Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
Piotr
Lubiący błoto
Posty: 93
Rejestracja: 08 mar 2015, 14:19
Motocykl: GSXR1300

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: Piotr »

Aż sam dzisiaj sprawdziłem kompresję, bo nigdy tego nie robiłem od momentu kupna czyli od 3 lat, bo tak naprawdę do dzisiaj nic niepokojącego nie zauważyłem.
Czysta ciekawość :)

Oto wyniki:

10,2 bara - na sucho,

12 bar - przy próbie olejowej

Jak na razie zero kłopotów od momentu kupna.
Silnik pali od strzała czy ciepły czy zimny, moc jest, nie kopci, apetyt na olej praktycznie niezauważalny.

10,2 bara no niby jest ok, ale
czy taka mocna różnica w porównaniu do próby olejowej(1,8 bara) jest niepokojące?
Awatar użytkownika
fakir
Po kostki w błocie
Posty: 314
Rejestracja: 03 wrz 2014, 10:15
Motocykl: VFR750 & XT600 1VJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: fakir »

Pamiętaj, że podczas próby olejowej siła rzeczy będzie większe cisnienie sprezania ponieważ komora spalania pomniejsza się o objętość wlanej cieczy.

Myślę że ta różnica o niczym szczególnym nie świadczy, minimalnie uszczelnil się tłok-cylinder oraz zmniejszyła się komora spalania o objętość cieczy.

Gdyby nie było zauwazalnej różnicy, a cisnienie podczas obu pomiarów oscylowało wokół 9bar śmiem twierdzić, że problemu należy doszukiwać się w nieszczelnych zaworach.
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré
Piotr
Lubiący błoto
Posty: 93
Rejestracja: 08 mar 2015, 14:19
Motocykl: GSXR1300

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: Piotr »

Tej oliwy to tam było z 5ml, więc raczej wpływu na zmniejszenie komory spalania to raczej to nie miało :)

Nie mam doświadczenia w tym temacie, i tak zastanawia mnie czy w zupełnie nowym piecu czy też w piecu świeżo dotartym po remoncie ciśnienie przy próbie olejowej też jest wyższe :?:
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: Gacek »

Piotr - jak można wtrącić 3grosze .
pomiar ciśnienia sprężania zależy w dużej mierze od sprężonego czynnika i jego temperatury .
Na ile pamietam dla powietrza atmosferycznego o adekwatnej temperaturze przyjmuje się fizycznie stopień sprężania razy 1.4 .
To jest idealna wartość fizyczna dla układów silnikowych tak jak artur podał wzór przyjmuje się inny współczynnik 1.25 i obejmuje on już straty wynikające z sprawności fizycznej budowy .
Wartosci mogą być diametralnie rózne dla pomiarów bo normalnie podawana w cylinder mieszanka paliwowo powietrzna w zaleznsci od jej ttemp i temp układu będą wychodzić różne wartości pomiaru na manometrze .
Normalnie podczas pracy silnika ciśnienia jakie powstają oscylują na innym poziomie bo dochodzą zjawiska dynamiczne ;)
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
mallory

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: mallory »

Piotr pisze:Tej oliwy to tam było z 5ml, więc raczej wpływu na zmniejszenie komory spalania to raczej to nie miało :)

Nie mam doświadczenia w tym temacie, i tak zastanawia mnie czy w zupełnie nowym piecu czy też w piecu świeżo dotartym po remoncie ciśnienie przy próbie olejowej też jest wyższe :?:
Popatrz na serwisówkę z mojego drugiego postu. Jest tam procedura sprawdzania i interpretacja wyników sugerowana przez producenta tego silnika. Strony 3-14 i 3-15.
Piotr
Lubiący błoto
Posty: 93
Rejestracja: 08 mar 2015, 14:19
Motocykl: GSXR1300

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: Piotr »

Mallory, serwisówka nakazuje zrobienie próby lejowej jeśli ciśnienie sprężania spadnie poniżej minimum czyli 9bar.
Czyli tak naprawdę ja przy swoich wynikach nie powinienem tego robić, bo 10,2 bara jest przyzwoitym wynikiem.

A co oznaczają wyniki próby olejowej w stosunku do do zwykłej próby to raczej oczywiste.

Bardziej interesuje mnie to, czy w bardzo świeżym piecu próba olejowa też podbija sprężanie czy raczej dół(tłok, pierścienie) jest tak szczelny, że różnice są niezauważalne.

Bo u mnie ewidentnie widać, że idealnie nie jest i olej doszczelnia 1,8 bara. I to mnie zastanawia.
Choć jak na razie te odchyłki nie przeszkadzają silnikowi by pracował przyzwoicie, nie kopcił i nie pił oleju.

3 grosze Gacka też wnoszą, bo pomiar był robiony w około 11st. Więc nie wiem na ile to zakłóciło wskazania.
Nie mniej jednak różnica pomiędzy próbą olejową a zwykła jest nie mała i to mnie ciekawi :)
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: Gacek »

Piotr - przelicz sobie idealny dla powietrza wspólczynik wzrostu cisnienia 1.4 dla stopnia sprezania i przelicz ten roboczy 1.25 jeśli zalałeś cyinder oliwa to ona wypełnia poprawia szczelność - sprawność układu .
Normalnie robiac badanie z gaxnikeim na rozgrzanym piecu powinno ci bić wieksze cisnienie niz podaje manual - ale jak dla mnie to inny temat .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Piotr
Lubiący błoto
Posty: 93
Rejestracja: 08 mar 2015, 14:19
Motocykl: GSXR1300

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: Piotr »

Hmmm...
Nie wiem jak to mam przeliczyc :)

Pomiary robiłem w 11st na rozgrzanym silniku(olej 60st).
Serwisówka nakazuje rozgrzać piec, wiec tak tez zrobiłem.

Sam wynik wydaje mi sie, żeby jest ok, ale proba olejowa wykazała że nieszczelności na poziomie tłok-cylinder są.
Ale ze doswiadczenia w interpretacji takich wyników nie mam to podpieram sie Waszym doświadczeniem.
Przy mojej ilości km na rok to obecny stan silnika wystarczy i tak na kilka lat
Pomiar i interprentacje wyników zrobiłem co by troszkę sie doszkolic w praktyce. Bo teoria, teorią...
Mam nadzieje ze wymienicie sie doswiadczeniami i spostrzeżeniami.
Awatar użytkownika
coobah
Lubiący błoto
Posty: 84
Rejestracja: 11 cze 2018, 17:44
Motocykl: Pokrak
Lokalizacja: Iława
Kontakt:

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: coobah »

Panowie, nie ma co zaczynac liczyc wplywu temperatury otoczenia na wynik pomiaru kompresji w nastoletnim, wolnossacym silniku o dosc niskim stopniu sprezania, bo nastepne beda juz modly voodoo lub inne formy okultyzmu.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Teresa 3aj jak tu sprawdzić kompresję i ciśnienie oleju

Post autor: Gacek »

coobah pisze:Panowie, nie ma co zaczynac liczyc wplywu temperatury otoczenia na wynik pomiaru kompresji w nastoletnim, wolnossacym silniku o dosc niskim stopniu sprezania, bo nastepne beda juz modly voodoo lub inne formy okultyzmu.
:) pomiar kompresji ? to trza by zapewne wywiercić otwór pod czujnik w głowicy aby odczytywać parametry podczas pracy silnika pomiar cisnienia sprezania to delikatnie inna "instytucja".
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
ODPOWIEDZ