xt 600 Rozrusznik - pytania

Wszystko o tym motocyklu.
maroch
Lubiący błoto
Posty: 46
Rejestracja: 23 cze 2018, 15:56
Motocykl: xt 600

xt 600 Rozrusznik - pytania

Post autor: maroch »

1. czy rozrusznik w XT ma jakiś dekompresator że udaje mu się przejść moment kompresji którego ja obracając kluczem wał nie dam rady obrucić ?
2. czy można rozrusznik podpiąć bezpośrednio pomijając przełącznik pod Aku np. od auta ?
3. czy da się do zregenerować - chociażby jak wybić tuleję w pokrywie ?!?
4 kładę rozrusznik na ziemi pod nogą i podłączam go pod samochodowy to kręci, ale wolną nogą jestem w stanie go bez problemu zatrzymać - przydeptując, a wręcz kładąc nogę na nim z lekką siła - czy to nie za łatwo ?

5 a co to za tani twór ? https://maxmoto.pl/rozrusznik-jmt-do-ya ... 53830.html

6 rozrusznik 4PT podejdzie do 3TB ?

mój rozrusznik nie da rady kręcić silnikiem, kupiłem od handlarzy portalowych rozruszniki w sumie już dwa, jeden tez nie kręci drugi nie pasuje (podobny ale inny trzebaby stosować jakieś tam podkładki)

oto mój, https://imgur.com/a/11rc9qi , co zauwarzyłem:
- delikatny luz na tulei,
- ta cylindryczna obudowa rozrusznika nie jest w środku idealnie okrągła - ma regularne lekkie wzgórki
- i ten nalot, nie wiadomo ile stał

dzięki
MarcinM
Lubiący błoto
Posty: 58
Rejestracja: 04 lis 2018, 10:52
Motocykl: Xt600 34l
Lokalizacja: głogów-polkowice-okolice

Re: xt 600 Rozrusznik - pytania

Post autor: MarcinM »

hej najpierw porządnie przejedź papierem ściernym np 240 komutator{to miejsce na wałku po krórym trą szczotki}-musi się pokazać czysty mosiądz a następnie dokładnie przeczyść rowki na komutatorze bo widać że są zaklejone pyłem ze szczotek-zwróć uwagę na długość szczotek bo powinny dość mocno być dociskane do komutatora ,resztę wyczyść,przedmuchaj i benzynką eksrak. dokładnie wymyj i wysusz ,tulejki delikatnie olejem lub smarem i poskładaj-może ożyje
co do pytań
1.nie ma
2.sam odpowiedziałeś
3.no raczej zniszczyć,zgiąć -więc ostateczność chyba że masz na wymianę nową ,inną tulejkę
4.nie powinieneś go dać rady zatrzymać
5.wolałbym zregenerować stary-masz 3 szt więc części też powinny być
delikatny luz na tulejce nie powinien być takim problemem,raczej przepływ prądu więc zrób tak jak pisałem
Awatar użytkownika
Tygrys
Po kostki w błocie
Posty: 468
Rejestracja: 07 cze 2017, 13:49
Motocykl: Był tt600 s 4GV jest xr600

Re: xt 600 Rozrusznik - pytania

Post autor: Tygrys »

Cześć spróbuj wybić tulejke starym zbojeckim sposobem do tulejki wpychamy rozmoczony papier toaletowy aż po równo i odpowiedniej średnicy wałkiem trzeba prikurwic - papier powinien wypchac tulejke. Tylko musi być rozmoczony. Powodzenia.
fryzjer

Re: xt 600 Rozrusznik - pytania

Post autor: fryzjer »

MarcinM pisze:hej najpierw porządnie przejedź papierem ściernym np 240 komutator{to miejsce na wałku po krórym trą szczotki}-musi się pokazać czysty mosiądz a następnie dokładnie przeczyść rowki na komutatorze bo widać że są zaklejone pyłem ze szczotek-zwróć uwagę na długość szczotek bo powinny dość mocno być dociskane do komutatora ,resztę wyczyść,przedmuchaj i benzynką eksrak. dokładnie wymyj i wysusz ,tulejki delikatnie olejem lub smarem i poskładaj-może ożyje
Raczej papierem ściernym 2400 ;) .Po zastosowaniu 240 raczej wirnik nie będzie się nadawał do użytku.Ja spróbowałbym,go najpierw umyć np.denaturatem/spirytusem czy innym mocnym alkoholem.
Ten komutator nie jest przypadkiem wytarty?.Jeśli tak, to raczej wskazane byłoby go przetoczenie u jakiegoś tokarza.
A komutator jest wykonany z miedzi, a nie mosiądzu ;)
MarcinM
Lubiący błoto
Posty: 58
Rejestracja: 04 lis 2018, 10:52
Motocykl: Xt600 34l
Lokalizacja: głogów-polkowice-okolice

Re: xt 600 Rozrusznik - pytania

Post autor: MarcinM »

tak, uciekło 1 zero a co do komutatora fakt to miedź -nie wiem czemu napisałem mosiądz-chyba zmęczenie po tygodniu 2-gich zmian w tym dwóch ostatnich 12 godzinnych :niewiem:
maroch
Lubiący błoto
Posty: 46
Rejestracja: 23 cze 2018, 15:56
Motocykl: xt 600

Re: xt 600 Rozrusznik - pytania

Post autor: maroch »

MarcinM pisze: 5.wolałbym zregenerować stary-masz 3 szt więc części też powinny być
delikatny luz na tulejce nie powinien być takim problemem,raczej przepływ prądu więc zrób tak jak pisałem
Mam szanse oddać te dwie sztuki - równie niesprawne, spróbuje wyczyścić jak wspominacie i "może ożyje"
fryzjer pisze: Ten komutator nie jest przypadkiem wytarty?.Jeśli tak, to raczej wskazane byłoby go przetoczenie u jakiegoś tokarza.
też spróbuje
fryzjer

Re: xt 600 Rozrusznik - pytania

Post autor: fryzjer »

Z tym przetoczeniem ,to chodziło mi o sytuacje kiedy na komutatorze zaobserwowałbyś góry,garby po wytarciu przez szczotki.
Jeśli jest ok.,to tylko oczyść komutator z tlenków i oczyść te szczeliny między nie wiem jak to nazwać fachowo :oops: ,fragmentami miedzianymi komutatora
maroch
Lubiący błoto
Posty: 46
Rejestracja: 23 cze 2018, 15:56
Motocykl: xt 600

Re: xt 600 Rozrusznik - pytania

Post autor: maroch »

fryzjer pisze:Z tym przetoczeniem ,to chodziło mi o sytuacje kiedy na komutatorze zaobserwowałbyś góry,garby po wytarciu przez szczotki.
Jeśli jest ok.,to tylko oczyść komutator z tlenków i oczyść te szczeliny między nie wiem jak to nazwać fachowo :oops: ,fragmentami miedzianymi komutatora

tutaj są pewne nieregularności, znaczy są lekkie wzniesienia
https://imgur.com/a/QlMIsW3

https://imgur.com/a/tcCgi3C
fryzjer

Re: xt 600 Rozrusznik - pytania

Post autor: fryzjer »

Raczej chodziło mi o takie zużycie.Jak na tym zdjęciu poglądowym.To jest wirnik od jakiegoś elektronarzędzia.
maroch
Lubiący błoto
Posty: 46
Rejestracja: 23 cze 2018, 15:56
Motocykl: xt 600

Re: xt 600 Rozrusznik - pytania

Post autor: maroch »

zregenerowałem rozrusznik, nowe szczotkotrzymacz, szczotki, tuleje, łożysko...
i tak nie ma siły kręcić silnikiem,
ODPOWIEDZ