xt ohlins gazowy

Forum poświęcone modyfikacjom XT.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: xt ohlins gazowy

Post autor: Gacek »

ArturS - to nie moje wywody kiedyś w inny krótszy sposób badałem na wyczucie , ale teraz staram się iśc z duchem czasu i traktowanie z poziomu pomiaru sag sprężyn jest dla mnie racjonalne chociaż w pewien sposób upierdliwe .Zamówienie takiej spręzyny pod siebie albo oddanie do serwisu całego to gruba kasa dla takiego amatora upalania jak ja ;) .
Pytałem o sprężynę Z 3AJ bo podgladowo wyglądała identycznie wiec myślałem ze może ktoś przełożył z 3tb - jednak po rozkręceniu śruby wygląda inaczej na dole ma zacieśnione zwoje a w 3tb jakby równomiernymi odstępami są są ułożone nie mam manuala do 3AJ i nie wiem w jakich kryteriach to teraz potraktować :oops: .Jak wszystko poskładam i przetestuję to się pewnie okaże ze przód zacznie być za miękki :P .
Przyznam się ze te różnojęzyczne manuale narobiły mi z deka bigosu małego w głowie .
:niewiem: pomału dojdę metodą prób i błędów do racjonalnego stanu - gdyby to było mój pierwszy motocykl nawet bym sobie 4 liter nie zawracał tylko tępo upalał ;) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: xt ohlins gazowy

Post autor: ArturS »

Wczoraj wysłaliśmy przedni zawias z Huśki (marzocchi 50mm) co ma znosić ciężar trampka do pewnej firmy w niemcowni. Zobaczymy co wymyślą. Niestety dorobienie sprężyn w PL to jakaś pomyłka :niewiem: W dodatku tanio nie jest. Teoretycznie zrobienie wszystkiego na tip-top powinno wyjść max 300zł drożej niż metodą prób i błędów dorabiając sprężyny o bliżej nieokreślonych parametrach.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: xt ohlins gazowy

Post autor: Gacek »

ArturS - 300 zł to chyba za podstawowy rutynowy serwis rozkręcenie wymianę uszczelnień i oleju .
Jeżeli wyjdzie ci jakaś regeneracja podzespołu wymiana tłoczyska sprężyny to cena wędruje ostro w górę .
Zauważ przy tym ze żaden serwis nie poprawia z reguły fabryki a jak poprawia to cena oscyluje powyżej granicy rozsądku dla poziomu z jakiego używam sprzęta .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: xt ohlins gazowy

Post autor: ArturS »

Mówię "max 300 drożej", nie "max 300zł" :lol: Sam serwis zawiasu już zrobiony - wymienione absolutnie wszystko co tylko można. Było przy tym kombinowania. Firma w niemcowni ma jedynie przystosować zawias pod XL600. W Katowicach są dwie firmy zajmujące się dorabianiem sprężyn, koszt to zdaje się 150-200zł/szt., a nie sposób z nimi się dogadać odnośnie dokładnych parametrów. Każą dorobić (i zapłacić) metodą prób i błędów :? No bo "Najwyżej dorobisz Pan sobie inne" :| A tak ma się to zamknąć w tysiaku wraz z przesyłkami. W PL nikt się nie chciał tego podjąć. Zresztą nie dziwię, bo dostęp do markowych sprężyn u nas żaden, a tam wszystko od ręki.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: xt ohlins gazowy

Post autor: Gacek »

Dla mnie to wszystko nie jest takie oczywiste w moim łupie - amor z 3tb ma wzorcowe wartości dla limitu długości sprężyny wg manuale skręcenie go na max tez nie poprawiało sytuacji i dodatkowo tracił tłumienie .
Wszystko na moim etapie wiedzy o tym przybytku wskazuje że mam uwalone coś w środku.
Może brak bałwanka spowodował uszkodzenie wew zbiornika z ciśnieniem ale teraz to mogę tylko gdybać .
Jak 3 aj będzie działał przyzwoicie to na spokojnie rozkręcę ten z 3TB to się dowiem :roll: co jest grane .
Niestety mam uprzedzenia do wszelakich serwisów - sam w swoim czasie pracowałem na takowym przestałem bo w mojej naturze nie leży czarowanie , naciąganie klientów .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: xt ohlins gazowy

Post autor: ArturS »

Wiesz, zimą zabrałem się za serwis tylnego zawiasu w KLE i XT. Czegoś tam nie mogłem rozkminić z doborem łożysk, więc pojechałem do znajomych, niby jeden z lepszych serwisów w okolicy. Jak tylko zobaczyli, że trzymam wahacz w ręku, to niemal równocześnie kilku mechaników powiedziało "A po co to wyjmowałeś? Robi się jak całkiem padnie!" :shock: Cóż mogę powiedzieć... rozumiem teraz dlaczego po pełnym pozakupowym serwisie nawet nie zajrzeli mi w airbox, a siedział tam stary sparciały filtr z wieeeelką dziurą :panika: A że silnik chodził cacy, to po co ruszać, tak? Szkoda gadać :evil:
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: xt ohlins gazowy

Post autor: Gacek »

Dobrze wiedzieć czym się jeździ ;) a czasami tez posmakować z cudzej miski jak trzeba zapracować na ryz w niej zawarty :| .
Dłubanko przy motorku w garażu jest dla mnie forma swoistego relaksu bo zamiast zapinka lać na budowie w syfie za psie grosze i dogadywać się z niekumatym inwestorem zaspokajając jego chore ambicje aby zarobic na naprawę - można spróbować samemu ogarnąć temat .Temat przerobiłem nie raz z autem tydzień czekania ,o pieniądzach nie bedę wspomnał powiem tyle dniówka wyszła mi 400 zł wymieniłem więcej podzespołów i najśmieszniejsze ze jako efekt uboczny pozostawały jeszcze jakieś narzedzia :lol:. Oczywiście nie zawsze tak dobrze bywa :o .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: xt ohlins gazowy

Post autor: Gacek »

Zrzuciłem tą chora sprężynę z 3tb i ma około 254 -255 mm czyli według manuala chyba nie najgorzej powiedzmy ze 1 mm brakuje.
Spring free lenght - 255 mm
fitting lenght - nie wiem co to za parametr - wg manuala 243,5
zabrałem się za badanie dampera i co się okazało całość jednak pracuje na ciśnieniu i ściśniecie do końca wymaga sporej siły :roll:
W manuału producent podaje
Enclosed gas pressure - 2,000 kPa (20 kg/cm 2 ) rozumiem ze to 20 kg na cm 2 ale dalej juz nie kumam :niewiem: co to oznacza przy ściśniętym amortyzatorze czy przy zamkniętym ? w pozycji gotowej do pracy ?
Na ściśniętym całkowicie amortyzatorze uzyskałem wynik mierzony łopatologicznie na wadze 37,5 kg to siła z jaką muszę utrzymywać amortyzator aby się nie otwierał :roll: .
Rozbierał ktoś może kiedyś amortyzator z 3tb albo widział flaki bo nie wiem czy jest tam poduszka z gazem czy tylko przestrzeń :mrgreen:
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: xt ohlins gazowy

Post autor: ArturS »

Zadajesz trudne pytania :lol: Na forum advrider.pl jakbyś też coś namodził w temacie, to ktoś obeznany by się chyba znalazł. Albo prędzej na forum Afry, bo tam ludzie mocno dłubią ;)
Jak się w końcu ma amor+sprężyna z 3TB do 3AJ? Żadnego "mixa" z tego nie da się zrobić?
Awatar użytkownika
Gacek
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 4299
Rejestracja: 02 paź 2010, 17:12
Motocykl: Yamha xt 600 3tb 1994
Lokalizacja: SB

Re: xt ohlins gazowy

Post autor: Gacek »

ArturS - nie mam manuala do 3AJ , mogę wyłapać tylko różnicę Z 1VJ sprezyna z 3tb ma liniowy przebieg ścisku 9.5 kg /mm i zbiornik dobity większym ciśnieniem 255 mm długości dla 71 mm całkowitego skoku .1 VJ Na przykład ma krótszą o 3 mm sprężynę przy skoku 82 mm ale bardziej progresywną do 67 mm 9 kg/mm powyzej 11 kg/mm damper podają ciśnienie 15 kg/cm 2 .
Na razie nie wyciągam amortyzatora 3 aj ale porównując wstępnie do 1vj to sprężynę mam w nim uklepaną jakieś 7 mm .A sam amortyzator hałasuje delikatnie przy skręconym nie wiem czym w jakich kryteriach to pokrętło traktować.
Generalnie ten amor z 3AJ trzyma mi na pełnym skręceniu sag w normalnym stanie motocykla - jednak nie wspomniałem o pewnej sprawie mój xt 3tb ma około 310 mm roboczego prześwitu a nie 250 statycznego wiec kazdy amortyzator wsadzony traci na kącie i sag statyczny wyskakuje nieco większy ale rider jest OK ;) .
אני לא צריך אמונה עיוורת,
אני לא צריך עזרה קומית,
אני לא צריך להסתכל על הפצעים,
אני לא צריך את ישוע המשיח סופרסטאר,
אני לא צריך טלוויזיה ביום ראשון,
אתה יכול להיות בטוח, אני לא צריך דת.
ODPOWIEDZ