Wymiana opony tył - pierwszy raz:)

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Awatar użytkownika
KrisDOA
Po kostki w błocie
Posty: 103
Rejestracja: 06 cze 2013, 06:52
Motocykl: TT600E Belgarda 4GV
Lokalizacja: Oława

Wymiana opony tył - pierwszy raz:)

Post autor: KrisDOA »

Witam. Obecnie na tyle jest założona MICHELIN AC10 ale posiadam nową oponę typowe enduro i zanim ogarnę sprzęt (nauczę się jeździć) chciałbym zmienić na tą właśnie enduro. Jestem w trakcie robienia kategori B i więcej etyliny spalam na placu manewrowym niż w terenie a opony szkoda (sprzedający poinformował mnie że jeden dzień na asfalcie i AC10 nie ma) a szkoda by było. Co mnie czeka jak podniosę motor i podeprę wahacz na dwóch podpórkach i zdejmę koło? Na przeciw wentyla jest jakaś śruba chyba od trzymaka opony czy jak to się nazywa :) Nie chcę jeździć po kumplach bo uwielbiam mechanikę i lubię wszystko robić własnymi rękoma a ta wymiana opony trochę odbiega od wymiany opony w Ogarze hehehehe. Jak macie jakąś instrukcję to poproszę o link. Może przy okazji na jakiś czas zmienię zębatki (przednią) bo pierwszy bieg jest niesamowicie krótki a ja ogarniam dopiero sprzęt i nie potrzebuję w terenie jechać na 5 biegu bo jadąc na trzecim już jest fajnie a silnik ma niesamowity moment obrotowy :) Ciężko mi w ogóle wyczuć ten silnik bo nie ma obrotomierza i nie wiem do ilu można go kręcić bezpiecznie a kopie od samego dołu. Pewnie kwestia wprawy ale na ucho słychać kiedy wkręcam silnik z wyższego biegu na zbyt niskich obrotach a to niezdrowe lecz puki co nie ogarniam do końca który bieg mam zapięty.Nie wkręcałem go jeszcze na tyle na poszczególnym biegu żeby przestał się rozpędzać (spadek Nm) a moc max ma ponoć ok. 6000rpm. To moja pierwsza miłość i chyba dobrze trafiłem bo ten model idealnie do mnie pasuje a mam 190cm x 102kg i na innej klasy motocyklach było mi bardzo niewygodnie. I to spalanie niesamowicie niskie 4.5l/100 a jeździłem głównie w terenie :) W ogóle to zboczyłem z tematu, miał być XT jest TT ale dla laika to niewielka różnica, zmotane GTI teraz wieje nudą w porównaniu do frajdy jaką daje Yamaha :biker:
szpadyzor45
Po kostki w błocie
Posty: 302
Rejestracja: 19 maja 2012, 06:45
Motocykl: XT600 2KF
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Wymiana opony tył - pierwszy raz:)

Post autor: szpadyzor45 »

Z wymianą opony może być różnie, w zależności od twardości gumy. Więc tak - moto w górę, ściągasz koło, spuszczasz powietrze, odkręcasz trzymak, później musisz wcisnąć boki opony do środka, bo inaczej nie wciśniesz nawet łyżki. Jak już "poodklejasz" oponę od rantu po obu stronach, zaczynasz łyżeczkowanie ;] Ja zaczynam od miejsca pomiędzy trzymakiem a wentylem. Żeby ściągnąć z trzymaka musisz podważyć oponę po obu stronach trzymaka. później pójdzie z górki. Jak masz miękką oponę to pójdzie łatwo, z twardą nie dasz rady. Ogólnie jak nigdy tego nie robiłeś to poproś kogoś o pomoc, bo jeszcze sobie dętkę uwalisz i będzie koszt większy od przełożenia w zakładzie. Powodzenia
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2494
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymiana opony tył - pierwszy raz:)

Post autor: Pawlo »

Odnośnie AC10, to jest to jedna z najwolniej ścierających się kostek na asfalcie, w jeden dzień nie ma opcji żeby ją zjechać :) Ale jak masz możliwość to możesz zmieniać. Jakie tam masz przełożenia u siebie? Jeśli chodzi o spadek Nm - na pewno nie odczujesz tego w terenie. Moim zdaniem ten silnik ciągnie od dołu prawie cały czas tak samo i tylko na chwilę przed odcięciem brak mu sił. Ale ja i tak kręcę go wysoko, bo te drgania ala młot pneumatyczny rozwalają wszystko co możliwe, a lepiej wymienić tłok, niż np. korbę :mrgreen:
Obrazek
kucyk
Lubiący błoto
Posty: 67
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:55
Motocykl: yamaha tt 600 94
Lokalizacja: tsz

Re: Wymiana opony tył - pierwszy raz:)

Post autor: kucyk »

Ja osobiście zawożę na wulkanizacje 10 min i po sprawie bez szarpania i wkurzania się. a koszt max 15 pln tak ,że nie wiem czy to jest warte zabawy w samodzielną wymianę. Ale to jest tylko moje zdanie. :tt600:
Motocykl jest Bogiem, prędkość nałogiem, guma to zabawa a teren to podstawa...
Trismagist
Czyścioch
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2013, 17:38
Motocykl: Yamaha xt 600e '91

Re: Wymiana opony tył - pierwszy raz:)

Post autor: Trismagist »

Ostatnio łatałem dętkę w przedniej, 2 łomy z liroj merlina za 8 zł każdy okazały się zajebistymi łyżkami do opon, trzeba było tylko spiłować ostre brzegi. Przy zakładaniu opony polecam płyn do mycia naczyń jako lubrykant, mimo, że była to tylko przednia to i tak sporo się namęczyłem przy ściąganiu i zakładaniu ale to też był mój pierwszy raz.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Wymiana opony tył - pierwszy raz:)

Post autor: Gacek »

kucyk pisze:Ja osobiście zawożę na wulkanizacje 10 min i po sprawie bez szarpania i wkurzania się. a koszt max 15 pln tak ,że nie wiem czy to jest warte zabawy w samodzielną wymianę. Ale to jest tylko moje zdanie. :tt600:
- 15 zł wg polskich norm minimalnej pracy to dwie godziny netto 8-) wymiana opony to bez komplikacji około 30 minut pracy .szanuję swój czas a nie pieniądze ;) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
lisek666
Po kostki w błocie
Posty: 300
Rejestracja: 31 paź 2010, 15:54
Motocykl: trx400ex sportrax
Lokalizacja: KR

Re: Wymiana opony tył - pierwszy raz:)

Post autor: lisek666 »

przednia opona lżej schodzi niż tylna,z tylną trzeba się trochę namordować i co by dętki nie przyciąć,
Gacek ty to jak zawsze nie wiem czy lepiej samemu weź pomyśl logicznie tam zawozisz czekasz 15 min i po robocie 15 PLN w domu samemu usiłować się z dwoma łyżkami i nie wiem czy w 30 min się wyrobisz chyba że robisz to co dzień i doszedłeś do wprawy :lol: weź pod uwagę że przy zdejmowani można przyciąć dętkę i przy zakładaniu też i 30 zł w plecy jedź znowu po dętkę 30 min i zejdzie zamiast twoich 30 min i darmowej roboty 50 zł i 2 godziny roboty więc czasami walisz głupoty,kiedyś też myślałem jak ty a co to jest zdjąć oponę,jak mam się uszarpać to wole wydać 10-15 zł i po robocie.
tt600,trx400.KOMAR pędziwiatr;)
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Wymiana opony tył - pierwszy raz:)

Post autor: Gacek »

Lisek 30 minut bez komplikacji to wsiadam na sprzęta i ruszam na nowej gumie ale nie lubię się śpieszyć wiec normalnie na luzaku pracuje bez obcierania potu z czoła :lol: do kapcia z przodu nawet nie ściągam koła bo po co :) wyrzucam dętkę wsadzam nową i po kłopocie ;)
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
kucyk
Lubiący błoto
Posty: 67
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:55
Motocykl: yamaha tt 600 94
Lokalizacja: tsz

Re: Wymiana opony tył - pierwszy raz:)

Post autor: kucyk »

Gacek, Ty to jednak jesteś filozof. Jak bys przeczytał dokładnie to co jest napisane ,że ...to jest moje zdanie... więc przestań głupio pisać. Ja napisałem co ja robię. Jak jesteś żyd to się męcz z tym. Oddając koło a mianowicie oponę do wymiany później mam gwarancję ,że jak coś spi...olą to oni to mają naprawić. Ah zapomniałem ,że jestes wszechstronnie uzdolniony. PRZESTAŃ W KOŃCU FILOZOFOWAĆ BO TO SIE ROBI NUDNE.
Motocykl jest Bogiem, prędkość nałogiem, guma to zabawa a teren to podstawa...
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Wymiana opony tył - pierwszy raz:)

Post autor: Gacek »

Sporo kapci przerobiłem i opon .
Doświadczenie to nie karta mastercard 8-) .Wystarczy lekko pod pompować dętkę aby uniknąć przyszczypień łatwiej się osadza wentyl trzymak opony a nie liczyć na ręce fachowca :) .
Druga sprawa to taka ze nie kazdy zakład ma ochotę podjąć się wymiany opony motocyklowej albo naprawy dętki w tak nazwijmy to( atrakcyjnej cenie) :P .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
ODPOWIEDZ