[TT600s] Wymiana korbowodu.

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w TT
nasiono
Lubiący błoto
Posty: 73
Rejestracja: 20 lis 2016, 21:21

[TT600s] Wymiana korbowodu.

Post autor: nasiono »

Witam.
Jestem zmuszony wymienić korbowód i niestety muszę rozpołowić silnik. Nie wiem od której strony się za to zabrać najlepiej.
Od strony magneta czy sprzęgła? Na co zwrócić uwagę mając rozebrany silnik.
Wymienię tłok, korbowód wszystkie uszczelki i uszczelniacze oraz parę szpilek z głowicy. Co jeszcze można sprawdzić, dokręcić lub wymienić mając rozebrany silnik?
qpa
Po ośki w błocie
Posty: 888
Rejestracja: 12 lis 2010, 18:31

Re: [TT600s] Wymiana korbowodu.

Post autor: qpa »

Zadając takie pytania to polecam jakiegoś mechanika :)
mallory
Lubiący błoto
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2019, 09:02
Motocykl: Tenere 600

Re: [TT600s] Wymiana korbowodu.

Post autor: mallory »

qpa pisze:Zadając takie pytania to polecam jakiegoś mechanika :)
Ale jeżeli się jednak odważy to tu mam chociaż jakieś filmiki:
http://150.254.222.97/serwisowki/remont ... 0xt%20600/
michcio1985
Po kostki w błocie
Posty: 121
Rejestracja: 05 paź 2015, 19:49
Motocykl: XT 600
Lokalizacja: Suwałki

Re: [TT600s] Wymiana korbowodu.

Post autor: michcio1985 »

Nie mniej jednak lepiej mieć pojęcie i dynamometr jak nie w łokciu to chociaż nie kiepski na półce......a jest co spierdolić
wali0000
Lubiący błoto
Posty: 57
Rejestracja: 12 kwie 2014, 17:57

Re: [TT600s] Wymiana korbowodu.

Post autor: wali0000 »

Ja tam się nie znam, ale bez przepatrzenia książki napraw silnika bym nie rozbieral. Tam masz opisana każdą część i jej dopuszczalne wartości. Momenty i kolejności odkręcenia i dokręcania śrub. Ogólnie jak zrobić tą robotę i życia sobie nie skomplikować. Do przekłucia korby pasowało by wymienić łożysko wału od strony elektrowni

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
nasiono
Lubiący błoto
Posty: 73
Rejestracja: 20 lis 2016, 21:21

Re: [TT600s] Wymiana korbowodu.

Post autor: nasiono »

Silnik rozkręciłem. Zostało jeszcze magneto - czekam na porządny sciągacz.
Gdzie można dostać tą książkę z momentami. Mam jakąś ale tam mało informacji i po niemiecku.
Łożyska mogę zmienić tylko nie wiem na jakie.
wali0000
Lubiący błoto
Posty: 57
Rejestracja: 12 kwie 2014, 17:57

Re: [TT600s] Wymiana korbowodu.

Post autor: wali0000 »

Ja mam do tt600r po angielsku ściągnięta z jakiegoś niemieckiego forum

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: [TT600s] Wymiana korbowodu.

Post autor: ArturS »

Serwisówki
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Korby sam nie wymienisz. Tzn. dla chcącego nic trudnego, nawet "how-to" na YT znajdziesz, ale jakie to będzie miało bicie, to możemy tylko obstawiać ze sporym rozrzutem :mrgreen: Rób foto wszyskiego jak leci, wrzucaj do udostępnionego albumu to Ci tu rzucimy okiem. Jest tam co spier..ć. Myślałem, że widziałem już wszystkie możliwe awarie w tym silniku, ale ostatnio doszło mi kilka siwych włosów przez niecały milimetr odchyłu od normy pewnej części, ale zanim doszedłem gdzie ten milimetr się ukrył i co trzeba wymienić, to silnik połowiłem kilka(naście) razy :panika:

Przy ściąganiu magneta można m.in.:
- urwać lub uszkodzić gwint
- uszkodzić magneto
- uszkodzić sprzęgiełko rozrusznika (dot. chyba tylko 1VJ/3Aj)
- rozwalić karter
- uszkodzić czop wału
:tenere:
Nie chcę straszyć, ale za pierwszym razem na prawdę trzeba przewidzieć wszelkie następstwa ewentualnych prób siłowego załatwienia sprawy. Przy pierwszym ściąganiu magneta straciłem ze 3 dni i skończyło się zapakowaniem moto na busa i jazdą do mechanika, który mi pomoże palnikiem :facepalm:
Awatar użytkownika
kurol
Po kostki w błocie
Posty: 300
Rejestracja: 08 kwie 2017, 09:29
Motocykl: BMW R1150GS Yamaha TTR600 TENERE 700
Lokalizacja: Krakow

Re: [TT600s] Wymiana korbowodu.

Post autor: kurol »

Do tego sciagacza zaopatrz sie jeszcze w tulejke zeby gwintu na wale nie uszkodzic.
I dobrze jest miec pod reka klucz udarowy jak mi Artur kiedys doradzil.
Tulejka ma wygladac mniej wiecej tak,otwor fi14 moze byc nieco glebszy Obrazek
mallory
Lubiący błoto
Posty: 62
Rejestracja: 27 sty 2019, 09:02
Motocykl: Tenere 600

Re: [TT600s] Wymiana korbowodu.

Post autor: mallory »

Mi się podoba, że robisz sam. Teraz też bym tak zrobił. Kiedyś trzeba się odważyć... najlepiej teraz. Doświadczenie zdobyte - bezcenne. I Xt chyba jest najlepszym silnikiem do tego. Oraz masz tutaj wsparcie ludzi, którzy naprawdę wiedzą o co chodzi w tych silnikach (jest tutaj kilku naprawdę dobrych)... wrzucaj zdjęcia itd... a jak zaczniesz psuć to w karton zapakujesz i kurierem do Artura wyślesz::))
Co do magneta to walczyłem kiedyś z kołem magnesowym w głupiej pannonii (też silnik robiłem, ale to dwusów więc komplikacje DUŻO mniejsze) - bez ściągacza kilka godzin a i tak nie poszło - próba ściągaczem do łożysk - nie dał rady... a ściągaczem do magneta - takim prymitywnym wchodzącym w środek magneta i opierającym się o wał - w 2 minuty... palnika na szczęście nie trzeba było::))

Serwisówki masz tam gdzie Ci Artur wrzucił, oraz u mnie także... tam gdzie filmy ze składania tylko katalog wyżej trzeba przejśćhttp://150.254.222.97/serwisowki/
Korbę i wał to do przekucia do fachowców wyślij... ja w XT dałem w Poznaniu do Olachowskiego.

Powodzenia.

PS> a ten filmik HIT serwisowy tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=G05S-oFgMcY
ODPOWIEDZ