Różnice między 3TB, 3AJ?

Wszystko o tym motocyklu.
ODPOWIEDZ
pandw
Lubiący błoto
Posty: 31
Rejestracja: 02 gru 2013, 23:42
Motocykl: TTR 600

Różnice między 3TB, 3AJ?

Post autor: pandw »

Witam, przeglądając nasze forum natknąłem się nie jednokrotnie na opis motocykla w postaci 3TB, 3AJ i inne. Czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć jaka jest różnica między tymi silnikami?? Czy występuje więcej wersji??
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Różnice między 3TB, 3AJ?

Post autor: ArturS »

Wersji było więcej, tutaj masz wszystko http://yamahaxt.pl/index.php/malowania/ ... 8-xt600mal
Silnikowo 3AJ i 3TB są do siebie najbardziej podobne, choć niby 3AJ ma fabrycznie najwyższą moc. Wcześniejsze wersje, np 1VJ miały inaczej zestopniowane skrzynie, inny wałek zdawczy, z tyłu bębnowy hamulec itd. W 3TB od 95 wprowadzono kolejne modyfikacje - najbardziej rzucające są zmiany w wysprzęgliku, dzięki czemu klamka sprzęgła zaczęła chodzić nieporównywalnie lżej. Do 3TB po 95 niema już możliwości zamontowania kopniaka. Poza tym w 3TB wrzucono już ciężkie stalowe obręcze (nie wiem czemu nie rzucili alusów z XTZ660), dodano większą tarczę i zacisk dwutłoczkowy, zawieszenie ma mniejszy skok, jest sztywniejsze i z tyłu niema regulacji odbicia. Konstrukcyjnie za 3TB wziął się księgowy, a nie inżynier - wymusił to zacieśniający się rynek. 3AJ jest wyższy, ma większy prześwit, z tyłu jest koło 18", ma wielki 23l baniak, gąbkowy filtr powietrza z wysoko umieszczonym wlotem, podwójne świetnie świecące gały - generalnie turystyczne enduro. Dużo by pisać ;)
pandw
Lubiący błoto
Posty: 31
Rejestracja: 02 gru 2013, 23:42
Motocykl: TTR 600

Re: Różnice między 3TB, 3AJ?

Post autor: pandw »

Wielkie dzięki za pomoc już trochę mi się rozjaśnia, może ktoś mógłby sprecyzować jaki model ma ttr 600 2001 rok belgrada na regulowanym ohlins z tylu bez rozrusznika??
Krzsiek
Po ośki w błocie
Posty: 522
Rejestracja: 16 kwie 2010, 09:46
Motocykl: TT600R 5CH
Lokalizacja: Warszawa

Re: Różnice między 3TB, 3AJ?

Post autor: Krzsiek »

ODPOWIEDZ