Centrowanie kół

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Centrowanie kół

Post autor: ArturS »

vertus72 pisze:http://www.bartnik.com.pl jeszcze nie zadzwoniłem, ale już znalazłem :-), może wcale tak drogo nie wyjdzie.

Tak z forum XTZ:
Kiedyś na forum bodajże Dr natrafiłem na firmę produkująca między innymi szprychy do motocykli. http://www.bartnik.bigduo.pl/Napisałem do nich, mogą zrobić dowolne szprychy, wystarczy podesłać do nich wzór.Cytat z ich odpowiedzi:"Witammożna przesłać wzór szprychy bądź podać dokładne wymiary tzn. średnicę na gwincie szprychy oraz długość od zagięcia od strony wewnętrznej do końca gwintu ( kąt standard około 90 stopni jeżeli jest inny należy go podać oraz długość zagiecia) , koszt uzalezniony jest od grubości na gwincie ( M)M3 , M3,5 - 1,50 zł szprycha z nyplemM4 - 2,00 złM5- 3,00 zł"Myślę, że powinno to w zupełności rozwiązać problemy z brakującymi szprychami
Niestety nie wychodzi to tak dobrze. Nie tyle chodzi o cenę, co o dobór produkowanych szprych. Bartnik na 99% zaproponuje szprychę cieńszą, do tego nie robi przewężanych (nie wiem jak jest w TT). Tutaj o tym pisałem: http://www.xtzclub.pl/threads/508-Regen ... post121046
Cytuję:
ArturS pisze:
korbulos pisze: jeżeli u bartnika można dostać oryginalne te ze zgrubieniem to dzięki za namiary
Nie można. Bartnik nie robi z przewężeniem. Zaproponuje Ci szprychę cieńszą niż oryginał, więc w połączeniu z rozchechłanym otworem w piaście będzie luz jak cholera. Wysłałem swoje do wyceny (krótszą i dłuższą, z różnym zakrzywieniem) i taka odpowiedź:

witam
szprychy doszły dzisiaj , możemy wykonać szprychę z gwintem M4 ( na drucie 3,37mm , gwint 3,75mm , przewężanych nie wykonamy ) średnica łebka szprychy 6,2 mm , koszt szprychy z nyplem 2,50 zł , wysyłka pocztą za pobraniem , czas oczekiwania około 2 tygodni


Całe szczęście, że zdecydowałem się nie kombinować, tylko dałem piastę z felgą do Króla i on się wszystkim zajął, dając szprychę jeszcze grubszą niż oryginał. Teoretyczne powinny być wówczas rozwiercane otwory w piaście, ale grube szprychy wchodziły i bez tej operacji.
Nie kombinuj więc z Bartnikiem, tylko dzwoń do Krola http://allegro.pl/my_page.php?uid=1850478 Bez problemu sprzeda Ci pojedyncze szprychy.
vertus72
Po kostki w błocie
Posty: 173
Rejestracja: 08 lut 2012, 17:44
Motocykl: Yamaha TT600R '98
Lokalizacja: Łódź

Re: Centrowanie kół

Post autor: vertus72 »

Koledzy z forum XTz przetestowali i chwalą,więc adres sprawdzony, a jak komu za tanio to zawsze ma serwis pana Y, kto bogatemu zabroni .
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Centrowanie kół

Post autor: ArturS »

vertus72 pisze:Koledzy z forum XTz przetestowali i chwalą,więc adres sprawdzony, a jak komu za tanio to zawsze ma serwis pana Y, kto bogatemu zabroni .
Przetestowali do XTZ, nie do TT. Bartnikowi lepiej sam zaproponuj grubość szprychy. Lepiej rozwiercić otwory, niż żeby szprycha miała latać.
vertus72
Po kostki w błocie
Posty: 173
Rejestracja: 08 lut 2012, 17:44
Motocykl: Yamaha TT600R '98
Lokalizacja: Łódź

Re: Centrowanie kół

Post autor: vertus72 »

No to tanio nie będzie....:-(
PS? Czy ten Król pojedyncza szarych do ttr sprzeda, będzie wiedział wymiary czy trza mu wyjąć jedną i zwymiarowac ?
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Centrowanie kół

Post autor: Gacek »

vertus72 - może zrób fotkę nanieś wymiary a los się do ciebie uśmiechnie :lol: .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Centrowanie kół

Post autor: ArturS »

Król to autorytet w PL jeśli chodzi o centrowanie i zaplot felg motocyklowych. Ma u siebie większość szprych do popularnych modeli. Często ma też używki - jak mu ktoś przyniesie paścia i chce żeby mu zapleść wszystko nówkę, to zostawia to co do odratowania. Kumplowi wynalazł kilka sztuk do trampka. Zadzwoń najpierw do niego, jak nici z tego, to dopiero kombinuj z Bartnikiem.
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2494
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Centrowanie kół

Post autor: Pawlo »

ArturS pisze:Lepiej rozwiercić otwory, niż żeby szprycha miała latać.
To prawda. Problem jest taki, że oryginalnie wszystko jest calowe, a u nas można dostać metryczne i to wychodzi jakoś tak, że M4 jest za małe, a M5 za duże. Oczywiście zostaje opcja M5 + rozwiert, bo zazwyczaj gniazda mają już dość. Uwaga przy dorabianiu szprych - gwint powinien być walcowany, a nie cięty, walcowany ma trochę większą średnicę niż sama szprycha.
Obrazek
koron1
Czyścioch
Posty: 14
Rejestracja: 27 sty 2012, 19:56
Motocykl: Yamaha XT600 3TB '90

Re: Centrowanie kół

Post autor: koron1 »

Z usług Bartnika korzystałem kilka lat temu, ale w Virago.
Wymieniałem wszystkie szprychy. Też był problem z grubością, M4 za cienkie, M5 trochę grubsze.
Wysłałem dwie szt. na wzór, a za tydzieńczy półtora miałem nowy komplecik w domu.
Rozwiercić musiałem jedynie felgę pod nyple.
Poza tym jestem bardzo zadowolony.
vertus72
Po kostki w błocie
Posty: 173
Rejestracja: 08 lut 2012, 17:44
Motocykl: Yamaha TT600R '98
Lokalizacja: Łódź

Re: Centrowanie kół

Post autor: vertus72 »

Gacek pisze:vertus72 - może zrób fotkę nanieś wymiary a los się do ciebie uśmiechnie :lol: .
Co Ci sfotografować?? Na razie za zimno, nie chce mi się zrzucać koła by wyjąć jedną szpryche. A tak bez jednego druga to można smigac , czy koło pójdzie w rozsypke ?
Awatar użytkownika
Maro
Lubiący błoto
Posty: 59
Rejestracja: 20 lut 2012, 22:57
Motocykl: Yamaha XT600 2KF
Lokalizacja: Goleniów

Re: Centrowanie kół

Post autor: Maro »

Zawoziłem w lipcu koła do Pawła do B-B od mojego XT'eka, z przodu wstawił parę szprych i nowe nyple do nich, tył tylko naciągnięty ale muszę mieć go na uwadze. Po rozmowie z Pawłem - szprychy do tyłu (przewężane) do ogarnięcia tylko w salonie :| nie proponował mi innych...
Yamaha XT600 2KF
ODPOWIEDZ