Biegi

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
Kordyk
Czyścioch
Posty: 5
Rejestracja: 27 maja 2020, 18:36
Motocykl: Yamaha XT 600

Biegi

Post autor: Kordyk »

Witam. Mam problem z biegami. Jak jade motorem biegi wchodza. Lecz gdy sie zatrzymam nie moge znalesc neutralnego i czesto bywa tak ze wogule nie moge zmienic na inny bieg. Druga sprawa kontrolka od biegu neutralnego swieci caly czas na wszystkich biegach.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Biegi

Post autor: ArturS »

1. Ten typ tak ma, na pewno neutral można wbić, ale trzeba potrafić (operowanie gazem). W XT jest i tak o niebo lepiej niż w mojej husqvarnie 610, czy BMW R1150GS, którym jeździłem ostatni weekend, choć zawsze jest to kwestia wyczucia, im dłużej jeździsz, tym łatwiej to przychodzi. Tak są zbudowane te skrzynie. W przypadku XT automat zmiany biegów miejsce na luz ma na bardzo małym "wzgórku", trzeba umieć w niego trafić.
2. Uszkodzony czujnik biegu neutralnego lub przewód idący od niego. Kontrolka działa na zwarcie z minusem, jeśli przewód ma uszkodzoną izolację, to kontrolka będzie świecić cały czas.
Kordyk
Czyścioch
Posty: 5
Rejestracja: 27 maja 2020, 18:36
Motocykl: Yamaha XT 600

Re: Biegi

Post autor: Kordyk »

Zeby sie dobrac do czujnika pewnie trzeba rozebrac silnik, tak ? Kabel jest caly nie masuje sie z rama. Ile kosztuje nowy czujnik biegu neutralnego ?
Glatz
Lubiący błoto
Posty: 35
Rejestracja: 08 wrz 2019, 11:58
Motocykl: Yamaha XT 600 3TB
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Biegi

Post autor: Glatz »

Czujnik jest na wierzchu, obok śruby spustowej oleju. Czujnik to koszt 30 - 80 zł w zależności czy nowy czy używany.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Biegi

Post autor: ArturS »

http://yamaha-xt600.riderparts.pl/produ ... nda-yamaha

Odkręć kabel od czujnika, jeśli kontrolka zgaśnie, to do wymiany czujnik, jeśli nie, to jednak masuje, a nie trudno o to, bo biegnie w szczelnie lewego karteru. Przy zakładaniu dekla można go przyszczypnąć.
Kordyk
Czyścioch
Posty: 5
Rejestracja: 27 maja 2020, 18:36
Motocykl: Yamaha XT 600

Re: Biegi

Post autor: Kordyk »

Po odpieciu przewodu od czujnika kontrolka gasnie, po przylozeniu go do ramy swieci. Bede musial zamowic nowy. Dekiel byl sciagany wiec bardzo mozliwe ze przez przypadek moglem go uszkodzic, poniewaz przed remontem dzialal. A powiedzcie mi potrzebuje przedniej czaszy na reflektor, szukac do mojego modelu czy od nowszych bedzie pasowal. Ewentualnie mogzna jakies delikatne przerobki mocowan zrobic.
Awatar użytkownika
Edi
Lubiący błoto
Posty: 35
Rejestracja: 11 maja 2015, 11:13
Motocykl: Yamaha XT 600 Tenere

Re: Biegi

Post autor: Edi »

ArturS pisze:1. Ten typ tak ma, na pewno neutral można wbić, ale trzeba potrafić (operowanie gazem).
Mam ten sam problem u siebie w 1VJ. U mnie jednak nie ma możliwości wbicia luzu na postoju na ciepłym silniku. Nie pomaga operowanie gazem, bujanie motocyklem przód-tył - stopka zmiany biegów ma delikatny luz, ale nie ma szansy, aby zmieniła bieg na luz. Jedyny sposób na wrzucenie luzu delikatnie, z wyczuciem poprzez redukowanie podczas dojazdu do skrzyżowania. Gdy moto stanie - już po jabłkach.

Próbowałem regulować naciąg linki - skrajnie w każdą stronę. Nie pomaga. Obecnie mam ustawione ok 2-3 mm luzu na klamce. Sprzęgło łapie mniej więcej po 10 milimetrach wciśnięcia klamki. Nie ślizga się, nie ciągnie. Na postoju (wyłączony silnik) wszystkie biegi wchodzą ładnie. Podczas jazdy nie ma problemu ze zmianą biegów.

Olej Valvoline Durablend 4T 20W50.

Masz jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
kurol
Po kostki w błocie
Posty: 300
Rejestracja: 08 kwie 2017, 09:29
Motocykl: BMW R1150GS Yamaha TTR600 TENERE 700
Lokalizacja: Krakow

Re: Biegi

Post autor: kurol »

Mozna jeszcze sprawdzic czy sprzeglo aby napewno jest dobrze poskladane i czy sprezyna rozklejajaca jest w dobrym miejscu.
U mnie poprzednicy mocno namieszali i tez sie luzu nie dalo znalezc.
Po poskladaniu sprzegla w kolejnosci zgodnej z serwisowka bardzo sie poprawilo.
Nie jest moze idealnie ale w 100 % za kazdym razem wykonalne,zarowno na mineralnym motulu 20w50 jak i na niby syntetyku valvoline 10W50.
Awatar użytkownika
Edi
Lubiący błoto
Posty: 35
Rejestracja: 11 maja 2015, 11:13
Motocykl: Yamaha XT 600 Tenere

Re: Biegi

Post autor: Edi »

Dzięki Kurol! Sprawdzę.
Awatar użytkownika
Laszlolot
Lubiący błoto
Posty: 28
Rejestracja: 28 maja 2019, 12:02
Motocykl: Suzuki dl650 i Yamaha XT350

Re: Biegi

Post autor: Laszlolot »

Tarcze sprzęgła są do wymiany.
Miałem identyczne objawy (na ciepłym nie było sposobu żeby znaleźć luz), po wymianie tarczek na nowe problem zniknął jak ręką odjął.
ODPOWIEDZ