Jaki olej?

Wszystko o tym motocyklu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Jaki olej?

Post autor: Gacek »

Ja nie bedę się wypowiadał w temacie - dla mnie wypowiedzi z poziomu zassanych informacji są po prostu do tzw "dupy " .
Osobiscie uwazam ze realna obserwacja skutków uzywania wniesie wiecej racji - prawdy niz powielanie dewagacji ekspertów .
PO prostu nie przemawia do mnie na obecną chwilę taki tryb :P .
Lubie sobie potestować poobserwować zastosowanie róznych patentów tylko w takich tematach zanim sie wypowiem lubię realnie ocenić róznice .
fryzjer pisze:Dzięki Piotr za podzielenie się spostrzeżeniami. :browar: Spróbuję na próbę zalać go tym syntetykiem,ale 10W50.Będzie bezpieczniej w wyższych temperaturach.Piszesz,że kilka razy przechodziłeś z minerała na syntetyk. Płukałeś czymś silnik przed zalaniem syntetykiem :?:
Fryzjer - aby nie było ze się czepiam odbieram twoje posty jak zachowanie człowieka który tonie a w takim stanie złapie w dłonie brzytwę nie spogladajac na to ze potnie mu ona dłonie .
I proszę cię potraktuj to info bez urazy za stwierdzenie tak mam - piszę czesto to co czuję jednak wole tak niż przysłowiowo mydlic konwencjonalnie komuś oczy ;).
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
fryzjer

Re: Jaki olej?

Post autor: fryzjer »

Nie no spoko Gacek.Nie gniewam się i nie obrażam :lol: Z resztą Twoja porada jest dla mnie zawsze mile widziana. 8-) .Ogólnie to Ci powiem,że tak za bardzo to nie mam skąd czerpać wiadomości ,więc często te informacje zasysam z internetu. ;) A moje drugie źródło wiedzy,takiej już specjalistycznej,oraz praktycznej,odnośnie XT-eka, to to forum.Super,że można pewne fakty zweryfikować z użytkownikami tego samego motocykla :goodjob: Wracając do tematu oleju,to co w tym dziwnego,że chciałbym zalać silnik lepszym olejem,skoro nie kosztuje on, aż tak dużo więcej pieniążków,niż najtańszy minerał.Zresztą minerał, trzeba wymieniać raz w roku .A taki syntetyk ,można by przeciągnąć w czasie z wymianą.Więc jak by nie patrzyć,to taki syntetyk na przestrzeni czasu wyjdzie tyle co minerał,a nawet może taniej :D A co na tym jeszcze zyskuję :?: Może lepszy olej odciągnie w czasie widmo remontu o kilka lat :?: ,może głowica mniej dostanie po dupie :?: Nie wiem. Czas pokaże,.Koledzy wcześniej pisali,że tak można w przypadku silnika XT ,to zaleję moto tym syntetykiem i zobaczę co się będzie działo. Najwyżej wrócę do minerała,lub przejdę na półsyntetyk i tak dojeżdżę do remontu ;)
Piotr
Lubiący błoto
Posty: 93
Rejestracja: 08 mar 2015, 14:19
Motocykl: GSXR1300

Re: Jaki olej?

Post autor: Piotr »

Ja nie jestem zwolennikiem żadnych płukanek...
Oleje mają już same w sobie substancje myjące.

Ja mam jedną zasadę:
Zdrowemu silnikowi nie zaszkodzi przejście z minerału na syntetyk i raczej będzie mu służyć,
a padlinie nie pomoże już nic poza remontem i raczej nic mu już nie zaszkodzi :D
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Jaki olej?

Post autor: Gacek »

Piotr pisze:Ja nie jestem zwolennikiem żadnych płukanek...
Oleje mają już same w sobie substancje myjące.

Ja mam jedną zasadę:
Zdrowemu silnikowi nie zaszkodzi przejście z minerału na syntetyk i raczej będzie mu służyć,
a padlinie nie pomoże już nic poza remontem i raczej nic mu już nie zaszkodzi :D
Tak się głosno zastanawiam na podstawie jakich argumentów stwierdzasz ze coś jest padliną a coś nie :) .mineral vs syntetyk to diametralnie róznica w bazie olejowej o jaką jest oparty olej reszta to dodatki i to one wg ludzi obytych w temacie stanowią jak dany olej oddzialuje na poszczególne podzespoły elementy z którymi wspólpracuje .
Zrobiles 2,5 KKM I bez zadnej inspekcji silnika stwierdzasz jakieś fakty ? gratuluję intuicji - moze wykorzystaj teen dar jasnowidzenie jest zadko spotykaną cechą u ludzi :idea: ,jak posiadasz taki dar to nie zaprzepac go ;) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Piotr
Lubiący błoto
Posty: 93
Rejestracja: 08 mar 2015, 14:19
Motocykl: GSXR1300

Re: Jaki olej?

Post autor: Piotr »

Gacek, na nie jednym motocyklu przechodziłem z półsyntetyka na syntetyk i nigdy nie miałem z tym problemów.
Jeden z przykładów - moja Hayabusa przy kupnie miała 28kkm i była zalewana półsyntetykiem... Od momentu kupna zalany pełen syntetyk i ostatnio własnie pokzało się na liczniku 70kkm. Silnik po przejściu na pełen syntetyk nie zaczął się pocić nie pił oleju i nie działy się żadne inne wymyślone historie. Dlaczego? Bo piec był i jest zdrowy!
Pracuje tak jak pracował przy kupnie i nigdy oprócz regulacji zaworów do niczego nie zaglądałem.

Nie będę tak Jak Ty co 100km rozbierał pieca i mierzył wszystko po kolei i pisał doktorat i wywody na ten temat.
Dlaczego?Bo mam na to wywalone!

Xt-ka tez po przejściu ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, żeby miał być inaczej.
Czy Panie Profesorze twoim zdaniem po ilu kkm zacznie jej bokiem wychodzić ten syntetyk?


Dalej uważam, że syntetyk dla zdrowego pieca jest najlepszym wyborem i zdania nie zmienie.

Jak ktoś sprzedaje padline i nalał ,,gętego" minerała żeby jak najmniej kopcił i najmniej go żarł to owszem zalanie go syntetykiem ukaże jego stan faktyczny...
A jeśli ktoś zdrowy piec zalewał minerałem bo taki miał kaprys to przejscie na syntetyk będzie wskazane i nie stanie się z piecem nic nieporządanego.

Więc proszę o konkrety Panie Profesorze - napisz nam jak to już zamęczyłeś tuzin silników, każdy na innym oleju i podziel się ile który na każdym wytrzymał.
Bo te twoje spostrzeżenia i weryfikacje o których pisałeś to o kant...
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Jaki olej?

Post autor: Gacek »

Piotr - zauwaz jedną sprawę .
Ja tylko zwracam uwagę na fakt z jakiego poziomu traktujesz temat i zupełnie nie podwazam tezy wyzszosci syntetyka nad mineralnym .
Jezeli uzywał bym syntetyka kiedykolwiek w xt i miał bym jakis realny wglad na przestrzeni czasu w bebechy i jak to się sprawuje to bym się swoimi spostrzezeniami się podzielił :mrgreen: .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Piotr
Lubiący błoto
Posty: 93
Rejestracja: 08 mar 2015, 14:19
Motocykl: GSXR1300

Re: Jaki olej?

Post autor: Piotr »

Gacek a czemu nie zalewasz XTki syntetykiem?
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Jaki olej?

Post autor: Gacek »

Piotr pisze:Gacek a czemu nie zalewasz XTki syntetykiem?
Dobre pytanie 8-) - :oops: .
Chyba jedynym powodem dla którego nie zrobiłem tego w xt jest gestosć .
Kiedys zalalem 10 tką piec do plukania i przejechałem się delikatnie w celu sprawdzenia poprawnosci działania skrzyni .
No cóz miałem dosyć negatywne odczucia po takim eksperymencie .
Mam obecnie obiekcje co do stosowania 15 tki :? .Zewn oceniajac olej robi jak najbardziej pozytywne wrazenie - jednak jakis czas temu wymieniajac skrzynkę delikatnie się rozczarowałem :( .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Dalti
Po kostki w błocie
Posty: 217
Rejestracja: 13 lip 2016, 05:55
Motocykl: RX125,XL600V , TT600R ,530EXC zabawki
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Jaki olej?

Post autor: Dalti »

Ja leje do swojego wiatołapa(tt600r) motul 5100 10W50 a moto nie ma lekko na podjazdach. biegi wchodzą lepiej nisz na 10W40 który zupełnie nie nadaje do jazdy offtoad. jedynie lekkie pocenie z okolic pokrywy filtra oleju ale to raczej przez o ring i lekko dokręconych śrub .Na pewno przy 15W50 będą lepiej wchodzić biegi.
Łukasz TTR600
Lubiący błoto
Posty: 77
Rejestracja: 02 sty 2019, 16:58
Motocykl: Yamaha TTR 600

Re: Szybkie pytania, szybkie odpowiedzi - TT/TTR/TTRE

Post autor: Łukasz TTR600 »

Czesc Fryzjer jaka oliwą zalewasz swój silnik ?
ODPOWIEDZ