Xt600e 1997r hałas po wciśnięciu sprzęgła.

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
Bartoszgd
Lubiący błoto
Posty: 37
Rejestracja: 26 lis 2017, 14:46
Motocykl: Xt600e
TE610ie.
2320.

Xt600e 1997r hałas po wciśnięciu sprzęgła.

Post autor: Bartoszgd »

Witam szanowne grono.
Proszę o jakies informacje odnosnie metalicznego hałasu (synchroniczny stuk) po wcisnieciu klamki sprzęgła. Hałas dochodzi spod prawej pokrywy- strona kosza sprzeglowego. Hałas zanika jak rozgrzeje się silnik. Cóż to moze byc?

Drugie pytanie. Jakiego producenta kupic linkę sprzegla?

Dziekuje za odp. Pzdr600
mallory

Re: Xt600e 1997r hałas po wciśnięciu sprzęgła.

Post autor: mallory »

U mnie kiedyś takie obajawy dał pęknięty kosz sprzęgła, po wymianie przeszło. Ale może u Ciebie nie jest tak grubo.
Bartoszgd
Lubiący błoto
Posty: 37
Rejestracja: 26 lis 2017, 14:46
Motocykl: Xt600e
TE610ie.
2320.

Re: Xt600e 1997r hałas po wciśnięciu sprzęgła.

Post autor: Bartoszgd »

Dzięki za odp. Czy jeszcze ktoś ma jakies pomysły?
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Xt600e 1997r hałas po wciśnięciu sprzęgła.

Post autor: Gacek »

:lol: Opcji może być wiele , u mnie na prawej kapie pod która kryje się kosz sprzęgła jest rodzaj nazwijmy to dzwonka jak wałek atakujący a raczej kosz na nim umieszczony zbliza się niebezpiecznie do pokrywy to zanim ją uszkodzi będzie słyszalny łomot 8-) .Tylko po co ci te wszelkie spekulacje ;) - rozbierz zdemontuj prawa kapę i bez problemu powinieneś wyłapać co jest nie halo zwróć uwagę na luz wzdłużny łożyska wałka atakującego skrzynki biegów :| .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
PanGeograf
Czyścioch
Posty: 14
Rejestracja: 13 paź 2017, 18:18
Motocykl: YAMAHA XT600e

Re: Xt600e 1997r hałas po wciśnięciu sprzęgła.

Post autor: PanGeograf »

Witam
czy udało Ci się rozwiązać problem, mam podobne objawy, gdy wciskam sprzęgło słychać metaliczny dźwięk jednak nie jest on bardzo głośny, gdy puszcze objaw znika.
Bartoszgd
Lubiący błoto
Posty: 37
Rejestracja: 26 lis 2017, 14:46
Motocykl: Xt600e
TE610ie.
2320.

Re: Xt600e 1997r hałas po wciśnięciu sprzęgła.

Post autor: Bartoszgd »

Nie zaglądałem jeszcze do kosza sprzeglowego. Ale widzę ze problem jest powszechny. U Ciebie Pangeograf występuje problem na tylko na zimno? Przebieg mojego moto to 23.000km
PanGeograf
Czyścioch
Posty: 14
Rejestracja: 13 paź 2017, 18:18
Motocykl: YAMAHA XT600e

Re: Xt600e 1997r hałas po wciśnięciu sprzęgła.

Post autor: PanGeograf »

Niedawno to uslyszałem, wczesniej tego nie bylo, przebieg 30k, ogolnie to na zimnym na pewno, a czy na Cieplym to nie powiem, dzis sprawdze, z tego co czytalem to w tym miejscu nie powinno byc takiego dzwieku. Pozostaje rozbierac, gdyz może to byc wszystko, począwszy od jakiejs nakretki az do łożyska kosza sprzęgłowego.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Xt600e 1997r hałas po wciśnięciu sprzęgła.

Post autor: ArturS »

W rocznikach powyżej 95r. mechanizm wysprzęglania został przekonstruowany - w starszych modelach konstrukcja jest właściwie niezniszczalna.
Obrazek
a dokładniej, to dodano mechanizm zębatkowy, który "ciągnie" tarczę sprężyn. Elementem, który być może dostaje zbytnio po dupie jest płaskie łożysko rolkowe.
Obrazek
w nowszych modelach XT660 zastąpiono je zwykłym łożyskiem kulkowym. Trzeba rozebrać. Żeby się nie okazało, że podkładka nr 16 stoi jak wryta i piłuje aluminiowa tarczę.
PanGeograf
Czyścioch
Posty: 14
Rejestracja: 13 paź 2017, 18:18
Motocykl: YAMAHA XT600e

Re: Xt600e 1997r hałas po wciśnięciu sprzęgła.

Post autor: PanGeograf »

nagrzałem motocykl i wydaje mi się że gdy jest Ciepły to raz słychać raz nie, mogę być w błędzie, gdzie takie płaskie łożysko można nabyć ?( tylko w serwisie?) przy okazji mam takie pytanie, czy jeśli wcisnę sprzęgło na zgaszonym silniku i będę trzymał wciśnięte wbije bieg to powinno się kręcić koło tak jak na luzie? ( mi się nie kręci), zaś na odpalonym silniku przy wbiciu 1 biegu jest szarpniecie (puknięcie dosyć słyszalne jednak tylko przy pierwszym biegu potem już cichutko chodzą biegi) koło delikatnie się zakręci i staje, czy tak powinno być? wiem że w dwusuwie normalnie można kręcić kołem na wciśniętym sprzęgle, zatem jak jest tutaj?
PanGeograf
Czyścioch
Posty: 14
Rejestracja: 13 paź 2017, 18:18
Motocykl: YAMAHA XT600e

Re: Xt600e 1997r hałas po wciśnięciu sprzęgła.

Post autor: PanGeograf »

Panowie a czy taki efekt może dać np, wyciągnięta linka sprzęgła, która np nie wyprzęgla do końca? Dodam, że na klamce jest znaczny luz ok 1-1,5 cm, sprężyny raczej są dobre bo klamka chodzi dość ciasno nie licząc tego luzu.
ODPOWIEDZ