Odma brudząca gaźnik i filtr powietrza

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w TT
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Odma brudząca gaźnik i filtr powietrza

Post autor: ArturS »

Fajama pisze:Jak wy nic mi nie podpowiecie to sam kroków ie zdołam zrobić :p jedynie co mi jeszcze się nasuwa na myśl to to że jedna strona wału (tam gdzie siedzi łożysko od strony sprzęgła) była toczona na mniejsze łożysko ale nie słychać problemów. Nie wiem czy to ma jakis związek w sprawie :gleba:
Niema to związku. Od tej strony jest kanał olejowy w czopie wału, ale wlot jest w deklu sprzęgła, wylot w sworzniu kobowodu.
Tygrys pisze:A teraz z innej beczki kiedyś miałem Janka tam odma jest sterowana z kół rozrządu i trzeba ustawić na znaki żeby otwierała się kiedy trza i wychodzi kanałem na przednią zembatke -takie niby smarowanie łańcucha ale każdy junak w tamtych czasach był obrzygany oliwą (był tylko hermetik ) ja oprócz innych przeróbek w moim Janku zrobiłem odme z dekla w głowicy do filtra powietrza a ori zatkalem -nigdy nie było oliwy pod nim. Wiec może na próbę zepsuć jeden dekiel od zaworów robiąc w nim dziurę na wężyk z odmy niż rozbierać silnik w trakcie sezonu.
Niektóre motocykle mają odmę wypuszczoną właśnie z pokrywy głowicy, ale są to raczej jednostki z mokrym smarowaniem. W XT/TT nie zaślepiałbym oryginału, ale jeśli jest problem z wypluwaniem oliwy przez nią, to może warto po prostu dla testu popuścić/odkręcić jedną z inspekcji regulacji zaworów, wtedy tamtędy silnik będzie "oddychał" bez oporów.
Fajama
Po kostki w błocie
Posty: 146
Rejestracja: 18 sie 2016, 17:56
Motocykl: Yamaha TT600 S 1996r

Re: Odma brudząca gaźnik i filtr powietrza

Post autor: Fajama »

Jest coś zatkane. Jednego dnia wylecial mi nagle olej przez pokrywę filtra oleju i skrzynia zaczela ciężko pracować jakby oliwy nie dostawała, dodatkowo w ten sam dzień puścił wąż od miski olejowej (ten co idzie w dół karterów), który w sumie był sparcialy więc może zbieg okoliczności ale:

Wąż zakułem nowy, dałem nowy oring do pokrywy filtra oleju, śruby trzymaja b. dobrze wszystko skręciłem, pojechałem sie przejechać skrzynia nadal słabo pracuje i patrzę że znów leci olej przez pokrywę filtra :wtf: az się zdziwiłem bo wyglada to na niedrozność która wybiera sobie właśnie to miejsce ujscia..
(myślałem ze pokrywa ale przelozylem od brata i to samo)
Fajama
Po kostki w błocie
Posty: 146
Rejestracja: 18 sie 2016, 17:56
Motocykl: Yamaha TT600 S 1996r

Re: Odma brudząca gaźnik i filtr powietrza

Post autor: Fajama »

Zrobię pomiar ciśnienia oleju może coś mi powie wynik. A tak sibie myślę, od filtra oleju rozchodzą sie dwa kanały? Jeden idzie do góry na głowice a drugi ten na skrzynie?

Z glowicy olej spada na dół tam gdzie jest łańcuch rozrządu? A na skrzynie też zwyczajnie jest rozbryzgiwany? Tak na chłopski rozum chce mniej wiecej zrozumieć gdzie szukać jeszcze problemu.
Awatar użytkownika
Tygrys
Po kostki w błocie
Posty: 468
Rejestracja: 07 cze 2017, 13:49
Motocykl: Był tt600 s 4GV jest xr600

Re: Odma brudząca gaźnik i filtr powietrza

Post autor: Tygrys »

Jest tak jak napisałeś.
Fajama
Po kostki w błocie
Posty: 146
Rejestracja: 18 sie 2016, 17:56
Motocykl: Yamaha TT600 S 1996r

Re: Odma brudząca gaźnik i filtr powietrza

Post autor: Fajama »

Mam problem z ogarnięciem ciśnieniomierza oleju więc na razie nie zrobię tej próby :/


Mam pytanie czy jak odkrece np. korek spustowy oleju i dmuchane sprężonym powietrzem w kanał skrzyni (od strony filtra oleju) to coś może się stać? Powietrze raczej powinno mocno przelecieć?

Tak samo w kanał głowicy?
Fajama
Po kostki w błocie
Posty: 146
Rejestracja: 18 sie 2016, 17:56
Motocykl: Yamaha TT600 S 1996r

Re: Odma brudząca gaźnik i filtr powietrza

Post autor: Fajama »

Co to jest za kanał zaznaczony na tym zdjęciu? :
https://photos.app.goo.gl/qeuZp4FWBV1ZmGWPA

Nie rozumiem tego. Tam jest oring a jak zamknę pokrywę więc jest to zasloniete.. O co chodzi?
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Odma brudząca gaźnik i filtr powietrza

Post autor: ArturS »

Ten oring pełni tylko jedną funkcję. Uszczelnia śrubę, która po odkręceniu, ale nie wyjęciu, umożliwia spuszczenie oleju z komory filtra oleju.
ODPOWIEDZ