Sprzęgło rozrusznika XT600/TT600

Forum dotyczące problemów technicznych związanych z jednostką napędową i układem zasilania w XT
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Sprzęgło rozrusznika XT600/TT600

Post autor: ArturS »

Od samego początku mam problem z odbijaniem w sprzęgiełko rozrusznika. Wszyscy piszą "jeździć aż padnie", ale mam to wszystko na wierzchu, to bym chciał załatwić sprawę. Pierwsze sekundy filmu dobrze słychać
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2cbSPHT4XRQ[/youtube]
Czasami stuka przy gaszeniu silnika (ostatni obrót), a przy rozruchu ostatnio już cały czas.

Po rozbiórce, patrząc na to wszystko nie bardzo mogłem załapać co tam do tak trzaska, wiec złożyłem i prawie zapomniałem. Szybko się jednak okazało, że po założeniu świecy i zakręceniu rozrusznikiem potrafiło "skleić" wszystko do kupy, przez co rozrusznik kręcił się cały czas. Stawiam więc na to, że z powodu mocno zjedzonej powierzchni bieżni koła pośredniego (nie wiem jak to wygląda od drugiej strony), dochodzi do "przełamania" niektórych listków sprzęgiełka, co później było widać w kole magnesowym przez otwory do ściągacza - listki stały w pionie.
Obrazek
Zapewne przy pierwszym zapłonie wszystko wraca do normy, podobnie jak przy uderzeniu młotkiem w koło pośrednie w odwrotną stronę niż ruch silnika, i wówczas właśnie słychać to walenie - sprzęgiełko odbija i koło pośrednio znowu swobodnie się kręci (czy też stoi w miejscu wraz z rozrusznikiem).

Wg numeru części, sprzęgieło i koło pośrednie jest wspólne tylko dla 1VJ i 3AJ, wał i koło magnesowe wspólne jest jedynie dla 3AJ. Ale wiele osób robiło przekładki silnika z 3TB z zastosowaniem elektryki 3AJ (czyli koło magnesowe, dekiel, impulsator), wiec na wał pasuje. Ale co z resztą? Czy sprzęgiełko i koło pośrednie podejdzie z 3TB do 3AJ?
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Sprzęgło rozrusznika XT600/TT600

Post autor: ArturS »

Zrobiłem małą rewizję - nic z tego. W 3TB sprzęgło rozrusznika jest takie, jak w XTZ660. Chcąc je wymienić na te z 3TB trzeba przełożyć również koło magnesowe, dekiel alternatora, stator, a co za tym idzie również moduł zapłonowy i cewkę wysokiego napięcia (w 3AJ jest CDI, w 3TB TCI)
aloq
Lubiący błoto
Posty: 31
Rejestracja: 12 mar 2019, 17:36
Motocykl: xt 600 3tb

Re: Sprzęgło rozrusznika XT600/TT600

Post autor: aloq »

Hej :) W jaki sposób problem został rozwiązany ?
Awatar użytkownika
ArturS
Prawdziwy Endurzysta
Posty: 2258
Rejestracja: 09 lis 2011, 07:24
Motocykl: XT600Z Tenere 3AJ, Husqvarna TE610ie
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Re: Sprzęgło rozrusznika XT600/TT600

Post autor: ArturS »

Nie został. Przejechałem na tym już z 80-90tys.km
ODPOWIEDZ