ttr600 regeneracja amortyzatora ohlins 46hrc

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Awatar użytkownika
Dalti
Po kostki w błocie
Posty: 217
Rejestracja: 13 lip 2016, 05:55
Motocykl: RX125,XL600V , TT600R ,530EXC zabawki
Lokalizacja: Przemyśl

Re: ttr600 regeneracja amortyzatora ohlins 46hrc

Post autor: Dalti »

Gacek pisze:Dalti ciekawi mnie (pochwal się ) fotki - jak wygląda u ciebie głowica (element na którym siedzi shim) i jej uszczelnienia no i cylinder w którym prauje ?.Tak ogólnie amortyzator z ttr posiada rewizję do napełniania oliwą i odpowietrzania czy będziesz kombinował ? :roll: .Kiedyś pomagałem znajomemu robić amortyzator z gas gas i porządne odpowietrzenie tego to masakra była pól godziny dymania i non stop leciały bąble w oliwie .Masz dostep do takiego sprzętu z vacum pompą aby to adekwatnie odpowietrzyć ?
Gacek pokarze wszystko w swoim czasie jeszcze się zima nie skończyła:) Jeśli chodzi o kwestie odpowietrzenia oleju, to jest w serwis manuale podana cała procedura i nie ma nic tu o użyciu urządzenia odpowietrzającego choć wiem ze takie w serwisie mają!!Jedynym zaworem do podłączenia jest jedna z trzech wyjść na przewodzie łączącym pojemnik kompresji z amortyzatorem. To ta mała nakrętka na klucz imbus (widoczna na zdjęciu)Jeśli ten typ amortyzatora będzie wymagał odpowietrzenia to tez technicznie jest na to sposób , Plan jest jeszcze w powijakach . Myślę ze będzie tam możliwość podłączenia zaworu odpowietrzającego z hamulca ale bez tego tez idzie to zrobić. myślę ze bardziej jest ważne odpowiednia ilość oleju w amortyzatorze jak iw pojemniku kompresji jest to podane szczegółowo do danego rodzaju długości(w tym przypadku 77mm tłok z gazem)

A tak na marginesie ,to u mnie było więcej powietrza nisz oleju i zapewne w większości waszych sprzętach po tylu latach. to taka mała zgryźliwość.
Awatar użytkownika
Dalti
Po kostki w błocie
Posty: 217
Rejestracja: 13 lip 2016, 05:55
Motocykl: RX125,XL600V , TT600R ,530EXC zabawki
Lokalizacja: Przemyśl

Re: ttr600 regeneracja amortyzatora ohlins 46hrc

Post autor: Dalti »

Amortyzator

Zanim zdemontujemy głowice z prowadnica najpierw musimy ściągnąć sprężynę z amortyzatora i do tego będziemy potrzebowali prasy hydraulicznej lub takiej jak pokazałem na zdjęciu (własnej roboty)podłączamy adapter do pojemnika kompresji (sprawdzamy ciśnienie) i spuszczamy ciśnienie. teraz już możemy odkręcić przewód olejowy i spuścić stary olej z pojemnika komprecji i amortyzatora.
https://photos.app.goo.gl/j1iK8GSVfY8QlptO2

Image

Pojemnik kompresji

wciskamy zatyczkę pojemnika do środka i małym śrubokrętem płaskim ( użyłem takiego małego śrubokrętu na małe bity do precyzyjnych rzeczy ) Nie musicie mieć specjalistycznego narzędzia.
Śrubokręt wkładamy pomiędzy pierścień a rowek i wypychamy go dół (nie w góre ) po czy całość obracamy 90sto i wyciągamy. Do zatyczki wkręcamy śrubę M4 i delikatnie wyciągamy żeby nie uszkodzić gwintu. Do tłoka kompresji wkręcamy śrubę M6(jako narzędzie do posuwu tłoka lub przerobiony śrubokręt z gwintem) i postępujemy jak z zatyczką pojemnika.

Image

Amortyzator

Zdejmujemy pierścień mocujący i wyciągamy głowice z prowadnica z cylindra . Trzeba dobrze przyglądnąć się na obrzeza cylindra amortyzatora bo mogą być małe ryski od wybijania pokrywy. Trzeba je zniwelować papierem bo inaczej uszkodzą głowice i tłok kompresji/oleju.

W serwisówce nie a o tym mowy .
Image


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Ostatnio zmieniony 24 lis 2017, 19:42 przez Dalti, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: ttr600 regeneracja amortyzatora ohlins 46hrc

Post autor: Gacek »

Ciekawiło mnie co akurat siedzi na głowicy w ttr - uszczelniacz rozumiem ze to jakieś tworzywo ? .
Zawsze coś jest pod górkę w tych zawieszeniach :? Osobiście jestem szczęśliwy (do momentu kiedy to nie umrze oczywiście ) bo u siebie zastosowałem zewn zbiornik kompresji na balonie i cała procedura odpowietrzania amortyzatora po wymianie oleju jest banalna 8-) .Po za małym niuansem trzeba przy dobijaniu gazu zaopatrzyć sie w koncówkę bezstratną bo u mnie siedzi wentyl taki jak w dętce .Natomiast na ile miałem do czynienia z tłoczkowymi układami to jest masakra po za konstrukcjami które fabrycznie sa przygotowane i posiadają spec zawór do odpowietrzania układu .
Ogólnie to :goodjob: ze się dzielisz tym wszystkim z nami 8-) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Dalti
Po kostki w błocie
Posty: 217
Rejestracja: 13 lip 2016, 05:55
Motocykl: RX125,XL600V , TT600R ,530EXC zabawki
Lokalizacja: Przemyśl

Re: ttr600 regeneracja amortyzatora ohlins 46hrc

Post autor: Dalti »

oględziny części Amortyzatora

Podaje zdjęcie poglądowe wszystkich części prowadnicy/sztycy amortyzatora . Spis części do wymiany, jak już pisałem w pierwszym poście nie uległ zmianie .

żeby odkręcić sztyce od mocowania kiwaka wahacza trzeba ja ścisnąć (najlepiej pomiędzy drewniane klocki lub aluminiowe płaskowniki) i podgrzać okolice gwintu ,do tem ok 100-150st. lepie się to odkręca. Końcowa podkładkę (stop wosher)wybijamy .Dopiero wtedy możemy zdemontować regulacje odbicia i jej części z sierotka prowadnicy. Jeśli chcecie rozebrać nakrętkę regulacji to musice ja wkręcić do połowy gwintu i śrubokrętem płaskim rozdzielając je na 2wie części wybijając górna cześć


Image

Image

Image

Image

Image

Image





Głowica

Image

Image

Image


Prowadnica /sztyca

Ten element idzie do regeneracji (położenia nowego chromu technicznego)

Image
Ostatnio zmieniony 24 lis 2017, 19:58 przez Dalti, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: ttr600 regeneracja amortyzatora ohlins 46hrc

Post autor: Gacek »

Można zapytać o zamysł technologicznego wątku takiej operacji - regeneracji ? jak to będzie przeprowadzone ?z reguły uszkodzone chromy na np rurach nośnych zawieszenia dyskwalifikują taki element ,będziesz usuwał kompleksowo cały chrom potem nanosił nową powłokę podkładu a następnie chrom ? czy jakaś inna procedura ?
Fotki u mnie się nie wyświetlają :? .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Dalti
Po kostki w błocie
Posty: 217
Rejestracja: 13 lip 2016, 05:55
Motocykl: RX125,XL600V , TT600R ,530EXC zabawki
Lokalizacja: Przemyśl

Re: ttr600 regeneracja amortyzatora ohlins 46hrc

Post autor: Dalti »

Tak cały chrom będzie usuwany ,czymś w rodzaju elektrolizy i nakładany nowy(chrom techniczny nie dekoracyjny) , ale to już zostawiam fachowcowi który się tym zajmie.

U mnie fotki są wszystkie widoczne .Podam link docelowy strony ale bez opisu zdjęć


https://photos.app.goo.gl/qv0nZASHbdSMveF52
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: ttr600 regeneracja amortyzatora ohlins 46hrc

Post autor: Gacek »

Z tego co zauważyłem - optycznie oceniając cylinder to masz małą masakrę :? .Coś będziesz z tym" kopał" czy zostawiasz taki jaki jest ? W amortyzatorach xt które rozbierałem (organoleptycznie sprawnych ) na poziomie pracy głowicy były ok natomiast na poziomie pracy kapsla kompresji było wszystko poprzecierane :cry: .
Kupę pytań mi się ciśnie na czapę -a czuję ze jesteś konkretny gość 8-) , jednak daruję sobie bo nie chcę aby moje zainteresowanie tematem zostało opacznie odebrane :geek: .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Dalti
Po kostki w błocie
Posty: 217
Rejestracja: 13 lip 2016, 05:55
Motocykl: RX125,XL600V , TT600R ,530EXC zabawki
Lokalizacja: Przemyśl

Re: ttr600 regeneracja amortyzatora ohlins 46hrc

Post autor: Dalti »

Gacek pisze:Z tego co zauważyłem - optycznie oceniając cylinder to masz małą masakrę :? .Coś będziesz z tym" kopał" czy zostawiasz taki jaki jest ? W amortyzatorach xt które rozbierałem (organoleptycznie sprawnych ) na poziomie pracy głowicy były ok natomiast na poziomie pracy kapsla kompresji było wszystko poprzecierane :cry: .
Kupę pytań mi się ciśnie na czapę -a czuję ze jesteś konkretny gość 8-) , jednak daruję sobie bo nie chcę aby moje zainteresowanie tematem zostało opacznie odebrane :geek: .

Nie jest jeszcze jakaś tragedia ,normalne otarcia, rysy trochę wyolbrzymione przez aparat/mikro.

Image
Ostatnio zmieniony 24 lis 2017, 20:07 przez Dalti, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Dalti
Po kostki w błocie
Posty: 217
Rejestracja: 13 lip 2016, 05:55
Motocykl: RX125,XL600V , TT600R ,530EXC zabawki
Lokalizacja: Przemyśl

Re: ttr600 regeneracja amortyzatora ohlins 46hrc

Post autor: Dalti »

Zawór wspomniany na przewodzie

Image
Ostatnio zmieniony 24 lis 2017, 20:01 przez Dalti, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Dalti
Po kostki w błocie
Posty: 217
Rejestracja: 13 lip 2016, 05:55
Motocykl: RX125,XL600V , TT600R ,530EXC zabawki
Lokalizacja: Przemyśl

Re: ttr600 regeneracja amortyzatora ohlins 46hrc

Post autor: Dalti »

Dalti pisze:
Gacek pisze:Z tego co zauważyłem - optycznie oceniając cylinder to masz małą masakrę :? .Coś będziesz z tym" kopał" czy zostawiasz taki jaki jest ? W amortyzatorach xt które rozbierałem (organoleptycznie sprawnych ) na poziomie pracy głowicy były ok natomiast na poziomie pracy kapsla kompresji było wszystko poprzecierane :cry: .
Kupę pytań mi się ciśnie na czapę -a czuję ze jesteś konkretny gość 8-) , jednak daruję sobie bo nie chcę aby moje zainteresowanie tematem zostało opacznie odebrane :geek: .

Nie jest jeszcze jakaś tragedia ,normalne otarcia, rysy trochę wyolbrzymione przez aparat/mikro.
https://photos.app.goo.gl/alnfxTC0KY8leuxp1

Image

Jeśli już musimy honować to trzeba się zaopatrzy w taka szczotkę do wygładzania szarą lub biała 120G< 320 dostepnych .do honowania używamy oleju mineralnego 20<30 lub emulsji w przypadku obróbek mechanicznych.

Image

Image

Image
Ostatnio zmieniony 24 lis 2017, 20:08 przez Dalti, łącznie zmieniany 6 razy.
ODPOWIEDZ