Samotny rajd przez lody północy - Nordkapp

Fotorelacje z podróży małych i dużych.
Awatar użytkownika
seboo
Po kostki w błocie
Posty: 196
Rejestracja: 01 kwie 2010, 10:51
Motocykl: XT 600E

Re: Samotny rajd przez lody północy - Nordkapp

Post autor: seboo »

Kolego, rozwaliłeś nas tu wszystkich totalnie :!: Jesteś żywym dowodem na to, że chcieć to móc. Z niecierpliwością czekam na dalszą relację.
Yamaha XT 600E 3TB '95
Suzuki GSF 1250SA '08
tadek550
Czyścioch
Posty: 16
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:53

Re: Samotny rajd przez lody północy - Nordkapp

Post autor: tadek550 »

4.02.2011
Podroż na Nordkapp. Finlandia dzień drugi.
Dzisiejszą jazdę zacząłem dość późno było coś kolo 11. Poranek spędziłem na stacji benzynowej kopiując filmy, fotki i klepiąc relację z dnia wczorajszego.
Mimo lodowiska na drodze udało mi się przejechać jakieś 400 kilometrów.
Zmęczenie nie pozwoliło mi dalej wędrować. Resztką sił dotarłem pod jakiś motelik przy benzyniarni. Niestety po dziesiątej większość tego typu przybytków jest już zamknięta, więc nie miałem, kogo zapytać o zgodę na rozbicie namiotu. Doszedłem jednak do wnioskuje, że skoro tirowcy mogą spać na parkingu to i mnie nikt za to nie zastrzeli. Temperatura na zewnątrz jakieś -15 może -20 stopni. Sporo czasu zajęło mi zagotowanie wody na zupę z pudelka.
Obrazek
Obrazek
Zimno chyba doskwiera kierowcom z tirów na parkingu, bo jeden, co parę minut odpala diesla. Dzisiejszy etap przebiegle raczej bez zakłóceń jak i czegokolwiek ciekawego. Za to na jutro zapowiadają się atrakcje. Jestem, bowiem 70 km od Rovaniemi.
C.D.N.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kula
Po ośki w błocie
Posty: 623
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:11
Motocykl: XR 400R
Lokalizacja: Sadłuki

Re: Samotny rajd przez lody północy - Nordkapp

Post autor: Kula »

tadek550 jeszcze powiedz je to jest relacja na żywo :shock:
naprawdę brak słów!
Motorynka -> Simson S51 -> Suzuki Dr 125 SE -> Honda Varadero 125 -> Pełnoletnia Yamaha XT 600 -> XR 400R
tadek550
Czyścioch
Posty: 16
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:53

Re: Samotny rajd przez lody północy - Nordkapp

Post autor: tadek550 »

Niestety relacja nie jest na żywo, ale nie wiele brakuje ponieważ odcinki skandynawskie wyjazdu odbyły się na początku tego miesiąca.
ralf
Po kostki w błocie
Posty: 145
Rejestracja: 27 gru 2010, 11:02
Motocykl: wr 500 ttr 600 exc 520

Re: Samotny rajd przez lody północy - Nordkapp

Post autor: ralf »

chopaki,jeździłem 2 lata do kraji skandynawskich cieżarowka w tym jedna zime. To czego ten chłop dokonał przechodzi wszelkie pojecie!!!!!! Masz koyones jak dzwon zygmunta!!
kyrtap87
Lubiący błoto
Posty: 31
Rejestracja: 05 wrz 2010, 06:36
Motocykl: Jiaji HT 50 QT
Lokalizacja: Gorzyce

Re: Samotny rajd przez lody północy - Nordkapp

Post autor: kyrtap87 »

Podziwiam, gratuluje ,oby jak najwięcej takich wypraw ,ZDROWIA ŻYCZĘ
Awatar użytkownika
lisek666
Po kostki w błocie
Posty: 300
Rejestracja: 31 paź 2010, 15:54
Motocykl: trx400ex sportrax
Lokalizacja: KR

Re: Samotny rajd przez lody północy - Nordkapp

Post autor: lisek666 »

Bear Grylls ze ,,szkoła przetrwania,, to dla tego pana pikuś,po prostu niech się schowa Bear,prawdziwy wyczyn to jest Nordcap;)

Pozdrawiam i wielki szacun przez duże SZ dla ciebie;)
tt600,trx400.KOMAR pędziwiatr;)
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: Samotny rajd przez lody północy - Nordkapp

Post autor: terenowiecc »

:o koparę musiałem z gleby zebrać jak przeczytałem topic. Wielki respekt Tadek, coś niesamowitego.

Pozdrawiam
Mateusz
tadek550
Czyścioch
Posty: 16
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:53

Re: Samotny rajd przez lody północy - Nordkapp

Post autor: tadek550 »

05.02.2011
Podróż na Nordkapp. Finlandia dzień trzeci.

Pobudka wcześnie rano.Noc spędzona w okolicy stacji benzynowej daje szanse na nie tylko na wypicie kawy bez specjalnego wysiłku, ale również na osuszenie i wypastowanie butów.
Zwijam graty jeszcze tylko przygotowanie termosu herbaty i w drogę.
Ruch na drodze w miarę niewielki. Asfalt pokryty warstwa lodu gdzieniegdzie poprzecieranego przez kolce opon, do tego warstewka śnieżnego puchu. Przy temperaturze -15 niema większego problemu z mokrymi ciuchami, z pod tirów nie wylatuje juz warstwa błota mogąca przewrócić motocyklistę, co nie znaczy, że można zmniejszyć czujność. Wyprzedzający tir pozostawia za sobą ścianę śniegu, widoczność spada do kilku metrów. To, co unosi się z drogi tak naprawdę nie jest samym śniegiem, ale mieszanką śniegu i lodu zdartego z drogi przez kolce opon. Tak wiec po za utrata widoczności w promocji dostajemy porcje zmielonego lodu, który ładuje się prosto do kasku.
Niestety jazda z zamkniętym kaskiem nie wchodzi praktycznie w grę, zamarzająca szyba szybko przypomina nam, ze wentylacja w kasku jest niezbędna. Ta sama wentylacja sprawia, że przy temperaturze -20 zaczynamy zastanawiać się nad każdym mrugnięciem powiek. Pęd powietrza i zawarte w nim drobiny powodują łzawienie oczu, a temperatura sprawia ze łzy zamarzają na rzęsach i często trafia się, że mamy problem z otwarciem oczu- pól biedy jak przyblokuje tylko jedno przy dwóch już zaczyna rosnąć ciśnienie, a uciekające ułamki sekund, bo z reguły tyle zajmuje ponowne otwarcie sprawiają, że zaczynamy mrugać na przemian to jednym to drugim okiem.
Życie ;)
Zgubiłem wątek już do tematu wracam...
Tak wiec zapowiadał się piękny w miarę słoneczny dzien. Do Rovaniemi jakieś 70 km, czyli coś kolo godziny jazdy. Będąc w takim miejscu nie wypada nie zajechać do Świętego Mikołaja.
Ale po kolei...
Objazd Rovaniemi zacząłem od wizyty na stacji benzynowej. Szybka kawa na rozgrzewkę zmiana skarpetek i krótka rozmowa z panią ze stacji. Okazało się, iż jej syn interesuje się motocyklami wiec koniecznie chciała zrobić zdjęcie mojej tenery. Stwierdziła, ze jest to pierwszy motocykl, jaki widzi tej zimy na drodze. Powiedziała mi, że w Rovaniemi są dwa kluby motocyklowe do jednego z nich nawet dala mi adres, niestety nikogo tam nie zastałem. Udało mi się jeszcze wypytać o drogę do świętego.
Wizyta u Mikołaja rozpoczęła się od gleby na dojazdówce. Niestety głęboka koleina zakryta śniegiem zaskoczyła mnie na tyle ze nie opanowałem moto. Na szczęście prędkość była na tyle niewielka, że poza lekkim przygięciem kufra nic się nie stało. Niestety nawigacja miała mniej szczęścia pękł wyświetlacz tak, więc od tej pory podróżuje na ślepo. Mróz zabił linki od speedo i obrotomierza jeszcze w Niemczech.
Obrazek
Dotarłem do wioski brodacza. Szybki rekonesans. Okazało się, że to właśnie tutaj przebiega granica koła podbiegunowego. Parę zdjątek na chacie u świętego, niestety z gospodarzem pogadać się nie udało, bo akurat uciął sobie poobiednia drzemkę, a mój harmonogram nie przewidywał dwugodzinnego postoju.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Korzystając z nieobecności bosa
Pozwoliłem sobie cyknąć kilka fotek w jego limuzynie i jedynie napęd był nieco zdziwiony, bo coprawda driver był w biało-czerwonym kubraku, ale na plecach zamiast wora z prezentami miał katanę z trupia czachą, a zamiast brody kask- no cóż takie czasy...
Obrazek
Z wioski brodacza jazda przebiegała juz raczej spokojnie. Było tylko coraz zimniej. Przejechałem kilkadziesiąt kilometrów, kolejna przerwa na kawę i tym razem cos na ząb. Zjeżdżam na przydrożną benzyniarnię i przed kafeją widzę zaparkowane kilkanaście maszyn. Tankuje podjeżdżam do nich i...
ubiorem niby pasuję do reszty - kask rękawice, ale moto nie bardzo...
Obrazek
Dwusuwowe skuterozy chciałoby się powiedzieć z pogardą tyle, że każda z nich ponad 100KM…
Tak snowmobile one są tutaj u siebie, a ja? ...
To dało do myślenia.
Obrazek
Obrazek
Po kolacji rzut oka na mapę następna miejscowość 160 kilometrów dam rade - chyba dam - przyglądający mi się z uśmiechem tubylec widząc, którą cześć mapy analizuje spoważniał – „tam dzisiaj będzie bardzo zimno” - powiedział - okolice jezior w Inari (Anari) ma być -30 bądź więcej. Na Anari wypadał mój kolejny postój, tyle, że do Anari było jeszcze 230 kilometrów.
Było już ciemno przez kolejne kilometry mijam tylko samotne zabudowania i co jakiś czas automatyczna stacje benzynowa. Przejechałem koło setki minąłem dwa może trzy przydrożne bary - wszystko pozamykane, zero szansy na ogrzanie przemarzniętych nóg. Nie wytrzymam. Widzę oświetlony kawałek drogi. Zatoczka i znaczek baru - kolejny zamknięty. Zatrzymuje moto wizyta w toalecie w krzakach, 10 minut biegania w te i we w te. Policjanci z przejeżdżającego radiowozu pozdrawiają mnie ze współczuciem i zdziwieniem. Dobra nogi odmarzły, czucie w palcach lewej ręki wraca, można jechać. Po godzinie dojeżdżam do miejscowości Ivalo. Większe miasteczko wreszcie otwarty jakiś bar. przerwa na kolacje jest 10 wieczorem. Jakąś godzinę zajęło mi odmrożenie i naładowanie wewnętrznych baterii. Znowu analiza mapy. Do Anari zostało 40 km do Nordkapp coś około 400. Trudna decyzja termometr za oknem pokazuje -26 w centrum miasteczka, co jest dalej??
Zostać na noc czy jechać??
400 kilometrów z okładem - na strzał przez granice może być za ciężko - decyzja zapadła jadę do Anari.
Przejeżdżam kilka set metrów przede mną rondo i drogowskaz: w lewo szpital prosto Utsioki w prawo Murmańsk to robi wrażenie...
Obrazek
Ostatnie 40 km minęło mi w takim tempie ze nawet się nie obejrzałem.
Kolo 12 zatrzymuje się przed hotelem Anari - jeszcze otwarte. Szybkie pytanie o pozwolenie rozstawienia namiotu na pobliskim polu i juz po parunastu minutach mogłem się napić piwa pierwszy raz od tygodnia...
Obrazek
Chwile przed zamknięciem pani z baru-recepcji pyta czy aby napewno nie chcę pokoju. Wielki wskaźnik na ścianie hotelu pokazywał -32 stopnie.
Jest koło pierwszej w nocy czas iść do namiotu. Jutro pobudka wcześnie rano. Ostatni odcinek raczej nie będzie łatwy.
C.D.N
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Samotny rajd przez lody północy - Nordkapp

Post autor: Gacek »

Tadek
jesteś twardziel i pewnie równy chłop - rozumiem ze odnajdujesz w tym co robisz własną adrenalinę .
Dobrze że jesteś już (mam nadzieję ze cały i zdrowy ) w domu :|.Nie wiem czy ty to czujesz ? ale dla mnie ostro przeginasz (- 32 * nocleg w namiocie )... nie zamierzam ci tu pisać gładkich słów ani pouczać ( twoje zdrowie i życie ) .Po prostu musiałem to napisać ....aby czuć się w porządku . :oops:.
Pozdrawiam :?
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
ODPOWIEDZ