Olej do XT600E

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
Awatar użytkownika
supermichi4444
Lubiący błoto
Posty: 24
Rejestracja: 12 gru 2017, 02:07
Motocykl: Yamaha XT600E
Lokalizacja: Szczecin/Police

Olej do XT600E

Post autor: supermichi4444 »

Witam
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że zapoznałem się z wszelkimi tematami nt. oleju do Yamaszki XT600 zarówno z tego forum jak i innych, zarówno polskich jak i zagranicznych forów. Piszę aby ostatecznie rozwiać moje wątpliwości co do tego czym moją maszynkę zalać.
Według moich ustaleń :
Wg. serwisówki - 20w40 albo 10w30 (przy czym 20w40 raczej nie do dostania)
Wg. użytkowników 10w40 lub 20w50

Motocykl mój jest z 2000r. i jest po 1 szlifie cylindra i nowym tłoku i pierścionkach, zużycie oleju jest śmiesznie małe łamane na zerowe, jest odpowiednio dotarty i wszystko jest z nim dobrze dlatego pytam już weteranów tego modelu - czy lepiej (jak ja sądzę) zalać gęściejszą oliwę w postaci 20w50 minerał czy też jak niemal wszyscy wlać 10w40 półsyntetyk i dać sobie spokój ?
A może jest inna oliwa w którą warto zainwestować ?

(Nadmieniam, że zarówno na filtrach jak i oleju nie mam zamiaru oszczędzać i zależy mi na najlepszym wyborze dlatego zwracam się z prośbą o pomoc do osób bardziej doświadczonych ;) )
fryzjer

Re: Olej do XT600E

Post autor: fryzjer »

Witaj.Coś słabo czytałeś forum ;) .Taki temat jest na forum,nawet aktywny.Zresztą temat oleju to temat rzeka .Ilu użytkowników tyle poglądów.Ja mam model 2KF,te same parametry oleju w serwisówce jak w Twoim modelu i za każdym razem przy planowanej wymianie mam dylematy czym zalać silnik ;) Zamiast zakładać kolejny wątek o olejach lepiej zadaj pytanie w tym wątku viewtopic.php?f=13&t=1053..
Awatar użytkownika
supermichi4444
Lubiący błoto
Posty: 24
Rejestracja: 12 gru 2017, 02:07
Motocykl: Yamaha XT600E
Lokalizacja: Szczecin/Police

Re: Olej do XT600E

Post autor: supermichi4444 »

Dziękuję bardzo :) Na owy temat również trafiłem ale miałem nadzieję na uzyskanie poprostu jednoznacznej odpowiedzi :D
fryzjer

Re: Olej do XT600E

Post autor: fryzjer »

Tak się nie da ;) Niby można wlać to co mówi serwisówka nie wnikać w temat i mieć z dyni .Z drugiej musisz wziąść pod uwagę w jakich warunkach i jak jeździsz,w jakim stanie jest silnik .Z drugiej strony ciekawi mnie dlaczego konstruktor silnika XT , nie przewidział oleju o oznaczeniu letnim 50.Czyli 10w50,15w50,20w50.Czyżby takich olejów nie było za czasów premiery XT :niewiem: :?: Taki olej chyba najlepiej sprawdzi się w tym silniku. No chyba,że ktoś upala sprzęt tylko przy niedzieli do kośćioła ,lub ewentualnie jeździ tylko po asfalcie,to taki 10W40 raczej powinien wystarczyć :|
Awatar użytkownika
kurol
Po kostki w błocie
Posty: 300
Rejestracja: 08 kwie 2017, 09:29
Motocykl: BMW R1150GS Yamaha TTR600 TENERE 700
Lokalizacja: Krakow

Re: Olej do XT600E

Post autor: kurol »

Wedlug serwisowki do ttr mozna lac 20w50 wiec do xt pewnie tez
Obrazek
fryzjer

Re: Olej do XT600E

Post autor: fryzjer »

O proszę bardzo.Czyli konstruktor możliwość eksploatacji na 20w50 wprowadził dopiero w modelu TTR.Ciekawe czemu nie w starszych XT. Według Twojego manuala wychodzi,że 10W40 można upalać do minus 10 stopni.To chyba trochę przesada.Taki 10W zapewni smarowanie w dużo niższej temperaturze.20w50 konstruktor przewidział do plus 5 stopni :shock: .Według mnie te dane są mocno na wyrost z dużą dozą ostrożnosci.Sam swojego 2KF upalałem w minus 8 stopniach na mineralnej oliwie 20W50 i nic się stało :D Przy okazji szybkie pytanie .Czy ten parametr zimowy przed literą W,czyli 10W,15W,20W, ma znaczenie tylko podczas rozruchu silnika :?: Czy jeśli teoretycznie motocykl jest zalany np.olejem gęstym 20W50,stoi w ciepłym pomieszczeniu a następne zostaje uruchomiony np. w minus 15,20 stopniach i w takiej temperaturze eksploatowany,to mu to zaszkodzi . :?:
Awatar użytkownika
supermichi4444
Lubiący błoto
Posty: 24
Rejestracja: 12 gru 2017, 02:07
Motocykl: Yamaha XT600E
Lokalizacja: Szczecin/Police

Re: Olej do XT600E

Post autor: supermichi4444 »

Z tego co czytałem to chodzi przeważnie o rozruch w niższych temperaturach. W zależności od tego w jakich warunkach jest przechowywany i jaka jest temperatura otoczenia tak też będzie nam motocykl odpalał :). Z olejem chodzi głównie o film olejowy w różnych temperaturach i zakresie możliwości jego pracy przy temperaturze roboczej. Plus - wielu ludzi mawia, że różnie jest z pompą oleju przy gęstszym oleju ale o tym nie mam kompletnie pojęcia.

I właśnie dlatego założyłem ten temat by rozwiać te cholerne wątpliwości :D , ale jedno wiem napewno - do XT - ka napewno 10W40 nie zaleje.
fryzjer

Re: Olej do XT600E

Post autor: fryzjer »

Z tą pompą oleju i gęstszym olejem to chodzi o to,że niektóre pompy w samochodach/motocyklach nie są zaprojektowane do przetłaczania gęstszego oleju. Olej będzie wolniej przepływał przez węzły tarcia, przegrzewał się, a w efekcie szybciej utleniał i tracił właściwości. Łatwiej też o zerwanie filmu olejowego.Wydaje mi się,że taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku silników ciaśniej spasowanych,silników z wąskimi kanałami olejowymi,czy silników chłodzonym cieczą.Raczej taki scenariusz nie grozi XT-ekowi. :happy:
Tank
Lubiący błoto
Posty: 61
Rejestracja: 24 sty 2016, 04:51
Motocykl: R1200GS Adv
XT600Z 3AJ
Suzuki GS110X
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Re: Olej do XT600E

Post autor: Tank »

Nie mylcie lepkosci oleju z jego gestoscią. :) A oleju 20W50, a tym bardziej 10W50 w czasach narodzin XTeka po prostu nie bylo (tzn byly, tyle ze do extreme sportu i cholernie drogie).
Ps. Co do wczrsniejszegpo posta o zasadnosci zalania full syntetykiem w celu znacznego wydłużenia interwałów wymiany- to tak nie dziala, syntetyk robi wieksze przebiegi, ale z kolei szybciej ulegają degradacji estry na ktorych są oparte jego dodatki uszlachetniające. Producenci zalecają wymianę co roku, jeśli przebieg nie został osiągnięty.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko…
Awatar użytkownika
Tygrys
Po kostki w błocie
Posty: 468
Rejestracja: 07 cze 2017, 13:49
Motocykl: Był tt600 s 4GV jest xr600

Re: Olej do XT600E

Post autor: Tygrys »

Cześć wydaje mi się że najważniejsze aby był stan i wymieniany na czas moto mam od kwietnia ub roku jedna wymiana po roku za mną jeżdżę na valwoline 10w40 garażowany pod chmura upalany co niedziela nie ma problemów z odpalaniem przy -15 jak i pow 27 oliwy nie pije. Następna wymiana za rok ale tak się oczytalem ze już zgupialem może szukacie dziury w całym
ODPOWIEDZ