Lusterko XT 600

Wszystko o tym motocyklu.
Awatar użytkownika
Magic
Po kostki w błocie
Posty: 496
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:24
Motocykl: XT 600 E 1998
Lokalizacja: Poznań/Turek

Lusterko XT 600

Post autor: Magic »

Zdarzyl mi się z początku banalny problem. Poluzował mi się zaczep lusterko-trzon. Jak wiadomo, śruba ze sprężyna dociskową jest wewnatrz. Myśle wystarczy wyjąć szkło i po sprawie 5minut. Nic bardziej mylnego. Japończycy tak wymyślili, że w tym modelu, szkło jest na zatrzask, albo raczej zatopione w plastkiku. Próbowałem podważać lustro różnymi technikami, ale nic z tego. Stąd moje skromne pytanie - Czy ktoś już rozbierał to spryciarskie lusterko? Czy jedyną szansą na naprawienie jest zbicie szkła, dokręcenie i założenie nowego?
Awatar użytkownika
robcio1187
Po kostki w błocie
Posty: 136
Rejestracja: 07 kwie 2011, 13:54
Motocykl: YAMAHA XT 600 E 3TB
Lokalizacja: Biskupiec

Re: Lusterko XT 600

Post autor: robcio1187 »

Dołączam się do tematu , lusterko na trzonie jest luzne i przy szybszej jezdzie się składa od naporu powietrza i dziś je wykręciłem ale nie wiem jak podejść temat ;) na nowe szkoda trochę siana :lol:
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Lusterko XT 600

Post autor: Gacek »

Niejednokrotnie byłem zmuszony nawet gdzieś mam poodcinane przez szklarza zapasy .Fakt jest taki ze wyciągniecie to karkołomna czynność ( tym bardziej orginale było grubsze szkoło niż te które mam obecnie ) .Najlepiej rozgrzać - podgrzać plastik aby stał się bardziej elastyczny ,a reszta to już bardziej na intuicji musisz polegać . Osobiście nie widzę opcji aby to zrobić na zmontowanym w kierownicy .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Magic
Po kostki w błocie
Posty: 496
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:24
Motocykl: XT 600 E 1998
Lokalizacja: Poznań/Turek

Re: Lusterko XT 600

Post autor: Magic »

czym podgrzewałes? Nie mam opalarki, więc ciężko będzie. Zagotować w wodzie do 100¤C?
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Lusterko XT 600

Post autor: Gacek »

Magic bez przesady z tą temp ,raczej pozostawić na penetracje wiosennego słoneczka :lol: .jak rozbierzesz raz to skumasz , o ile dobrze pamiętam szkło jest od środka podparte na plastikowych elementach które powodują ze lustro dolega do zew krawędzi . Problem gen polega na tym aby rozciągnąć w dwóch płaszczyznach oprawę aby zwolnić na nich obrys a następnie delikatnie to wysuwać w odp kierunku .Czyli krótka zewnętrza i długa dolna - karkołomna czynność bo rozciągniecie w jednej płaszczyzny powoduje odkształcenie oprawy i skrócenie drugiej .Przydały by się jeszcze dodatkowe z dwie łapki do pomocy , aby to synchroniczni rozciągnąć i jeszcze delikatnie wysunąć szkło w kierunku odgiętych elementów . Mam problem aby to właściwie opisać . :roll:
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Magic
Po kostki w błocie
Posty: 496
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:24
Motocykl: XT 600 E 1998
Lokalizacja: Poznań/Turek

Re: Lusterko XT 600

Post autor: Magic »

Lusterko rozebrane. Twoją wypowiedź przeczytałem już po operacji. Użyłem motody gotowania lusterka :) Sprawdziła się w 100%. Po "zagotowaniu" lusterka w wrzacej już wodzie wyciągamy cały element, a obręcz lustra jest gipka jak nogi mojej dziewczyny tuż przed. Wystarczy delikatnie - jednakże cały czas przy użyciu siły - odgiąć tak jak opisał to Gacek w obu płaszczyznach X i Y. Można posłużyć sie nożem do podważenia, jednakże ciągle delikatnie. Jak już otworzymy w środku znajdziemy kolor korozję i gąbkę na lustrze. Tak to wygląda:
Obrazek

Położenie lusterka zmieniamy za pomocą stawu kulistego. Nasz który znaleźliśmy przypomina już próchno mojej babci, dlatego trzeba to dobrze wyszlifować papierem ściernym, nasmarować, a następnie złożyć spowrotem. Całość dokręcamy tak mocno, aby staw mógł swobodnie pracować, a lusterko obracało się z oporem na trzonie(bądź najlepiej wogóle). W moim przypadku miałem jeszcze wydarty gwint na trzonie, dlatego przed sprężyną dociskową dołożyłem podkładkę. Lustro zakładamy również po uprzednim zagotowaniu obudowy, by nie stłuc lustra, tak jak zrobiłem to ja:)
Powodzenia :)
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Lusterko XT 600

Post autor: Gacek »

Magic ? dzieci z tego nie będzie ? :lol: erotyczne porównania 8-) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Magic
Po kostki w błocie
Posty: 496
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:24
Motocykl: XT 600 E 1998
Lokalizacja: Poznań/Turek

Re: Lusterko XT 600

Post autor: Magic »

Chodziło o oddanie istoty rzeczy:) chyba dobrze to z obrazowałem
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Lusterko XT 600

Post autor: Gacek »

Gorący facet z ciebie skoro swoją pannę do takiej temperatury doprowadzasz ze się staje ... ( rozumiem ze nie stosujesz wrzątku ) ;)
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Magic
Po kostki w błocie
Posty: 496
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:24
Motocykl: XT 600 E 1998
Lokalizacja: Poznań/Turek

Re: Lusterko XT 600

Post autor: Magic »

...gipka? :p Co do techniki obsługi skomplikowanej maszyny jaką zdaje się być kobieta, powinien zostać otworzony oddzielny dział. To nie jest miejsce na zwierzenia mechaników z nocnej zmiany:p
ODPOWIEDZ