Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
Dzit
Lubiący błoto
Posty: 24
Rejestracja: 26 lis 2017, 20:18
Motocykl: HD FXDBI, XJR
Yamaha XT 600 Z 3AJ
Lokalizacja: Olsztyn

Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: Dzit »

Cześć i chwała wszystkim!
Temat pewnie był już poruszany ale za Chiny ludowe nie mogę go odkopać.
Mam 3aj 88r. i w związku z tym że przyszła zima a Teresa ma już nalatane 93kkm ,to chyba przydało by się parę rzeczy sprawdzić. I teraz mam pytanie:
- jak sprawdzić kompresję skoro tereska ma tylko rozrusznik i w głowicy mam dekompresator , który to nie jest na lince tylko automat .
-Z tego co wyczytałem to na ciepłym silniku na sucho i z olejem i wartości w idealnym stanie 9-11bar.
-Oleju w filtrze nie ma
-Gaźnik po kapitalece na gratach z Kedo.
- ciśnienie oleju w układzie przez podłączenie się pod obudowę filtra oleju 1,8psi.
Czy coś jeszcze i w jaki sposób powinienem ogarnąć!
Dzięki wielkie z góry za konstruktywne porady :tenere:
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: terenowiecc »

Nie masz odprężnika u siebie ;)
Dzit
Lubiący błoto
Posty: 24
Rejestracja: 26 lis 2017, 20:18
Motocykl: HD FXDBI, XJR
Yamaha XT 600 Z 3AJ
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: Dzit »

No nie, nie mam kopiniaka i odprężenik mi też żaden nie wystaje z pokrywy zaworów
Dzit
Lubiący błoto
Posty: 24
Rejestracja: 26 lis 2017, 20:18
Motocykl: HD FXDBI, XJR
Yamaha XT 600 Z 3AJ
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: Dzit »

No dobra ale tu nic nie jest napisane o dekompresatorze, czyli mam uznać że pomimo jego istnienia to ciśnie nadal ma być na poziomie 9-11bar.Czy jest jakiś sposób żeby go zablokować, bo wydaje mi się że on raczej napewno ma wpływ na wynik końcowy pomiaru.
mallory

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: mallory »

Mierzyłem i w kopniakowym tylko i w rozrusznikowo-kopnakowym i tylko w rozusznikowym.
Tak jak piszę w serwisówce:
1) ustaw zawory prawidłowo - złe ustawienie może wpłynąć na pomiar,
2) podładuj akumulator przez noc lub użyj kabli rozruchowych i akumulatora samochodu (dość mały jest w tych motocyklach i może to wpłynąć na pomiar),
3) zdejmij bak - bo będzie łatwiej manewrować świecą i przyrządami, podłącz paliwo z jakiegoś zbiornika tymczasowego,
4) na zimnym poluzuj świecę i wkręć ją ponownie, ale z czuciem - żeby na ciepłym było łatwiej odkręcić, bez uszkodzenia gwintu,
5) rozgrzej piec - dość ciepły, ale nie gorący,
6) wyłącz silnik, wykręć świecę, wyjmij filtr powietrza, wkręć końcówkę manometru,
7) odkręć gaz na maksa - odkręcenie na maksa i wyjęcie filtra ma dać możliwość zassania max powietrza do cylindra,
8) kręć silnikiem, aż ciśnienie nie przestanie rosnąć

Jeżeli masz od 9 do 12 ATM do jest w tolerancji wg. serwisówki.
11 ideał.
Jeżeli wartości są inne to na stronie 65 w/w pdfie masz opisane przez yamahę jak wykonywać dalsze testy.

Ale naprawdę zastanów się nad grzebaniem w piecu który ciągnie ponad 150 km/h (jak piszesz w innym wątku)... po remoncie możesz się ciszyć ze 140:::))
Dzit
Lubiący błoto
Posty: 24
Rejestracja: 26 lis 2017, 20:18
Motocykl: HD FXDBI, XJR
Yamaha XT 600 Z 3AJ
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: Dzit »

Dziękuję Ci pięknie za poradę,
Nie upieram się przy tym aby go rozbierać, tylko chciałem go pomierzyć i zobaczyć w jakiej jest on kondycji i czy ewentualnie coś z nim robić. Jak go zeszłej zimy rozebrałem żeby budę ogarnąć to stał 3miechy nie odpalany. Na graty do gaźnika też trochę czekałem a jak wszystko złożyłem do kupy to zagadał bez większych problemów. Więc chyba najgorzej nie jest tylko mi chyba ten dekompresator trochę klepie puki silnik się nie rozgrzeje, bo zawory mu przeregulowałem i jest wg manualna.
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: terenowiecc »

Dzit pisze:No dobra ale tu nic nie jest napisane o dekompresatorze, czyli mam uznać że pomimo jego istnienia to ciśnie nadal ma być na poziomie 9-11bar.Czy jest jakiś sposób żeby go zablokować, bo wydaje mi się że on raczej napewno ma wpływ na wynik końcowy pomiaru.
W Twoim silniku nie ma dekompresatora.
Występuje on jedynie w wersjach kopanych i jest na linkę. Automat polega na podłączeniu linki do mechanizmu kopniaka, dzięki czemu nie musisz wyzwalać odprężnika dźwignią przy kierownicy a zadziała on samoczynnie przy ruchu kopniaka. Fakt faktem określenie "automatyczny" może być nieco mylące.
Także tutaj żadnego wpływu na pomiar nie będzie.
Dzit
Lubiący błoto
Posty: 24
Rejestracja: 26 lis 2017, 20:18
Motocykl: HD FXDBI, XJR
Yamaha XT 600 Z 3AJ
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: Dzit »

Sprawdziłem, ciśnienie na tłoku ma 9,5 na sucho, z olejem nie sprawdzałem . Świeca ładna, w filtrze sucho. Jeszcze sprawdzę po niedzieli ciśnienie oleju w silniku bo nie mam tak małego manometru ale chyba wszystko będzie ok i nie będę w piecu chyba dłubał. Jedynie chyba sprzęgło do wymiany mam.... Bo mi coś kulawo biegi wchodzą...
mallory

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: mallory »

Dzit pisze:Sprawdziłem, ciśnienie na tłoku ma 9,5 na sucho, z olejem nie sprawdzałem .
Rozumiem, że "na sucho" znaczy, że silnik był ciepły, manetka gazu otwarta na max, ale bez wykonania próby olejowej.
Jeżeli tak to 9,5 rewelacyjnym wynikiem nie jest, chociaż mieści się jakoś w przedziale podanym przez yamahę w w/w serwisówce.

Tak czy inaczej - kompresja to nie jedyny wyznacznik. Ważniejsze jest realne zachowanie i parametry silnika. Czy ładnie się wkręca, czy ma moc, jaką prędkość uzyskuje (u Ciebie jak piszesz jest super) oraz jakie ma "branie" oleju - to jest bardzo ważne.
ODPOWIEDZ