[XT600] Poziom oleju

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
kacza
Lubiący błoto
Posty: 58
Rejestracja: 12 lip 2013, 11:29
Motocykl: XT'ciak 600E
Lokalizacja: Gdańsk / Stężyca

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: kacza »

Ok Pawlo, w pełni rozumiem, tylko że czytałem jak to robić kilkanaście razy w manualach, czytałem ten wątek 4 razy i stosując się do tych instrukcji stwierdzam że nie działają w moim przypadku. Silnik był prawidłowo rozgrzany, sprawdzony poziom oleju po wyłączeniu i następnie był znowu sprawdzony po niecałych 5 minutach. Rosnący poziom oleju jest sprzeczny z rozszerzalnością cieczy względem temperatury i tym, że oliwa spływa do silnika po pewnym czasie. Szukam więc sposobu żeby mieć ten prawidłowy poziom oleju w ramie. W każdym razie dzięki Pawlo za wyrozumiałość :)
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: Gacek »

Nie rozumiem do końca w czym masz problem :niewiem: oliwa z zbiornika spływa ew przelewem - natomiast pierwsza sekcja zasysa z zbiornika olej i jeżeli silnik nie pracuje to u mnie poziom tylko minimalnie się obniży.
Zmieniając np oliwę w swoim typie nie mam opcji aby zalać przez zbiornik całą ilość na raz - muszę zakręcić silnikiem aby połknął swoje inaczej podczas pracy
pokaże mi na zbiorniku zaniżony stan .Jeżeli rośnie ci minimalnie poziom w zbiorniku to pewnie efekt tego ze oliwa rozrzucona po ściankach po pewnym czasie spływa i tworzy delikatnie wyższy poziom bo innej możliwości raczej nie ma :roll:
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Kula
Po ośki w błocie
Posty: 623
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:11
Motocykl: XR 400R
Lokalizacja: Sadłuki

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: Kula »

Rozwiązaniem tego problemu byłoby założenie w miejscu bagneta termometru. Dałoby to możliwość sprawdzania poziomu zawsze przy tej samej temperaturze, przez co samo sprawdzanie byłoby dokładniejsze.

Ja zarówno w XT jak i teraz w XR zawsze po każdej jeździe sprawdzam poziom oleju. Nie raz jest on mniejszy, nie raz większy ale zawsze mieści się w dopuszczalnych normach więc niczym się nie przejmuje i jeżeli u Ciebie tak jest to radze to samo ;)
Motorynka -> Simson S51 -> Suzuki Dr 125 SE -> Honda Varadero 125 -> Pełnoletnia Yamaha XT 600 -> XR 400R
kacza
Lubiący błoto
Posty: 58
Rejestracja: 12 lip 2013, 11:29
Motocykl: XT'ciak 600E
Lokalizacja: Gdańsk / Stężyca

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: kacza »

Gacek pisze:Jeżeli rośnie ci minimalnie poziom w zbiorniku to pewnie efekt tego ze oliwa rozrzucona po ściankach po pewnym czasie spływa i tworzy delikatnie wyższy poziom bo innej możliwości raczej nie ma :roll:
To chyba jedyne rozsądne wytłumaczenie tego zjawiska. Na dniach zajmę się tym czujnikiem temperatury. Tylko mam jeszcze pytanie do tych którzy taki czujnik mają:
-Jak się go wkręca i wykręca? czy na wieczku jest jakiś wypust czy coś ? :D
zbyster
Czyścioch
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2012, 13:44
Motocykl: lc4

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: zbyster »

ile oleju wchodzi do tt 600 87rok?
JAki olej wlać po remoncie silnika z nowym tłokiem? Mineralny?
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: terenowiecc »

zbyster pisze:ile oleju wchodzi do tt 600 87rok?
JAki olej wlać po remoncie silnika z nowym tłokiem? Mineralny?
Czas, który zaoszczędziłeś w Powitalni poświęć na skorzystanie z wyszukiwarki.
zbyster
Czyścioch
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2012, 13:44
Motocykl: lc4

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: zbyster »

skorzystałem. nie znalazłem. więc ile oleju wchodzi do tt 600 z 87roku? Tyle samo co do xt? Chyba mniej?
zbyster
Czyścioch
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2012, 13:44
Motocykl: lc4

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: zbyster »

pewnie nikt nie wie
JAWKA SIEDLCE
Po kostki w błocie
Posty: 257
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Motocykl: xt600

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: JAWKA SIEDLCE »

jak kupisz 3 litry to starczy , wlej 2,5 jak będzie mało po uruchomieniu silnika to uzupełnij do stanu :roll:
Awatar użytkownika
fakir
Po kostki w błocie
Posty: 314
Rejestracja: 03 wrz 2014, 10:15
Motocykl: VFR750 & XT600 1VJ
Lokalizacja: Poznań

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: fakir »

Cześć, jaki polecacie olej po remoncie silnika? Najtańszy minerał czy od razu docelowy półsyntetyk?
Będę zakładał nowy tłok + szlif cylindra i głowicę po regeneracji.

Gdzieś wyczytałem, aby na pierwsze 1000km po remoncie zalać go mineralnym i wymienić po pierwszej godzinie pracy na jałowych, następnie po przejechanych 100km, i kolejno po 300 i 700km, później można lać docelowy półsyntetyk.
I oczywiście nie wkręcać na wysokie obroty.
Co o tym sądzicie?
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré
ODPOWIEDZ