Smarowanie łańcucha o-ring

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Awatar użytkownika
KrisDOA
Po kostki w błocie
Posty: 103
Rejestracja: 06 cze 2013, 06:52
Motocykl: TT600E Belgarda 4GV
Lokalizacja: Oława

Smarowanie łańcucha o-ring

Post autor: KrisDOA »

Witajcie! Wyczysciłem łańcuch naftą i nasmarowałem olejem tak jak podaje producent (Hipol GL-5 80W90 + odrobina oleju do łańcuchów pił spalinowych). Problem w tym że smary w sprayach są widoczne po aplikacji na łańcuch natomiast po oleju nic nie widać, tyle że łańcuch świeci. W necie jest mnóstwo tematów na temat smarowania Hipolem itp i sam nie wiem czy dobrze zrobiłem. Moge kupic spray Motula w miejscowym sklepie, smarowanie na pewno będzie szybsze ale czy lepsze? Jak Wy sobie radzicie?
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Smarowanie łańcucha o-ring

Post autor: ArturS »

Ja sobie radzę olejarką ;) W ostatniej wersji wszystko tak zminiaturyzowałem (mimo użycia wielkich diód), że mieści się w mały sterowniku przy kierownicy. Zużywa śladowe ilości prądu + na chwilę 8W na impuls otwarcia elektrozaworu co 50-120s.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co do samego oleju, to ten jest widoczny dopiero po chwili, tzn. rolki robią się czarne. W Bałkanach, gdy już wszystkie wielkie spraye poszły z piachem i kurzem, dwóch nieprzekonywalnych do oleju się przekonało. Wtedy nie mieli wyboru, trzeba było smarować i to zwykłym silnikowym, ale ten wytrzymywał w tamtejszych warunkach dłużej niż spraye. No kosztował prawie nic. Obaj już nie wrócili do smarowania puszkami - jeden założył olejarkę, drugi pędzluje łańcuch co 100-300km, w zależności od podłoża.
mazi
Administrator
Posty: 1006
Rejestracja: 24 gru 2009, 11:58
Lokalizacja: LU

Re: Smarowanie łańcucha o-ring

Post autor: mazi »

ArturS pisze:Ja sobie radzę olejarką ;) W ostatniej wersji wszystko tak zminiaturyzowałem (mimo użycia wielkich diód), że mieści się w mały sterowniku przy kierownicy. Zużywa śladowe ilości prądu + na chwilę 8W na impuls otwarcia elektrozaworu co 50-120s.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co do samego oleju, to ten jest widoczny dopiero po chwili, tzn. rolki robią się czarne. W Bałkanach, gdy już wszystkie wielkie spraye poszły z piachem i kurzem, dwóch nieprzekonywalnych do oleju się przekonało. Wtedy nie mieli wyboru, trzeba było smarować i to zwykłym silnikowym, ale ten wytrzymywał w tamtejszych warunkach dłużej niż spraye. No kosztował prawie nic. Obaj już nie wrócili do smarowania puszkami - jeden założył olejarkę, drugi pędzluje łańcuch co 100-300km, w zależności od podłoża.
Ja we wszystkich moich motocyklach smaruję łańcuch olejem.
W XJ u Ojczulka siedzi Scottoiler. W XT manualna smarowniczka, identycznie w transie.

Twoje rozwiązanie zaczyna wyglądać nieźle, jak nie tajemnica to jakiego elektrozaworu użyłeś (może być PW).
W zimie sam siądę do dorobienia elektrozaworu i sterowania, bo w chwili obecnej najsłabszym ogniwem są zaworki (pomijam już konieczność pamiętania o załączeniu/wyłączeniu smarowania).
---
Pozdrawiam
mazi
mirecki
Po kostki w błocie
Posty: 116
Rejestracja: 13 cze 2012, 11:25
Motocykl: XT 600 3TB '94
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Smarowanie łańcucha o-ring

Post autor: mirecki »

Ja mam autorski projekt elektrozaworu od dyszy wolnych obrotów od malacza w jednej obudowie z zaworkiem regulującym, mogę zapodać fotki (bo akurat mam rozebrane) ale na PW i wtedy może je ktoś tu wsadzić bo nie mam żadnego konta na portalu zdjęciowym (chyba że nie potrzeba ale się nie znam :oops: ). Plusem jest zwarta obudowa, małe rozmiary i precyzja sterowania i trwałość bo całość metalowa ale na minus to się grzeje dość dobrze i muszę dorobić elektronikę żeby otwierało tylko na czas jakiś. ArturS czy to autorski projekt komercyjny czy udostępnisz schemat?
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Smarowanie łańcucha o-ring

Post autor: ArturS »

Podeślij mi ten elektrozawór na artur@caddo.pl Ja obecnie używam zwykłych elektrozaworów benzyny Lovato. Tanie nie są (ok 35-40zł), ale biorą bardzo mało prądu, nie grzeją się i nie popuszczają.
Jeśli chodzi o układ, to jest to popularny ADV1459 http://sklep.avt.pl/p/pl/482157/uklad+c ... ntazu.html Tyle, że prócz miniaturyzacji (wszystko zajmuje mniej niż 1/4 oryginału) wymienione zostały diody na mocniejsze, bo bez tego układ lubi się palić.
Pierwsze wersje robiłem na oryginalnej płytce, dodawałem kolejne dwa przekaźniki (sterowanie luzem), ale były dwa pudełeczka - centralka + sterownik
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Takich jak wyżej zrobiłem 5szt. i wszystkie z powodzeniem jeżdżą w różnych motkach. Jednak sterowanie luzem w pewnym momencie stało się przekleństwem (zaczęło się od DL650 nafaszerowanego elektroniką), więc zupełnie odpuściłem temat, bo podłączenie trwało długie godziny, nie zawsze działało jak należy (DL), koszty były dużo wyższe (dwa pudełka, dwa kolejne przekaźniki, cały układ AVT itd).

Swoja drogą, dzisiaj przyszły ostatnie bambele do pierwszej masowej produkcji - kilka(naście) osób mnie już o to męczy, więc się nie wywinę :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
KrisDOA
Po kostki w błocie
Posty: 103
Rejestracja: 06 cze 2013, 06:52
Motocykl: TT600E Belgarda 4GV
Lokalizacja: Oława

Re: Smarowanie łańcucha o-ring

Post autor: KrisDOA »

Ciekawe diwajsy ale chodziło mi o sam fakt użycia oleju zamiast smaru w sprayu. Ile kilometrów można przejechać po smarowaniu olejem w trasie (asfalt) zanim straci "film" olejowy? Jak ok. 200 da radę to wolę myć naftą i smarować olejem. Olejarka super temat na dłuższe wycieczki, które po zdaniu prawka pewnie będą kusić ale to nie temat na ten sezon.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Smarowanie łańcucha o-ring

Post autor: ArturS »

Po czarnym olej trzyma się 200-300km
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2494
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Smarowanie łańcucha o-ring

Post autor: Pawlo »

Nawet nie musisz przemywać naftą, wystarczy systematycznie smarować i łańcuch będzie jak trzeba.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomiacho
Po kostki w błocie
Posty: 330
Rejestracja: 31 mar 2010, 22:04
Motocykl: XT 600 43f
Lokalizacja: Piła

Re: Smarowanie łańcucha o-ring

Post autor: Tomiacho »

Ile kosztowałby taki sterownik i elektrozawór zrobiony u Ciebie ? :)
Cold and Ugly

Ręce w błocie, chuj w tawocie to crossowiec przy robocie
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Smarowanie łańcucha o-ring

Post autor: ArturS »

Jutro zacznę to składać i od razu podliczę. Elektrozawory muszę załatwić jakoś taniej :niewiem:
ODPOWIEDZ