Parę pytań nt. przednich amortyzatorów

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
glina
Po ośki w błocie
Posty: 629
Rejestracja: 07 lut 2014, 12:10
Motocykl: była : TT600E 1998
jest : DRZ400E 2002
Lokalizacja: Bolesławiec

Parę pytań nt. przednich amortyzatorów

Post autor: glina »

1. Czy przednie zawieszenie po wejściu jeźdźca na moto ma trochę pójść w dół ? Nie pamiętam jak było to u mnie przed wymianą uszczelniaczy. SAG dotyczy ustawień tylnego amora, ale czy przednie zawieszenie też ma się jakoś wstępnie wchodzić w siebie przed jazdą ? Zgłupiałem :facepalm:
2. Po co są te odpowietrzniki przedniego zawieszenia - http://allegro.pl/odpowietrzniki-amorty ... 84502.html ? Jak wygląda ten proces odpowietrzania z nimi ?
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Parę pytań nt. przednich amortyzatorów

Post autor: Gacek »

Sag dotyczy tak i przedniego jak i tylnego zawiasu .
Odpowietrzniki służą jak sama nazwa wskazuje do odpowietrzania układu , uszczelniacze sa tak zbudowane ze uszczelniaja skutecznie jednokierunkowo wiec na odwróconym widelcu w pewnych sytuacjach - warunkach układ ma tendencję do zaciągania powietrza .Z pewnością twój widelec posiada fabryczny odpowietrznik z tą róznicą do tego z aukcji ze musisz użyć do odpowietrzenia narzędzia w postaci śrubokręta ;) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
glina
Po ośki w błocie
Posty: 629
Rejestracja: 07 lut 2014, 12:10
Motocykl: była : TT600E 1998
jest : DRZ400E 2002
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Parę pytań nt. przednich amortyzatorów

Post autor: glina »

Czyli jest to zbyteczna pierdółka dla lag ze śrubką odpowietrzającą ?

I jeszcze, czy dobrze rozumiem. Odpowietrzanie polega na tym, że dajemy moto na podnośnik (zerowe 'wejście' lag w siebie) odkręcamy tą śrubkę i po momencie skręcamy jak ciśnienie powietrza się tam wyrówna. Ściągamy podnośnik i lagi odpowietrzone. Dobrze to rozumiem ?
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Parę pytań nt. przednich amortyzatorów

Post autor: Gacek »

Dokładnie - ale na jednokomorowym zawiasie moim zdaniem raczej mało prawdopodobne aby się pompował :| nie spotkałem się z takim faktem - nie znam się :facepalm:
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2494
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Parę pytań nt. przednich amortyzatorów

Post autor: Pawlo »

Odkręcam te śrubki co jakiś czas (w sumie chyba tylko dla lepszego samopoczucia), czasem coś tam syknie, a czasem nie. Kilka razy robiłem jak moto stało na kołach, różnicy nie było - nie kumam tego patentu, a info na ten temat mało. Te z allegro co dałeś wkręca się zamiast ori śrub, a odpowietrzenie polega wtedy tylko na naciśnięciu odpowietrznika, coś w stylu wentylka samochodowego.
Obrazek
Awatar użytkownika
glina
Po ośki w błocie
Posty: 629
Rejestracja: 07 lut 2014, 12:10
Motocykl: była : TT600E 1998
jest : DRZ400E 2002
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Parę pytań nt. przednich amortyzatorów

Post autor: glina »

Okej, takie w sumie miałem podejrzenie Pawlo. Chodzi mi o to, że przednie zawieszenie za bardzo opada po wejściu na moto. Już nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że przed wymianą uszczelniaczy nie było to aż tak odczuwalne.
Jaki powinien być SAG przedniego zawieszenia w tych motocyklach ? Wiadomo coś na ten temat ?
Awatar użytkownika
glina
Po ośki w błocie
Posty: 629
Rejestracja: 07 lut 2014, 12:10
Motocykl: była : TT600E 1998
jest : DRZ400E 2002
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Parę pytań nt. przednich amortyzatorów

Post autor: glina »

Zamówiłem progresywne sprężyny, ale nie pasują :facepalm: niby TT600 4LW, ale są różnice w długości i średnicy wewnętrznej (ta jest mniejsza i nie mogę w ogóle wsadzić tej sprężyny).

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Muszę odesłać to mi wymienią. Tylko potrzebuję 2 rzeczy : długość sprężyny (z tym sobie poradzę, bo zmierzyłem różnicę między oryginałem, a tą progresywną) i 'the length of the spacer' - czyli długość tej metalowej tulejki na górze sprężyny. Czy ktoś może mi pomóc w tych wymiarach ? Nie chce znowu przerabiać ściągania i rozkręcania lagi :klnie:
ODPOWIEDZ