Wentylator 12V o mocy (?)

Forum poświęcone modyfikacjom XT.
ODPOWIEDZ
gz1000
Lubiący błoto
Posty: 26
Rejestracja: 17 sie 2014, 21:04
Motocykl: XT600E, KLX250S

Wentylator 12V o mocy (?)

Post autor: gz1000 »

Cześć, zastanawiam się nad polepszeniem chłodzenia głowicy poprzez instalację wentylatora (pchającego powietrze "od przodu"). Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w tym zakresie? Zakładając że jest to uzasadnione, to pytam przede wszystkim o moc (zakładam, że wentylatorki komputerowe 1,5 -3W raczej odpadają) ale raczej potrzeba urządzenia o mocy w okolicy 100W = wentylator samochodowy. Może model jakiejś marki dobrze się wpasowuje?

Planuję wzrokowo monitorować temperaturę oleju (termometr zamiast korka i bagnetu oleju) i włączać wentylację przełącznikiem z kierownicy - chyba, że ktoś ma jakiś inny patent nie wymagający większych ingerencji (pomysł z innego wątku dot. wiercenia w korku oleju na potrzeby wpuszczenia sondy raczej u mnie odpada)..
Pozdrawiam
fryzjer

Re: Wentylator 12V o mocy (?)

Post autor: fryzjer »

Tak się zapytam.W Twoim moto masz zamontowane owiewki na zbiorniku?
Jeśli tak to czy w prawej albo lewej owiewce Masz taki gumowy element który dodatkowo nakierowuje strumień powietrza na głowicę,świece zapłonową?.
Masz zamontowany chlapacz przy przednim błotniku?
Taki patent jest w modelu 2KF
Do tego dobra oliwa 15w50 lub 20w50 i nie ma co kombinować z wentylatorami.
gz1000
Lubiący błoto
Posty: 26
Rejestracja: 17 sie 2014, 21:04
Motocykl: XT600E, KLX250S

Re: Wentylator 12V o mocy (?)

Post autor: gz1000 »

Hej, zbiornik będzie zmieniony na akcesoryjny 23l - zresztą w obecnym nie mam elementu, o którym piszesz.

Ekstra chlapacza na przednim błotniku póki co nie ma - planuję jednak dorzeźbić coś aby zmniejszyć napływ błota - spodziewam się, że tym samym mogę nieco zmniejszyć również napływ powietrza.

Ps. Nie napisałem, ale moto ma za zadanie dojechać w cieplejszy klimat (niż lato w Polsce).
fryzjer

Re: Wentylator 12V o mocy (?)

Post autor: fryzjer »

To może wystarczy zamontować dodatkową chłodnicę oleju tak jak np. w 3AJ.Te ostatnie 3AJ z końca produkcji miały dosyć sporą tę chłodnicę.
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2494
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wentylator 12V o mocy (?)

Post autor: Pawlo »

Odpuść sobie takie wentylatory, tysiące sprzętów takich jak twój lata na całym świecie w ciężkim terenie i w dalekich trasach i radzą sobie bez wentylatorów. Jak chcesz usprawnić chłodzenie to dorzuć chłodnicę oleju z Tenere, jest kompaktowa i dedykowana do tego silnika, skutecznie zbija temperaturę oleju. Od siebie dodam, że olej w przypadku tego silnika zdecydowanie bardziej się nagrzewa w trasie niż w terenie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Wentylator 12V o mocy (?)

Post autor: Gacek »

Tylko po co ładować sie w 3tb w jakieś dodatkowe chłodnice oleju :) .
Jak jest ciepło zrzuca się owiewkę chłodnicy z baku - a jak się ekstremalnie robi goraco i oliwa grzeje się to wystarczy do zbiornika na ramie dołozyć adekwatne radiatory które zwiekszą powierzchnie i s kutecznie rozprosza wiecej ciepła - nie ma zadnyej motaniny wezy itp itd 8-) .
Pomysł z wentyatorami podoba mi się w konttekscie ze przydała by się taka opcja .Niejednokrotnie wspominam jaki zar potrafi buchać z tego pieca podczas wymuszonego postoju np na swiatłach po ostrym pałowaniu , mimo naszego niby umiarkowaniego klimatu :| .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
gz1000
Lubiący błoto
Posty: 26
Rejestracja: 17 sie 2014, 21:04
Motocykl: XT600E, KLX250S

Re: Wentylator 12V o mocy (?)

Post autor: gz1000 »

Po namyśle.. zacznę od dołożenia radiatorów (bo pomysł wydaje mi się łatwy w implementacji, tani i niewiele wpływający na wagę motocykla). W drugiej kolejności dołożę "second-hand" wentylator (dla mnie też łatwy w implementacji; mam wolny pin (+) na przekaźniku, a jak się sprawdzi "wkoło komina" to zainwestuję 100pln w nowy).

Pomysł z chłodnicą jest profesjonalny i pewnie najskuteczniejszy, ale na razie się powstrzymam (duży koszt + trudna jak dla mnie implementacja + podejrzewam problem z ew. odwracalnością modyfikacji).

Dzięki i pozdrawiam
ODPOWIEDZ