[XT600] Poziom oleju

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: ArturS »

Gacek gdzieś to fajnie opisał. Generalnie należy właśnie wkręcać na wysokie obroty, tj. używać pełnego zakresu obrotów, ale bez pałowania typu "start i dzida". Najważniejsze są pierwsze kilometry (30-50km), ciągłe przyspieszania i hamowanie silnikem, a po tym przebiegu warto zlać olej, zostawić go na noc i wlać ponownie do silnika tak, żeby go nie zruszyć - opiłki metalu zostaną na dnie. Pierwsze chwile to 2-3km i pauza. Później wymiana np po 300 czy 500km, a po 1500km wymiana już na docelowy półsyntetyk/syntetyk. Poczytaj o docieraniu wg. MotoMana http://forum.scigacz.pl/post-33245.html&highlight=
fryzjer

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: fryzjer »

Panowie.
Czy te ilości oleju dla modelu 2KF,które są opisane w skanie z manuala,są podana jako ilości oleju minimalne :niewiem: ??
Zawsze taką ilość zalewałem czyli 2,1L z wymianą filtra,ale na bagnecie ile razy bym nie mierzył poziom był zbliżony do minimalnego.
Tank
Lubiący błoto
Posty: 61
Rejestracja: 24 sty 2016, 04:51
Motocykl: R1200GS Adv
XT600Z 3AJ
Suzuki GS110X
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: Tank »

A jak mierzyles?

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka
Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko…
fryzjer

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: fryzjer »

Tank.Mierzyłem tak jak być to powinno.
Porządnie zagrzany silnik,
10 sekund pracy na jałowym biegu,
1 minuta postoju z wyłączonym silnikiem,
pomiar oleju
novvy
Lubiący błoto
Posty: 48
Rejestracja: 07 mar 2017, 09:13
Motocykl: XT600 E
Lokalizacja: Kielce

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: novvy »

Jak szybko opada u was stan oleju na bagnecie po wyłączeniu silnika? Kiedy sprawdzam stan po jeździe (tzn przed wyłączeniem silnik na wolnych obrotach ok. 10 sekund i jakieś pół minuty później patrzę co jest na bagnecie) i jest np. pełny stan zauważyłem, że spada on z prędkością około 1 "kratka" na bagnecie na minutę. Jak jest u was?
mallory

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: mallory »

fryzjer pisze:Panowie.
Czy te ilości oleju dla modelu 2KF,które są opisane w skanie z manuala,są podana jako ilości oleju minimalne :niewiem: ??
Zawsze taką ilość zalewałem czyli 2,1L z wymianą filtra,ale na bagnecie ile razy bym nie mierzył poziom był zbliżony do minimalnego.
Też nad tym myślę.... właśnie przyszła kolej na wymianę i postanowiłem zbadać sprawę...
Wg. manuali jest tak:
XT600 43F 1,9l w/o filter / 2,0l with filter
XT600 2KF, 2NF 2,0l / 2,1l
XT600E 3TB, 3UW, 3TB 2,7l / 2,8l
XT600Z 55W, 1VJ, 3AJ 1,9l / 2,0l

Silnik mam raczej sprawny - pompa oleju nowa.
Więc w 34L/55W wymieniłem wraz z filtrem 2,0 L i mając pewność, że ilość oleju jest na 100% wg. instrukcji zrobiłem pomiary (procedura, jazda + zatrzymanie + kilkanaście sekund na wolnych w pionie + pomiar):
a) silnik po 3 km jazdy - temperatura ok 50 st - na bagnecie poniżej minimum, kropla oleju na końcówce bagnetu,
b) kolejne 2 km jazdy ostrzejszej - redukcje, ostre starty - na bagnecie poniżej minimum,
c) kolejne 15 minut jazdy w terenie - piec mocno, w pełni już rozgrzany - na bagnecie dopiero teraz powyżej minimum tak z 1 cm,
d) kolejne 15 minut jazdy jazdy - prawie połowa skali....
e) teraz uwaga - po następnej ponad pół godzinie .... przeloty asfaltem + odcinki polnych dróg - poniżej minimum....
f) następnie moto postało 2 minuty i zostało odpalone na 2 minuty na wolnych - i ... jest 1 cm powyżej minimum...
....
Pomijając wszystko, tak się zastanawiam, dlaczego nigdy nie było ok. maksimium, ba... nie było nawet ponad połowę prawidłowej skali. Zbiornik oleju w tym silniku spełnia także rolę dodatkowej chłodnicy oleju więc chyba lepiej gdyby był bardziej wypełniony.
fryzjer

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: fryzjer »

O to mi dokładnie chodziło mallory.
Myślałem,że to tylko w moim egzemplarzu,tak jest ;) .W tym roku jak wymieniałem olej to już nawet nie sprawdzałem poziomu,tylko zalałem tak jak mówi serwisówka dla 2KF czyli 2,1l z wymianą filtra.

Mallory.Dla mojego modelu 1,7litra to minimum i tyle wchodzi przy wymianie w zbiornik pod sam korek.Dopiero jak uruchomię na chwilę silnik,to pompa zasysa olej do silnika i mogę wlać te pozostałe brakujące 0,4 Litra.

Tak sobie myślę,że do ciężkiego terenu,lub w duże upały można by wlać więcej oleju,niż podaje serwisówka,byleby poziom nie był powyżej max na bagnecie.Silnik byłby lepiej chłodzony.Pytanie tylko ile,żeby nie przecholować :niewiem:
W zimniejsze dni na szosę lać tyle ile podaje serwisówka.
Z tym dolewanie z uwzględnieniem poziomu na bagnecie,to kiedyś tak dolewałem,że w pewnym momencie straciłem orientację ile mam oliwy w piecu :lol:
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: Gacek »

Fryzjer - jak myślisz co sie stanie jak będziesz miał zawyżony poziom oliwy w zbiorniku powyżej stanu ?
U mnie zbiornik jest wyposażony w otwór przelewowy nadmiar jest zrzucany w kartery wiec jaki problem .
Z sekcji tłoczącej oliwę w zbiornik smarowane są tez wew bieżnie skrzyni , sprzęgło .
Jak w karterze nie ma odp poziomu oliwy to ta sekcja będzie ci pchała tylko mgłę olejową z powietrzem w układ a reszty możesz się tylko domyślać ;) .
Co do manuali xt i parametrów w nich podawanych to praktycznie na każdym kroku mała poprawka realna by się przydała :P . mnie wchodzi do 3tb przy wymianie 200 ml w głowicy 100 filtr 700 -900 kartery i około 1.9 - 2 l zbiornik i to są orientacyjne ilości jakie spuszczam przy wymianie na przyzwoitym stanie bagnetu :) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
mallory

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: mallory »

Jako, że po wyminie oleum kilka postów wyżej nie osiągnąłem maksimum przy żadnym rodzaju sprawdzania to dolałem setkę oleju... chyba nie zaszkodzi i kolejny raz zabawa w sprawdzanie poziomu - po dłuższej jeździe najpierw po mieście, później autostrada 15 km, później 2 km lokalne drogi.
Zatrzymuję się, maszyna na wolnych obrotach sobie pyka 3 minuty - wyłączam i sprawdzam... minimum. Po minucie odpalam na minutę i sprawdzam - minimum. Czekam kolejne dwie minuty na zgaszonym moto, później odpalam na minutę i sprawdzam - maksimum.
Jest zabawa z tą suchą miską :biggrin: :biggrin: :biggrin:
A w takiej afryce po prostu wyciągam bagnet i wiem wszystko:::)))
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: [XT600] Poziom oleju

Post autor: Gacek »

@ mallory te wahania poziomu oleju w twoim moto = to tak jak z twoimi emocjami ? :roll: bo ty robisz wrazenie konkretnego faceta - jednak czasami odczuwam jak by ci oliwy brakowało (no może to nieadekwatnie okreslenie ) wybacz nie znam cie osobiście buduje mi się jakiś chory obraz twojej osoby w mojej głowie :? chuchnij parę slow i zdmuchnij to z wnętrza mojego zrytego beretu ;) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
ODPOWIEDZ