Olej w filtrze powietrza

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w TT
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mateooo
Lubiący błoto
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2017, 20:57
Motocykl: Yamaha TT 600S

Olej w filtrze powietrza

Post autor: Mateooo »

Witam. Potrzebuje rady, lecz bardziej pomocy od jakiegoś czasu zauważyłem znaczne wyrzucanie oleju do filtra powietrza. Wcześniej było wszystko ok od niedawana zauważyłem takie problem. Dodam jeszcze, jest to dość znaczna ilość bo po przejechaniu jakiegoś większego dystansu olej potrafi kapać z filtra :/ Jeślij kotś miał podobny problem lub miałby jakieś spostrzeżenia to z góry dzięki ! :klnie: :tt600:
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: ArturS »

Zalałeś za dużo oleum do zbiornika. Gdzieś musi wyrzucić nadmiar i jeśli wyrzuca do airboxa, to dobrze ;) Sam się ostatnio na tym złapałem - dwa pomiary poziomu i panika, że bagnet nie dotyka oleju, więc dolałem prawie litr. Efekt - jak dałem w palnik, to wywaliło airboxem :facepalm: Nagle poziom był pod korek, że aż ulewało :lol:
Awatar użytkownika
Mateooo
Lubiący błoto
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2017, 20:57
Motocykl: Yamaha TT 600S

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: Mateooo »

No właśnie czytałem już o tym że jak za dużo oliwy to tak się będzie działo, lecz zastanawia mnie to, że wcześniej było wszystko ok i nagle się tak stało a od oliwy nie wymieniałem ani niedolewałem więc dziwne :D Czyli co mam się tym nie przejmować ?
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: Gacek »

Odma to otwór w silniku którym wzrost ciśnienia wywołany ruchem tłoka w "dól" przy suwie spalania i ssania jest kompensowany przenoszony przewodem lub innym rozwiazaniem w miejsce gdzie w danym momencie występuje przestrzeń w przypadku tej konstrukcji Airbox .
Moim zdaniem przy poprawnej pracy sekcji pompy tłoczącej nadmiar oleju z silnika jest pchana w zbiornik ,mgła olejowa wynikająca z rozrzucenia oliwy przez wirujące w silniku podzespoły nie powinna dawać efektu w postaci lania się z airboxa .Tłoczenie oliwy w air box :!: ma miejsce przy rozruchu zimnego silnika kiedy sporo nierozgrzanej oliwy zalega w karterach i - normą jest wtedy wyczuwalny smród spalonej oliwy z wydechu :) ewentualne lekkie przekopcenie (szczególnie jak ktoś ma odruch w takim momencie kręcenia manetką gazu ;) ).
Na spokojnie wlewam u siebie 3.5 -7 litra oliwy i nic nie rzyga w airbox jedynie zbiornik oliwy wypełni mi się ponad stan i będzie zrzucał nadmiar w kartery silnika.
Natomiast jeżeli występują w twoim piecu cofy spalin w gaźnik to jak najbardziej naturalnym zjawiskiem będzie skraplanie się mgły olejowej w air boksie ;) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: Gacek »

Niestety nie mogę edytować poprzedniego posta - dodam zaobserwowane z auto obserwacji rozszczelnienie silnik air box tez powoduje podobny skutek tyle ze oliwa w moim typie ściekała w miejscu nieszczelności .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Mateooo
Lubiący błoto
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2017, 20:57
Motocykl: Yamaha TT 600S

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: Mateooo »

Wieczorem postaram sie wrzucic zdjecia jak wyglada airbox (ile oleju sie tam zbiera) Troszke mnie to martwi bo olej z tego co zauwazylem nie idzie na zimnym silniku a na cieplym (powiedzial bym nawet ze czym bardziej cieply tym wiecej oliwy) Moze ktos jeszcze ma jakies pomysly ? Pozdrawiam!
novvy
Lubiący błoto
Posty: 48
Rejestracja: 07 mar 2017, 09:13
Motocykl: XT600 E
Lokalizacja: Kielce

Re: Olej w filtrze powietrza

Post autor: novvy »

Mam podobny problem od niedawna. Do wczoraj było wszystko OK ale właśnie wczoraj odpaliłem motorek pierwszy raz po 3 tygodniowym postoju i zauważyłem dymek na rozgrzewającym się wydechu. Olej przedostawał się przez łączenie pokrywy airboxa na gorący wydech i smażył się. Zrobiłem kilkadziesiąt kilometrów i wydawało mi się że jest już w porządku ale po kolejnych kilkudziesięciu km dziś zauważyłem krople rozpryskanego oleju za airboxem. Zastanawiałem się, czy nie wynikało to z tego, że robiąc kapcia musiałem przechylać motor w dziwaczne pozycje aby podłożyć pod niego za wysoki podnośnik ale raczej nie o to chodziło. Po odkorkowaniu zaślepki na wężyku do "spuszczania" oleju z airboxa spłynęło kilka kropel a po rozkręceniu dekla wewnatrz było widać olej na ściankach ale nie w takich ilościach aby płynęło pod motor ;-) Wyczyściłem więc wnętrze obudowy filtra, wymyłem dekiel i zrobiłem ponad 30 km przeciętnie go piłując aby zobaczyć efekty. Sciągnąłem dekiel i na jego tylniej ściance i tyle airboxa był ślad jakby napylonych malutkich kropelek oleju, nic nie ciekło, ewentualnie mokry olej można było zauważyć tylko na samym łączeniu dekla do airboxa ale nie wiem, czy nie było go tam już wcześniej. Olej pochodził oczywiście od tego górnego wężyka "odmy" bo stamtąd prowadziły ślady... Stan oleju na bagnecie to troche ponad minimum, 2 razy sprawdzone (po jeździe, silnik dobrze rozgrzany, moto w pionie, 2-3 minuty po zgaszeniu). Czy takie niewielkie ilości oleju w airboxie są nomalnym zjawiskiem wynikającym z pracy odmy?
ODPOWIEDZ