sucha miska ttr

Wszystko o tym motocyklu.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: sucha miska ttr

Post autor: ArturS »

Niepotrzebnie drążysz temat. Tutaj nie ustawisz idealnego poziomu, bo ten nie istnieje. Bagnet dotyka oleju = jest dobrze. Najgorsza jest zupełna susza (olej nie przelewa się przez zbiornik) i przelanie, o co bardzo łatwo dolewając sposobem "a jeszcze trochę, to na pewno będzie dobrze". Ja kilka razy przelałem, choć upewniałem się grzejąc moto, robiąc rundkę jedną i drugą, po czym dolewałem te "jeszcze trochę" i po chwili tego żałowałem, bo wywalało go nie do końca dokręconym korkiem.
Michaels19
Po kostki w błocie
Posty: 188
Rejestracja: 18 maja 2014, 07:41
Motocykl: ttr 600

Re: sucha miska ttr

Post autor: Michaels19 »

no może faktycznie, myślałem dolać 200ml do równych 3 litrów ale chyba nie ma sensu kombinować bo w końcu wywali jaką uszczelką
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2494
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: sucha miska ttr

Post autor: Pawlo »

Potwierdzam słowa Artura :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: sucha miska ttr

Post autor: Gacek »

Zastanawiająco dla mnie brzmią problemy jakie macie z ustaleniem poziomu oleju - czy nie istnieje u was coś takiego jak odpowietrzenie zbiornika ? co prawda w moim typie zbiornik znajduje się w ramie ale istnieje układ który w razie zbyt wysokiego poziomu zrzuci nadmiar zalegającej oliwy z zbiornika w kartery .Spokojnie mogę zalać nawet 4 litrami i nic się nie będzie działo .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
fryzjer

Re: sucha miska ttr

Post autor: fryzjer »

Gacek pisze:Zastanawiająco dla mnie brzmią problemy jakie macie z ustaleniem poziomu oleju - czy nie istnieje u was coś takiego jak odpowietrzenie zbiornika ? co prawda w moim typie zbiornik znajduje się w ramie ale istnieje układ który w razie zbyt wysokiego poziomu zrzuci nadmiar zalegającej oliwy z zbiornika w kartery .Spokojnie mogę zalać nawet 4 litrami i nic się nie będzie działo .
Mógłbyś Gacek,to bardziej przystępnie objaśnić.Dotąd,myślałem,że nadmiar oleju,raczej może zaszkodzić silnikowi. Ewentualnie, nadmiar zostanie "zrzucony" w airbox.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: sucha miska ttr

Post autor: Gacek »

fryzjer pisze:
Gacek pisze:Zastanawiająco dla mnie brzmią problemy jakie macie z ustaleniem poziomu oleju - czy nie istnieje u was coś takiego jak odpowietrzenie zbiornika ? co prawda w moim typie zbiornik znajduje się w ramie ale istnieje układ który w razie zbyt wysokiego poziomu zrzuci nadmiar zalegającej oliwy z zbiornika w kartery .Spokojnie mogę zalać nawet 4 litrami i nic się nie będzie działo .
Mógłbyś Gacek,to bardziej przystępnie objaśnić.Dotąd,myślałem,że nadmiar oleju,raczej może zaszkodzić silnikowi. Ewentualnie, nadmiar zostanie "zrzucony" w airbox.
Fryzjer gdzie gromadzi się w twoim sprzęcie nadmiar oleju ? w silniku czy zbiorniku ? u mnie druga sekcja pracuje intensywniej od pierwszej - jak mam zaniżony stan na zbiorniku to dla mnie oznaka ze skrzynia , sprzęgło może dostawać po 4 literach .
Może w starszych typach xt tak jest nie wnikam już w takie aspekty .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
fryzjer

Re: sucha miska ttr

Post autor: fryzjer »

Gacek,dopiero teraz,po problemach kolegi tt600gdynia ,mnie oświeciło z tym odpowietrzeniem zbiornika oleju.

Tutaj skrót do wątku viewtopic.php?f=2&t=4931

W sumie to nie odzywałem się,bo nie chciałem palnąć jakiejś głupoty.No ale te 4 litry to chyba przesada.Sam jestem ciekawy,czy ktoś testował ile można wlać maksymalnie oleju do XT/TT :lol:
Awatar użytkownika
tt600gdynia
Lubiący błoto
Posty: 33
Rejestracja: 16 sty 2016, 10:08
Motocykl: TT600 89',T120V 72', GL1000 75'
Lokalizacja: Gdynia

Re: sucha miska ttr

Post autor: tt600gdynia »

Panowie,
jak nazwa wskazuje " sucha miska olejow" olej nie gromadzi się w karterach lecz tylko w zbiorniku. 2-ga sekcja pompy ma dużo większą wydajność więc wiecej oleju wypływa z silnika niż wpływa - aż do osuszenia miski. Olej może się zgromadzić w karterach tylko po dłuższym postoju przy niesczelnej pompie olejowej - olej spływa grawitacyjnie do silnika.
Efektem jest dym po pierszym odpaleniu - wał korbowy jas zanużony w oleju i pierscienie nie mają szans tego utrzymać poniżej tłoka. W ekstremalnych sytuacjach ( gaz zaraz po odpaleniu ) może dojść do skrzywienia wału korbowego.
Jeżeli przelejesz ekstremalnie zbiornik po długim postoju ( pełny silnik i pełny zbiornik) i nie odkrecisz korka wlewu oleju do zbiornika po odpaleniu silnika to faktycznie może być problem ponieważ olej może tylko uciec do air boxa ale to trudna droga.
Więc najlepiej odpalić i jeżeli nie przelewa się ze zbiornika prezez wlew po kilku minutach pracy to OK.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: sucha miska ttr

Post autor: Gacek »

tt600gdynia - zadaj sobie pytanie? jaką ilością oliwy musiał byś zalać silnik aby wał był utopiony w oleju :) .
W moim typie przy prawidłowym stanie na bagnecie spływa około z
zbiornik oleju ok 2,1 l
kartery 0.9 l
głowica 0.2 l
filtr 0,1 l
co daje łącznie 3,3 l jak doleję większą ilość to naturalnie ona wypełnia z wyższym poziomem zbiornik a nadmiar jest zrzucany z powrotem w kartery i nic się wielkiego nie dzieje ;) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Michaels19
Po kostki w błocie
Posty: 188
Rejestracja: 18 maja 2014, 07:41
Motocykl: ttr 600

Re: sucha miska ttr

Post autor: Michaels19 »

no i w końcu dolałem te dwie setki bo wciąż mi było mało tego oleju:) nawet przy dobrze rozgrzanym moto nie chciał się za bardzo pokazywać w okienku teraz jest 3l i zobaczymy jak bedzie
ODPOWIEDZ