Szarpie łańcuchem

Forum dotyczące nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego, napędowego, ogumienia i innych podzespołów nie związanych z silnikiem.
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Szarpie łańcuchem

Post autor: Pawlo »

Mam taki mały problem, otóż: występuje u mnie szarpanie łańcuchem napędowym, aż słychać jak łańcuchem napieprza o ślizg :lol: Ten hałas specjalnie mi nie przeszkadza, ale drugi objaw jest taki, że tylko podczas wolnego przyśpieszania np. na ostatnim biegu czuć delikatne szarpanie całym moto, tzn. nie jest to takie chamskie szarpanie, tylko takie uczucie jakbym się bujał na fotelu (to chyba dobre porównanie) ;) No i kurde już nie wiem jaka może być przyczyna, zębatki w dobrym stanie, proste, łańcuch też ledwo w połowie zużycia, regularnie smarowany olejem. Po prostu tak ma być czy o co chodzi? :)

Tutaj filmik jak to wygląda z kołem w górze, szarpanie niezależnie od biegu i obrotów - zmienia się tylko częstotliwość szarpania

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=idKHUrONwwo[/youtube]

Jedyne co udało mi się jeszcze dzisiaj znaleźć to w dość ciekawy sposób zakuty łańcuch

Obrazek

Obrazek

Wygląda jakby brakowało jednego o-ringu, albo został tak ściśnięty, że się zużył. Ale nie wiem czy to by miało taki wpływ. Co o tym myślicie, bo mi już brakło pomysłów. I sorki za rozpiskę ;)

Aha i dodam tylko, że łańcuch nie napręża się (ani nic z tych rzeczy), gdy obracam koło ręką na zgaszonym silniku. Naciąg też ok.
Obrazek
Awatar użytkownika
terenowiecc
Administrator
Posty: 1734
Rejestracja: 24 gru 2009, 10:19
Motocykl: LC4
Lokalizacja: LCH

Re: Szarpie łańcuchem

Post autor: terenowiecc »

Dokładnie tak samo jest u mnie, szarpie i raz jak jechałem to obadałem takie "bujanie". Dziwne w sumie, ale napęd w dobrym stanie, z silnika nic bokiem nie wylazło więc chyba jest ok :lol:
Ta zapinka rzeczywiście wygląda podejrzanie, jakby oringa nie było. A swoją drogą to ładnie się ktoś przecinakiem naklepał żeby zakuć ten łańcuch :lol:
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szarpie łańcuchem

Post autor: Pawlo »

To już jestem spokojniejszy :mrgreen: Myślałem jeszcze nad luzami na wałku zdawczym, ale to też nie to, a jakby był krzywy to łańcuch by spadał, albo naprężał się przy kręceniu koła ręką, tak samo z zębatkami. Nie wiem, możliwe, że silnik po prostu tak oddaje moc, w końcu to singiel :P
Co do zapinki - ktoś nie miał odpowiednich narzędzi, a wtedy wiadomo - młotek + śrubokręt :mrgreen: Ale łańcuch w tym miejscu normalnie się zgina, tak samo jak pozostałe ogniwa, więc nie ma bólu ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Szarpie łańcuchem

Post autor: Gacek »

Pamiętam ze kolega tez miał taką jazdę w swojej tt po zmianie zębatek i łańcucha sprawa się wyprostowała przy odkręcaniu manetki gazu kieta goniła ze strach było patrzeć tym bardziej ze nie miał górnej osłony .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
maciek_tt6
Po kostki w błocie
Posty: 127
Rejestracja: 10 lut 2011, 08:18
Motocykl: yamaha tt 600e
xtz660
Lokalizacja: DKA

Re: Szarpie łańcuchem

Post autor: maciek_tt6 »

pawlo miałem ten sam problem a mnie wkurzało i nie dałem sobie spokoju jak kupiłem co się okazało że w miejscu zakucia był po prostu za mocno ściśnięte(opcja bez zapinki) i się nie prostował całkiem i ogólnie ręka ciężko go było ruszyć to zrobiłem i ok było do pewnego momentu dopóki rolka nie pękła i strzelał szarpał mi ale nie wierzyłem że brakiem jednej rolki takie objawy co łańcuch ma nalatane 5 tkm, sprawdź wszystkie rolki i czy chodzi na każdym łączeniu, u mnie tak było a teraz bez żadnych takich numerów
a takie pytanie bo masz inna piastę jak ja z tyłu. bo u mnie jeszcze zabierak występuje a u ciebie to tak bezpośrednio przykręcona jest. to co ja mam z xt koło czy jak?
Ostatnio zmieniony 25 lip 2011, 20:29 przez maciek_tt6, łącznie zmieniany 1 raz.
romet 6szt. > simson s-50 > etz 150 > jawa 350ts >jawa 350 > etz 250 > 2x etz 251 > dr600 > xtz 660 > bandit 1200S > dr 650r > tt 600e, xtz660
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Szarpie łańcuchem

Post autor: Gacek »

Tyle ze u ciebie moim zdaniem klei kietę w pewnym momencie na tylnej zębatce przynajmniej po dokładniejszym obejrzeniu filmiku zauwazyłem ze tam problem zaczyna występować teraz opcja albo kieta nie wraca albo zebatka miejscowo dotrachana.
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szarpie łańcuchem

Post autor: Pawlo »

Dzięki za rady, dzisiaj posprawdzam jeszcze wszystko dokładnie i napiszę. Wydaje mi się, że łańcuch się nie prostuje, pewnie zaklejony bagnem 8-) Dam znać co wyjdzie ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szarpie łańcuchem

Post autor: Pawlo »

Już przyczynę raczej znalazłem. Łańcuch się nie prostuje do końca, silnik przy przyspieszaniu go naciąga, gwałtownie prostując stąd szarpanie.

Korektorem pozaznaczałem sobie, które połączenia ciężko chodzą. Trochę mniej niż połowa chodzi ciężko :?

Obrazek

Po całkowitym poluzowaniu łańcucha można z nim zrobić coś takiego :mrgreen:

Obrazek

Maciek, mógłbyś napisać jak rozwiązałeś problem? Jak na razie każde połączenie popsikałem preparatem typu WD40, a następnie starałem się ręką rozruszać. Jest lepiej, ale to jeszcze nie to. Co ty z tym zrobiłeś? I co do mojej piasty to jest to raczej oryginał.
Obrazek
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: Szarpie łańcuchem

Post autor: Gacek »

Jak dzisiaj spojrzałem na swój - to masakra :lol: ostatnie dni latałem w pełnym deszczu i w niedzielę nie umyłem ani nie nasmarowałem po powrocie :roll: .Mam nadzieję ze wd zadziała i w tym przypadku nie mam obaw o oringi .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Pawlo
Moderator
Posty: 2496
Rejestracja: 01 paź 2010, 19:29
Motocykl: Było TT600S
Jest KTM 690 Duke & 1290
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szarpie łańcuchem

Post autor: Pawlo »

Polecam na samym początku przelecieć szczotą drucianą. Schodzi sporo syfu ;)
Obrazek
ODPOWIEDZ