Zerwany gwint śruby pokrywy filtra oleju

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
fryzjer

Re: Zerwany gwint śruby pokrywy filtra oleju

Post autor: fryzjer »

Tak tylko uszczelkę od pokrywy sprzęgła.Oszczędnościowo to można też samemu wyciąć.Ja wyciąłem z Gambitu.Ale z tego co czytałem z grubego brystolu.(tej ostatniej kartki z bloku) też zdaje egzamin.Tylko wcześniej trzeba ją nasączyć olejem.Prawidłowo powinien to być pokost lniany.Chociaż ludzie smarują taką uszczelkę różnymi preparatami.Tym co jest po ręką.Olej silnikowy,pokost,towot.Można też ewentualnie pociagnąć zamiast uszczelek silikonem.Chociaż ja akurat nie jestem zwolennikiem takiej metody.Ciężko potem oderwać dekiel,oczyścić.A i kawałek silikonu może się oderwać i dostać do wnętrza silnika.
Co do szpilki,to też jest jakieś rozwiązanie.Ludzie tak naprawiają,jeżdżą.Zresztą zrobisz jak uważasz,to Twoje moto.
Piotr
Lubiący błoto
Posty: 93
Rejestracja: 08 mar 2015, 14:19
Motocykl: GSXR1300

Re: Zerwany gwint śruby pokrywy filtra oleju

Post autor: Piotr »

A po choler ta śruba uczestniczy w jakiś obwodach olejowych?
Jaki cel inżynierów był żeby to łączyć ze sobą?
nasiono
Lubiący błoto
Posty: 73
Rejestracja: 20 lis 2016, 21:21

Re: Zerwany gwint śruby pokrywy filtra oleju

Post autor: nasiono »

Rzeczywiście tak jest. Nie wiadomo po co ale na stronie wyżej wspomnianego PDF widać to rozwiązanie.
Problem z helicoil w tym miejscu jest taki, że jest to sprężyna i ciśnienie dalej może uciekać do karteru, można założyć helicoil w obecny gwint a na ten kanalik z filtra nagwintować m4 i wkręcić "robaczka". Można też wkręcić szpilkę m7 co wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
fakir
Po kostki w błocie
Posty: 314
Rejestracja: 03 wrz 2014, 10:15
Motocykl: VFR750 & XT600 1VJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Zerwany gwint śruby pokrywy filtra oleju

Post autor: fakir »

Operacja się powiodła, zakupiłem zestaw -> http://allegro.pl/zestaw-do-naprawy-gwi ... 68173.html

do naprawy zerwanego gwintu, jest niezbędne zdemontowanie pokrywy sprzęgła, ponieważ wióry wpadną nam do wnętrza silnika,
na zerwany gwint, na pewno nie pomoże dłuższa śruba, ponieważ oryginalna jest na równo z wewnętrzną częścią pokrywy po przymocowaniu dekielka filtra oleju.


Analizując budowę pokrywy sprzęgła, dochodzę do wniosku że zastąpienie oryginalnej śruby z zatoczeniem na zwykłą,nie spowoduje spadku ciśnienia - wtedy wolę uszczelnienia i tak pełni gwint który blokuje olej aby ciśnienie nie uciekło do wnętrza skrzyni korbowej.
A mierząc ciśnienie oleju na odpowietrzniku pokrywy filtra - jest ono równe ciśnieniu na wale korbowym i całej magistrali olejowej w silniku.

u mnie jest to kolejno ok. 14 kpa przy 1000rpm, oraz w okolicach nie całego 1bar przy 4 tys obr, co jest dobrym wynikiem,
spadek tego ciśnienia może świadczyć o uszkodzonej pompie lub zbyt dużym luzie na punktach smarowania - np. wytarty wałek rozrządu na panewkach.
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré
fryzjer

Re: Zerwany gwint śruby pokrywy filtra oleju

Post autor: fryzjer »

fakir Twój post rozwiązał moje rozterki.Jeśli piszesz,że ciśnienie na odpowietrzniku dekielka filtra jest takie jak w każdym innym punkcie magistrali olejowej.To ten otwór wykorzystam do wyrzeźbienia wskaźnika ciśnienia oleju.Żeby mieć stały pogląd ciśnienia oleju.
Tylko,z czego zaadoptować wskaźnik tak dokładny.Z drugiej strony wolałbym nie wydać na taki wskaźnik majątku ;)
Awatar użytkownika
fakir
Po kostki w błocie
Posty: 314
Rejestracja: 03 wrz 2014, 10:15
Motocykl: VFR750 & XT600 1VJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Zerwany gwint śruby pokrywy filtra oleju

Post autor: fakir »

może jakiś manometr z kapilarą?
http://sklep.letorex.com.pl/watts-manom ... -1785.html

jednak minusem kapilary jest możliwość jej uszkodzenia poprzez uginanie
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré
nasiono
Lubiący błoto
Posty: 73
Rejestracja: 20 lis 2016, 21:21

Re: Zerwany gwint śruby pokrywy filtra oleju

Post autor: nasiono »

Ja również zdemontowałem pokrywę. Okazało się, że wiórów po gwincie pełno! Załatwiłem Helicoila kupiłem oryginalną śrubę za 22 zł. Wszystko trzyma bez podkładki miedzianej.
Igorro
Lubiący błoto
Posty: 90
Rejestracja: 27 maja 2015, 14:22
Motocykl: Yamaha xt60043F
Husqvarna te250i-kanarek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zerwany gwint śruby pokrywy filtra oleju

Post autor: Igorro »

Pytanko, Kupiłem dekiel i okazało się że jest rozwiercony otwór od tej dziwnej śruby z M6 na M8. Jak dam tam śrube M8 to może mieć to wpływ na prace silnika ?
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Zerwany gwint śruby pokrywy filtra oleju

Post autor: ArturS »

Nie będzie miało wpływu, tam jest jedynie patent na spuszczenie oliwy z komory filtra żeby ten nie wyciekał przy jego wymianie. Byle śruba była odpowiedniej długości, tj. nie za długa, bo się zaprze o zębatkę wału.
Igorro
Lubiący błoto
Posty: 90
Rejestracja: 27 maja 2015, 14:22
Motocykl: Yamaha xt60043F
Husqvarna te250i-kanarek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zerwany gwint śruby pokrywy filtra oleju

Post autor: Igorro »

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź :) w takim razie składamy dalej :D na babe trzeba się wyrobić xD
ODPOWIEDZ