Linka, od czego i jak wyregulować

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w TT
ODPOWIEDZ
tomek5700
Lubiący błoto
Posty: 20
Rejestracja: 13 maja 2013, 14:16
Motocykl: TTR 600 Belgarda
Lokalizacja: okolice zakopanego

Linka, od czego i jak wyregulować

Post autor: tomek5700 »

cześć, przy ostatnich oględzinach i lekkim serwisie, zauważyłem że jedna linka jest już na skraju wytrzymałości przy próbie naprawy całkowicie się urwała, więc dorobiłem nową, i mam pytanie do czego służy ta linka i jak ona ma być wyregulowana, dziękuję za wszelką pomoc, myślę, że będzie to chyba od dekopmresatora? ale jak to wyregulować żeby było dobrze, to ma być napięte czy puszczone luzem? :tt600: :)

chodzi o linke ze zdjęcia :

http://zapodaj.net/1ba8e5434305d.jpg.html
Awatar użytkownika
fakir
Po kostki w błocie
Posty: 314
Rejestracja: 03 wrz 2014, 10:15
Motocykl: VFR750 & XT600 1VJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Linka, od czego i jak wyregulować

Post autor: fakir »

Hej, to linka od dekompresatora. Powinna sobie dyndać luźno przy ramie.
Aby ją prawidłowo wyregulować musisz skręcić albo rozkręcić te dwie nakrętki na pancerzu linki - są po środku linki.
Całą procedurę masz opisaną w serwisówce, na ramieniu dekompresatora przy pokrywie zaworów powinien być luz. ok. 3-4mm (nie jestem pewien tej wartości) ważne aby dało się bez większego oporu odpalić z kopa, i też aby dekompresator nie stukał (nie był za mocno naciągnięty) przy pracującym silniku.
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré
tomek5700
Lubiący błoto
Posty: 20
Rejestracja: 13 maja 2013, 14:16
Motocykl: TTR 600 Belgarda
Lokalizacja: okolice zakopanego

Re: Linka, od czego i jak wyregulować

Post autor: tomek5700 »

Czyli tak napiac ze jak popchne palcem od gory tebdzw8gnie to ma jej brakowac gdzies 4mm do oporu, a czy ma byc calkowicie zwolniona i na lince ma byc jeszcze 4 mm luzu?:-)
Awatar użytkownika
fakir
Po kostki w błocie
Posty: 314
Rejestracja: 03 wrz 2014, 10:15
Motocykl: VFR750 & XT600 1VJ
Lokalizacja: Poznań

Re: Linka, od czego i jak wyregulować

Post autor: fakir »

luz ustawiasz na tej dźwigni, jak kopka jest w pozycji złożonej (takiej jak podczas jazdy) to dźwignia przy głowicy powinna mieć te 3-4mm luzu zanim ją będzie ciągła linka
Yamaha XJ600N
Honda VFR750
Yamaha XT600z Ténéré
tomek5700
Lubiący błoto
Posty: 20
Rejestracja: 13 maja 2013, 14:16
Motocykl: TTR 600 Belgarda
Lokalizacja: okolice zakopanego

Re: Linka, od czego i jak wyregulować

Post autor: tomek5700 »

przepraszam że tak drąże ale chce mieć pewność, bo myszę linkę uciąć żeby to tak ustawić, jak myślę. Tak łopatologicznie jak stoję przodem do tej dźwigni koło zaworów to jak ją popycham palcem w lewo( czyli w stronę w którą linka ją napina ) to ma być tak około 4mm ? bo normalnie jak linka jest zdjęta to tam na tej dźwigni to jest jakieś 2cm do oporu :)
Krzsiek
Po ośki w błocie
Posty: 526
Rejestracja: 16 kwie 2010, 09:46
Motocykl: TT600R 5CH
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linka, od czego i jak wyregulować

Post autor: Krzsiek »

Po pierwsze masz zle poprowadzaona ta linke. Powinna isc za banka od amora, tak zeby jej nie bylo widac i nie platala sie na wierzchu.

Linke ustawiasz tak, aby podczas koapnia, czyli naciskania kopajki otwierala zawor. Czyli ciagnela dzwignie w momencie ruchu kopniaka.


Tu masz krotka serwisowke do tt600r gdzie sa podstawowe info serwisowe i pokazana droga kabli i linek
http://www.shag.com.au/dirtbike/TT600R_ ... kStart.pdf
Ostatnio zmieniony 02 sie 2015, 12:46 przez Krzsiek, łącznie zmieniany 1 raz.
tomek5700
Lubiący błoto
Posty: 20
Rejestracja: 13 maja 2013, 14:16
Motocykl: TTR 600 Belgarda
Lokalizacja: okolice zakopanego

Re: Linka, od czego i jak wyregulować

Post autor: tomek5700 »

ok to jutro to przetestuje zrobie tak żeby przy kopnięciu całkowicie otworzyła, a sprawdzał ktoś kiedyś bez tej linki da się odpalić moto, czy naprawde cięzko? ;)
Krzsiek
Po ośki w błocie
Posty: 526
Rejestracja: 16 kwie 2010, 09:46
Motocykl: TT600R 5CH
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linka, od czego i jak wyregulować

Post autor: Krzsiek »

Sprawdz i napisz jak jest.
Nie ma w Tobie ducha odkrywcy?
tomek5700
Lubiący błoto
Posty: 20
Rejestracja: 13 maja 2013, 14:16
Motocykl: TTR 600 Belgarda
Lokalizacja: okolice zakopanego

Re: Linka, od czego i jak wyregulować

Post autor: tomek5700 »

Jest jest :-D te linka mialem urwana tylko pancerz ciagle tam siedzial wiec nie wiedzialem o tym, i u mnie bylo tak , ze ciezko szlo w koncowej fazie podpompowywania, ale ogolnie przy kopnieciu tego nie odczuwalem zawsze wielkie nastawienie i kumulacja wszystkich sil w nodze :-P. A teraz jak to zrobilem, w sumie idealnie to mialem ustawione taki lekki luz na lince przy zlozonej kopajce, a jak jade w dol to w pewnym momencie tak naciaga ze idealnie cale otwiera ;-) i stad moje pytanie czy ktos probowal bez linki, czy mozecie go w ogole zapalic, bo moze kompresje mam slaba lub cos ;-)
ODPOWIEDZ