda i ruchy .Nie chce mi się wiezyć aby ci na dziesiatkę pokreciło taką małą głowicę :? .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
xt600moto
Lubiący błoto
Posty: 30
Rejestracja: 28 lut 2018, 20:51
Motocykl: xt 600

Re: Jak usunąć szpilki z głowicy?

Post autor: xt600moto »

miałem raz że wykrętak się obracał i szpilkę wydzierał a myślałem że się wkręca szpilka a ją tylko osłabiło
ODPOWIEDZ